Přejít k hlavnímu obsahu

Jak naučit děti chodit na nočník | návod

25. Říjen 2019

Jak naučit děti chodit na nočník | návod. Nácvik chození dítěte na nočník není pro rodiče samozřejmě snadný. Dítě musí nejprve porozumět tomu, co od něj rodiče žádají. Toaletní návyky může dítě zcela odmítat, chodit na nočník jej může zcela děsit. Proto platí totéž co v jiných oblastech péče o dítě. Pomalé krůčky a za chození na nočník dítě odměnit, dát mu najevo, že máte z toho radost.

Co je potřeba

nočník
trpělivost

1

Dítě začněte učit chodit na nočník mezi 18. týdnem, co se naučí sedět, a třemi lety. Jak poznat ten správný čas? Všímejte si, kdy si dítě začne uvědomovat, že má mokré pleny. Zároveň si uvědomuje svou potřebu. Dalším signálem může být i to, že se začíná zajímat o činnosti spojené s toaletou.

2

Dítě s nočníkem postupně seznamujte. Můžete se zmínit v pravý čas v pohádkách. Není špatné mít nočník doma, aby se dítě s ním mohlo dostatečně skamarádit – nechte jej na něj posadit, pohrát si s ním.

3

Později začněte dítě na nočník posazovat. Třeba jednou denně před koupáním na pět minut. Lékaři nedoporučují však dítě do ničeho nutit, obzvlášť velké chyby se budete dopouštět, pokud budete z toho frustrovaní a budete se na dítě za to zlobit. Naučit dítě chodit na nočník je třeba po dobrém a v pozitivní náladě. Nejlepší je posadit dítě na nočník v době, kdy vidíte, že by mohlo být úspěšné.

4

Pokud se podaří, dítě pochvalte. V opačném případě mu sdělte, že se to určitě podaří příště. Nijak však neúspěch dítěti nezdůrazňujte.

5

Snažte se své ratolesti chození na nočník ulehčit, aby nezažívalo příliš velký stres z případného neúspěchu. Kupte dítěti oblečení, které může snadno svléknout.

6

Snažte se pro malou a velkou potřebu užívat stále stejná pojmenování, aby si jej dítě zapamatovalo a dokázalo je rozeznat.

Jednou mít plenu a jindy ji nemít je pro dítě matoucí.

Nemluvte s jinými lidmi v přítomnosti dítěte o tom, že se počůralo nebo pokakalo. Dítě se za to velice stydí a bude se cítit poníženě.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.