Přejít k hlavnímu obsahu

Jak naučit psa základním povelům

16. Červenec 2019
Jak naučit psa základním povelům

Pes je příjemný společník a kamarád. Ještě lepší společník a kamarád je, když vás poslouchá. Základní povely můžete psa naučit sami. Nepotřebujete vedení zkušeného lektora. Následující řádky vám poradí, jak na to.

1

Přivolání

Základním povelem, který pes musí umět zvládnout, je přivolání. Měl by k vám přiběhnout vždy, když jej zavoláte. Při tréninku přivolání, neopomeňte měnit tón hlasu. Pokud vás pes nevnímá a raději se zajímá o dění kolem, jen ne o vás, musíte jej něčím zaujmout. Pokud nereaguje na změnu tónu hlasu, mávejte na něj, skákejte, dělejte vše pro to, abyste zaujali jeho pozornost a on měl důvod za vámi přijít. V momentě, kdy přijde, odměňte jej výraznou slovní pochvalou. Často používáme: "Ty jsi pašák!“ Vhodnými pamlsky pro odměnu jsou dětské piškoty, které psům chutnají a jsou finančně nejméně náročné.

2

Povel sedni

Povel sedni, patří k základům poslušnosti každého psa. Psa naučíte tomuto povelu poměrně snadno. Pejska si postavte před sebe nebo si jej ustavte u nohy, tlačte mu na zadní část těla a opakujte název povelu: "sedni!", jakmile se pes usadí, pochvalte jej a odměňte jej pamlskem. Tento postup opakujte několikrát, poté už pejska nechte povel udělat samotného. Každý výkon povelu zakončete hlasitou pochvalou a pamlskem. Psa tím motivujete k dalšímu výkonu.

3

Povel lehni

Povel lehni, je obtížnější, protože tento povel dělají pejsci neradi. Výcvik samotného povelu sám o sobě složitý není. Pejska usaďte a tlačte mu do prostoru mezi lopatkami a opakujte povel: "lehni!" Pejskovi tlačíte na slabinu, která ho přiměje si lehnout. Tento postup opakujte několikrát. Nezapomeňte, vždy ležícího pejska odměnit hlasitou pochvalou a pamlskem.

4

Povely ke mně, k noze

Přivolání může mít dvě podoby: - ke mně - k noze. Pokud přivoláte pejska povelem ke mně, musí pes běžet a posadit se před vás. Tento povel psa naučíte snadno. Psa přivoláte a ve chvíli, kdy bude před vámi, zatlačte jej rukou na zadní část těla, dokud se neposadí. Poté se narovnáte a psa sedícího před sebou hlasitě pochvalte a odměňte pamlskem. Opakujte povel několikrát, ale pejskovi netlačte na zadní část těla, měl by sám povel chápat a sednout si před vámi. Povel opakujte několikrát, ale prokládejte výcvik hrou, aby se pes nezačal nudit a upoutával i nadále svou pozornost na vás. Povel k noze naučíte pejska obdobně jako povel ke mně, jen musíte pejska přinutit, aby vás ze zadu obešel a zůstal sedět u vaší levé nohy. Postup je jednoduchý, pejska přivolejte a pamlskem ho nasměrujte, aby vás obešel. V momentě, kdy bude u vaší levé nohy, jej zatlačte na zadní části těla, aby se posadil. Tento postup opakujte několikarát, později už pejska motivujte, aby vás obešel bez pamlsku, sám z vlastní iniciativy. Hlasitá odměna a pamlsek jsou samozřejmostí.

5

Další povely

Úspěšně jste zvládli základní povely, k dalším patří například stav odložení. Je to povel, při kterém ležícího pejska přinutíte zcela v klidu ležet a nehnout se z místa. Pes musí ležet v klidu, i když se od něj vzdálíte, nebo kolem něj kroužíte. Tento cvik patří k těm obtížnějším, který nelze psa, bez znalostí předešlých povelů, naučit. Zpočátku psa trénujte tím, že na ležícího psa mluvíte povel "zůstaň!", pokud se pes zvedne, nebo si sedne, v klidu jej ustavte do předchozí polohy a opět opakujte povel "zůstaň!". Zpočátku stůjte před psem, opakujte mu povel a nechte jej v této poloze alespoň minutu, ne déle. Poté psa pochvalte a odměňte pamlskem. Při výcviku povelu pomalu prodlužujte dobu, kdy je pes v odložení a také se od psa pomalu vzdalujte nebo jej začněte obcházet. Vše cvičte pomalu a pozvolna. Neočekávejte, že hned zpočátku bude pes v klidu ležet a dívat se na vás, jak odcházíte pryč.

6

Závěr výcviku

Výcvik poslušnosti patří k základním dovednostem, které by měl pes zvládat. Je celá řada cviků, metod a činností, kterým se můžete se svým psem věnovat. Základem každého výcviku je hlasitá pochvala, změna poloh hlasu a systém odměn v podobě pamlsků. Psa musíte motivovat k výcviku. Výcvik prokládejte hrou a povely cvičte maximálně 20 - 30 minut v kuse. Výcvik je pro psa náročný a je potřeba, aby byl pro psa zároveň radostný a bavil jej.

Varování

Při výcviku povel neopakujte! Pokud pes nereaguje na váš povel, usaďte jej do požadované polohy. Pokud budete povel opakovat vícekrát, pes si navykne, že vás nemusí poslechnout hned napoprvé a tím si celý výcvik zbytečně zkomplikujete. Vyjímku představuje pouze povel "zůstaň!" při stavu odložení.

Autor: chiquita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

 Jak a kdy začít s agility
Jak a kdy začít s agility
V dnešní době můžete se svým čtyřnohým kamarádem dělat celou řadu aktivit a sportů. Nejznámějším sportem, který se v našich podmínkách rozšířil, je ag…
Jak správně cvičit psa
Jak správně cvičit psa
Pokud chováte psa, jistě chcete, aby vás poslouchal a akceptoval vás jako pána. Poslušnosti dosáhnete správně vedeným výcvikem. Ten se nevyplatí podce…
Jak v zimě pečovat o psy
Jak v zimě pečovat o psy
Nejen nás lidi trápí extrémní teploty v zimním období. Teplotní výkyvy, zima a mráz neblaze působí na zvířata, zejména na naše domácí mazlíčky – psy.…
Jak vyčistit psovi uši
Jak vyčistit psovi uši
Péče o psa zahrnuje celou řadu povinností. K těm nepříjemným řadíme například čištění uší. Není to tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. J…
Jak vyčistit psovi zuby
Jak vyčistit psovi zuby
Péče o psa zahrnuje nejen pravidelné krmení, venčení a veterinární péči, ale také péči o zuby. Svému čtyřnohému kamarádovi můžete dopřát téměř profesi…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.