Přejít k hlavnímu obsahu

Jak obarvit vajíčko v cibulových slupkách

Jak obarvit vajíčko v cibulových slupkách | návod. Barvení vajíček v cibulových slupkách je asi nejznámějším způsobem „přírodního dekorování“ velikonočních kraslic. Je to technika jednoduchá a finančně nenáročná. A pro dokonalý výsledek stačí znát jen několik málo dobrých triků.

Co je potřeba

  • vajíčka
  • cibulové slupky (2 pytlíky)
  • špetku soli
  • silonové punčochy
  • nit
  • dekorativní lístky
  • hrnec
1

Příprava

Nejdříve omyjeme vajíčka, která chceme dekorovat, v jarové vodě. Obvykle se používají syrová. Slupku od cibule nasypeme do hrnce a zalijeme vodou. Použijeme jí tolik, aby byla vajíčka beze zbytku potopená, ale ne více. Odvar bychom si příliš naředili a špatně by barvil. Vodu trochu osolíme – zabráníme tak praskání vajec a zapneme vařič na střední plamen. Vodu necháme vařit asi deset minut – barvivo se krásně uvolní. Tip: Slupek je potřeba opravdu hodně. Klidně si je můžeme sušit už měsíc, dva dopředu. Nebo si pro ně dojděte do supermarketu. Na spodku bedničky s cibulí jich bývá dost a dost. Kupte si pár cibulí a k tomu přidejte co nejvíc cibulových slupek.

2

Vytváření obtisků

Vejce vsuneme do silonové punčochy a z obou stran ho odekorujeme lístky nejrůznějších rostlin (čím vykrajovanější a střapatější, tím lepší). Punčochu co nejvíce utáhneme (ale dáváme pozor, aby se nám připravené lístky nepohnuly) a zajistíme nití.

3

Vaření

Vajíčka vkládáme opatrně do vroucí vody. Dbáme, aby se nám vzájemně nedotýkala. Vaříme je asi 10 – 12 minut. Během vaření je jednou nebo dvakrát otočíme – zabráníme tak vzniku nepěkných skvrn.

4

Konečná úprava

Když vajíčka vyndáme z vody, opatrně je vyprostíme z jejich silonového vězení. Dáváme pozor, protože mokrá barva se snadno setře. Vajíčka jen lehce „oťupkáme“ do vhodného ručníku a necháme úplně zaschnout. Aby se nám pěkně leskla, potřeme je na závěr slaninou nebo máslem a opět necháme zaschnout.

5

Jednobarevná vejce

Pokud chceme mít jen jednobarevná vejce určená k dalšímu dekorování, musíme si postup trochu upravit. Dáme vařit cibulové slupky, ale po deseti minutách je scedíme a vajíčka barvíme jen ve zbylé vodě. Slupky by se nám totiž na skořápku nalepily a vytvořily nepěkné fleky.

6

Mramorování

Můžeme si vytvořit i cibulové mramorování. Cibulové slupky natrháme na co nejmenší kousky a s pomocí vody je opatrně lepíme na vajíčko. To potom zasuneme do silonové punčochy a vaříme stejně jako vajíčka s rostlinnými otisky.

Pokud chcete mít vajíčka opravdu krásně sytá, ponechte je v cibulovém odvaru až do vychladnutí. Taková vajíčka už ale potom nejsou vhodná ke konzumaci. Zajímavý odstín dosílíte použitím slupek od červené cibule.

Autor: notburga
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak ozdobit vajíčko voskovou batikou
Vosková batika je u nás nejpoužívanější technikou zdobení vajíček. Nepotřebujete k ní žádné zvláštní vybavení: jen vajíčka, vosk a trochu fantazie. Mů…
Jak vyrobit vyškrabávané kraslice
Technika vyškrabávání kraslic pochází ze Slovácka. Nejčastěji se používají černo-bílé vzory, které se o skořápky vyškrabávají jemným pilníkem. Chce to…
Jak ozdobit vajíčko voskovým reliéfem
Voskový reliéf je původní technika zdobení českých velikonočních kraslic. Původně se používaly bílé ornamenty na barevném (nejčastěji červeném) podkla…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.