Co je potřeba

  • žehlička, žehlicí prkno
  • fén
  • savý textil
  • příborový nůž
  • plastová stěrka
  • prostředek na odstraňování skvrn
  • prostředek na mytí nádobí
  • kuchyňská utěrka
1

Zkuste vosk šetrně sundat z povrchu. Nikdy neberte ostrý nůž, ideální je třeba příborový. Není dobré vosk drolit, mnohem lepší je, když látku ohnete, aby se vosk rozpůlil. Půjde pak lépe tupým předmětem nebo tupým nožem odstranit.

2

Oblečení, ubrus nebo dekorační tkaninu zbavíte zbytků vosku přežehlením. Postup je snadný. Místo, kde je skvrna, podložte savou látkou, aby se vosk po zahřátí nevpil ještě víc do rubu nebo do potahu žehlicího prkna. Další vrstva savého textilu přijde na skvrnu z vosku – právě sem by se měl vosk vstřebat, když přejedeme po inkriminovaném místě žehličkou. Tu nastavíme na nejnižší teplotu.

3

Pokud z tohoto postupu máte obavy nebo nemáte k dispozici žehličku, můžete vložit menší kousky oblečení do mrazáku. Skvrna by pak měla jít dobře sloupnout. Mastnota, která po vosku zbude, se dá snadno vyprat, když použijete speciální přípravek na odstraňování skvrn. Pokud ho nemáte, dobře poslouží i přípravek na mytí nádobí. Tento postup opakujte víckrát, a teprve potom dejte oblečení do pračky.

Jestliže vosk ukápl na špatně dostupné místo, třeba nábytek, zkuste ho nejprve nahřát fénem na vlasy. Teprve pak ho šetrně sloupněte. Místo nože použijte plastovou stěrku, kterou běžně používáte na pečení. Někdy stačí i kuchyňské utěrky nebo papírové ubrousky či kapesníky, jimiž nahřátý vosk postupně stíráme.

Varování
  • Při manipulaci se žehličkou postupujte opatrně, od práce nikam neodcházejte a nepracujte, pokud jsou nablízku malé děti. Stejně opatrní buďte při manipulaci s čističem skvrn nebo s prostředkem na mytí nádobí, mějte je z dosahu dětí a domácích mazlíčků. Nože a další ostré předměty mějte na místě, kde se k nim děti nedostanou.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autorská práva ZDE

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
0
Zatím nehodnoceno