Přejít k hlavnímu obsahu

Jak odstranit zubní kámen

Zubní kámen není pouze nevzhledný, ale stojí i za celou řadou dalších problémů. Podporuje vznik paradentózy, stojí za zápachem z úst, vznikají kazy zubů a dalších onemocnění. Zubní kámen vzniká z usazování a tvrdnutí plaku na zubech. Plak je lepkavá substance baktérií, které se neustále tvoří na zubech a v okolí dásní. Baktérie se živí cukry a útočí formou kyselin na zubní sklovinu. Baktérie také produkují toxiny, které způsobují zánět dásní a vedou k paradentóze. Pokud chcete zamezit vzniku zubního kamene, musíte se zajímat především o prevenci a tou je důkladné čištění zubů.

Co je potřeba

  • znalosti
  • dentální nit
  • zubní kartáček
  • mezizubní kartáček
  • správná zubní pasta
  • zubní hygienistka
  • soda
1

Zubní kámen se tvoří podél dásní a představuje nevzhledný žlutý anebo hnědý zahuštěný povrch na zubech. Pokud si nečistíte pravidelně zuby, tak původně měkký plak zatvrdne a již ho s pomocí zubní pasty a kartáčku nevyčistíte. Samotný zubní kámen nebolí, ale stojí za komplikacemi, které již bolí.

2

Nejúčinnější obranou je prevence, tedy pravidelná a pečlivá hygiena dutiny ústní. To znamená, používat správný kartáček, dentální nit či mezizubní kartáček. Dobře vyčištěné zuby jsou lesklé a hladké bez zubního povlaku.

3

Někdo má pro tvorbu zubního kamene sklon, například ten, kdo má nepravidelné postavení zubů, hlavně tedy stěsnané zuby, kde se zuby i překrývají a je zde velice obtížné provést dokonalou očistu. Vliv má i skladba slin a také případně i užívání některých léků.

4

Zubní kámen není problém pouze dospělých, hojně se tvoří i v dětském věku. Zde je důležité dítě naučit správnému čištění zubů.

5

Odstranění zubního kamene bohužel není již jen tak. Existuje sice krém, který obsahuje hydrogenuhličitan draselný anebo vinan draselný, ale stále nejvíce účinná léčba je ta odborná. Hydrogenhličitan draselný je vlastně soda, má silné bělící účinky, ale je zde nebezpečí poškození skloviny. Sodu běžně koupíte v potravinách anebo v lékárně. Vinan draselný je znám také pod E336, je to neškodný antioxidant, který se přidává například i do vína, kde reguluje kyselost. Jedná se také o tzv. cream of tartar , který se v zahraničí používá k pečení dortů. Koupit jej u nás můžete běžně v drogérii. Jistý pozitivní vliv má i zubní pasta whittening Paradontax, která je sice určena hlavně k prevenci, avšak na již stávající zubní kámen, má také pozitivní účinek.

6

Výzkumy prokázaly, že jistý vliv na zubní kámen má i konzumace citrusového ovoce, nicméně ani toto ovoce nemá až tak silný vliv, aby kámen zcela zlikvidovaly. Pozitivní vliv má na eliminaci zubného kamene extrakt z baobabu, jenže ten u nás naleznete jen stěží. Citrusové ovoce naleznete běžně v potravinách a baobab je k mání ve zdravé výživě, či na internetu po zadání do vyhledávače extrakt baobab vám vyskočí celkem dostatek odkazů na prodejní místa.

7

Nejvíce efektivní je, když se zubní kámen odstraňuje profesionálně. Zubní kámen si můžete nechat odstranit s pomocí ultrazvuku. Někdy ale stále ještě specialista sáhne k ručním nástrojům, což je ale celkem nepříjemné. Přesto jeho pozitivum je v dokonalém odstranění a je to šetrné k zubům. Odstranit zubní kámen lze i laserem.

8

Zbytky plaku můžete odstranit pomocí speciálních past a rotačního kartáčku na vrtačce, či ještě modernějšímu způsobu, kterému se říká airpolishing, čili opískování. Při této metodě se na zuby stříká směs vody, vzduchu a speciálního prášku. Při tomto čištění se zbavíte nejen zubního kamene, ale všech nerovností a skvrn (káva, víno, tabák). Naprosté vyleštění zpomalí jeho další tvorbu.

9

Někdy se při odstraňování zubního kamene neobejdete bez anestézie, to tehdy, když zubní kámen zasahuje hluboko pod dáseň.

10

A jsme tedy zase na začátku u prevence.Ta se dotýká nejen pečlivého čištění zubů, ale také vyvarování se konzumace určitých jídel, které podporují slinnou sekreci. Pozitivní je konzumace jablek, hrušek, celeru, mrkve, kedluben a okurek. Existují již i pasty, které mají silný preventivní účinek vzniků kamene. Vyzkoušet můžete také bioinformační pastu, která má pozitivní vliv na harmonizaci prostředí v dutině ústní, čímž eliminuje rizika vzniku zubního kamene a dalších onemocnění. Bioinformační pastu zakoupíte v lékárně anebo ve speciálních prodejnách, které se zaměřují na prodej zubních a čistících potřeb.

I přes to, že zubní kámen způsobuje celou řadu vážných problémů a nemocí, je pojišťovnami a legislativou stále chápan jako estetická záležitost, a proto si odstranění zubního kamene hradíte sami. Cena odstranění zubního kamene se pohybuje v relacích od 500 do 1000 Kč podle rozsahu.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: Adriana Dosedělová | Zobrazit autorská práva

sxc.hu juliaf

Hodnocení
Nepřihlášený (neověřeno) | St, 03/02/2016 - 21:28

Hezky vecer :)...mam problem pri cisteni zubu mi uladl kousek zubniho kamene....stane se s tim. Zubem neco? Nevypadne mi? Nechci to resit zatim se zubarem... Dekuju

Dobrý den, Michaelo. Se zubním kamenem mám také problém y, zejména na zubech v dolní čelisti, které nejsou příliš rovné. Zubní kámen se tvoří usazováním zubního plaku. Začal jsem používat kromě zubní pasty také ústní vodu, ale co mne překvapilo nejvíce, že zabírá, je zubní niť. Stojí pár korun (třeba 30-40 Kč) a po vyčištění zubů použiji večer před spaním zubní niť. Jsem překvapen, kolik zubního plaku lze odstranit, i když se zdá, že jsou zuby zcela vyčištěné. A nakonec použijí ústní vodu.

Netvrdím, že se mi zubní kámen netvoří, ale rozhodně ne už v takové míře, řekl bych, že tak o 90 % méně.

michaela (neověřeno) | Čt, 07/18/2013 - 01:25

dobrý den,
trpím už léta na zubní kámen a potřebovala bychporadit jak na něj vyrát. chci se obejít bez pomoci zubaře
tak rady sem prosím
předem moc děkuji

Dobry den, vazeny pane s krasnym chrupem

Nebylo by laskavejsi poradit lidem JAKYM zpusobem si vyrovnat prekyseleni a vyrovani si organismu -
dle Vas jedineho zpusobu jak si zachovat krasny chrup ?
Verim, ze jste nadsen svym chrupem, ale kdyby jste vedel, co se dava do mydla,
urcite by jste radeji vydal penize za kvalitni stomatologickou pastu

Krasne usmevy

Vitti

japen (neověřeno) | Čt, 05/30/2013 - 07:32

Kámen se zcela ztratí a přestane se vytvářet pokud se obnoví rovnováha celého organismu a překyselení.Bohatě pak stačí zuby 2x denně čistit běžným kartáčkem a obyčejným mýdlem.Sice to není zrovna příjemná chuť ale je to účinnější jak velmi drahé pasty.Také je vhodné denně zkonzumovat dvě česká jablka ale ne ty hezoučké atrapy z marketů.Kouřím,piji kávu a zuby mám bílé a bez kamene a plaku.v 61 letech mám všech 32 zubů a dvě malé plomby.

Další zajímavé články

U zdravého člověka je lehký zápach z úst ráno po probuzení, dá se říct, normální. Přestože si zuby večer vyčistíme, zůstanou v dutině ústní nepatrné z…
Jak na citlivé zubní krčky | rady a tipy. Jakmile zuby začnou bolet, je zle. Často si myslíme, že jde o zubní kaz, ale někdy jsou na vině bolavé, obna…
Obrázek není k dispozici
Zubní kazy se netvoří jen na mléčných zubech. Pokud si s pravidelnou návštěvou zubního lékaře neděláte hlavu a myslíte si, že zubní kaz se týká pouze…
Jak vybrat vhodný zubní kartáček | rady a tipy. Když máte dobrý zubní kartáček, péče o hygienu v dutině ústní je víceméně hračka. Vybrat si takový, kt…
Brusinky mají široké využití v kuchyni, používají se v řadě receptů. Jedí se čerstvé i sušené, v kompotech i šťávách. A co si budeme povídat, brusinky…