Přejít k hlavnímu obsahu

Jak odstranit zubní kámen

Jak odstranit zubní kámen

Zubní kámen není pouze nevzhledný, ale stojí i za celou řadou dalších problémů. Podporuje vznik paradentózy, stojí za zápachem z úst, vznikají kazy zubů a dalších onemocnění. Zubní kámen vzniká z usazování a tvrdnutí plaku na zubech. Plak je lepkavá substance baktérií, které se neustále tvoří na zubech a v okolí dásní. Baktérie se živí cukry a útočí formou kyselin na zubní sklovinu. Baktérie také produkují toxiny, které způsobují zánět dásní a vedou k paradentóze. Pokud chcete zamezit vzniku zubního kamene, musíte se zajímat především o prevenci a tou je důkladné čištění zubů.

Co je potřeba

  • znalosti
  • dentální nit
  • zubní kartáček
  • mezizubní kartáček
  • správná zubní pasta
  • zubní hygienistka
  • soda
1

Zubní kámen se tvoří podél dásní a představuje nevzhledný žlutý anebo hnědý zahuštěný povrch na zubech. Pokud si nečistíte pravidelně zuby, tak původně měkký plak zatvrdne a již ho s pomocí zubní pasty a kartáčku nevyčistíte. Samotný zubní kámen nebolí, ale stojí za komplikacemi, které již bolí.

2

Nejúčinnější obranou je prevence, tedy pravidelná a pečlivá hygiena dutiny ústní. To znamená, používat správný kartáček, dentální nit či mezizubní kartáček. Dobře vyčištěné zuby jsou lesklé a hladké bez zubního povlaku.

3

Někdo má pro tvorbu zubního kamene sklon, například ten, kdo má nepravidelné postavení zubů, hlavně tedy stěsnané zuby, kde se zuby i překrývají a je zde velice obtížné provést dokonalou očistu. Vliv má i skladba slin a také případně i užívání některých léků.

4

Zubní kámen není problém pouze dospělých, hojně se tvoří i v dětském věku. Zde je důležité dítě naučit správnému čištění zubů.

5

Odstranění zubního kamene bohužel není již jen tak. Existuje sice krém, který obsahuje hydrogenuhličitan draselný anebo vinan draselný, ale stále nejvíce účinná léčba je ta odborná. Hydrogenhličitan draselný je vlastně soda, má silné bělící účinky, ale je zde nebezpečí poškození skloviny. Sodu běžně koupíte v potravinách anebo v lékárně. Vinan draselný je znám také pod E336, je to neškodný antioxidant, který se přidává například i do vína, kde reguluje kyselost. Jedná se také o tzv. cream of tartar , který se v zahraničí používá k pečení dortů. Koupit jej u nás můžete běžně v drogérii. Jistý pozitivní vliv má i zubní pasta whittening Paradontax, která je sice určena hlavně k prevenci, avšak na již stávající zubní kámen, má také pozitivní účinek.

6

Výzkumy prokázaly, že jistý vliv na zubní kámen má i konzumace citrusového ovoce, nicméně ani toto ovoce nemá až tak silný vliv, aby kámen zcela zlikvidovaly. Pozitivní vliv má na eliminaci zubného kamene extrakt z baobabu, jenže ten u nás naleznete jen stěží. Citrusové ovoce naleznete běžně v potravinách a baobab je k mání ve zdravé výživě, či na internetu po zadání do vyhledávače extrakt baobab vám vyskočí celkem dostatek odkazů na prodejní místa.

7

Nejvíce efektivní je, když se zubní kámen odstraňuje profesionálně. Zubní kámen si můžete nechat odstranit s pomocí ultrazvuku. Někdy ale stále ještě specialista sáhne k ručním nástrojům, což je ale celkem nepříjemné. Přesto jeho pozitivum je v dokonalém odstranění a je to šetrné k zubům. Odstranit zubní kámen lze i laserem.

8

Zbytky plaku můžete odstranit pomocí speciálních past a rotačního kartáčku na vrtačce, či ještě modernějšímu způsobu, kterému se říká airpolishing, čili opískování. Při této metodě se na zuby stříká směs vody, vzduchu a speciálního prášku. Při tomto čištění se zbavíte nejen zubního kamene, ale všech nerovností a skvrn (káva, víno, tabák). Naprosté vyleštění zpomalí jeho další tvorbu.

9

Někdy se při odstraňování zubního kamene neobejdete bez anestézie, to tehdy, když zubní kámen zasahuje hluboko pod dáseň.

10

A jsme tedy zase na začátku u prevence.Ta se dotýká nejen pečlivého čištění zubů, ale také vyvarování se konzumace určitých jídel, které podporují slinnou sekreci. Pozitivní je konzumace jablek, hrušek, celeru, mrkve, kedluben a okurek. Existují již i pasty, které mají silný preventivní účinek vzniků kamene. Vyzkoušet můžete také bioinformační pastu, která má pozitivní vliv na harmonizaci prostředí v dutině ústní, čímž eliminuje rizika vzniku zubního kamene a dalších onemocnění. Bioinformační pastu zakoupíte v lékárně anebo ve speciálních prodejnách, které se zaměřují na prodej zubních a čistících potřeb.

Varování

I přes to, že zubní kámen způsobuje celou řadu vážných problémů a nemocí, je pojišťovnami a legislativou stále chápan jako estetická záležitost, a proto si odstranění zubního kamene hradíte sami. Cena odstranění zubního kamene se pohybuje v relacích od 500 do 1000 Kč podle rozsahu.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na zápach z úst | rady
Jak na zápach z úst | rady
Jak na zápach z úst | rady. U zdravého člověka je lehký zápach z úst ráno po probuzení, dá se říct, normální. Přestože si zuby večer vyčistíme, zůstan…
Jak na citlivé zubní krčky
Jak na citlivé zubní krčky | rady a tipy. Jakmile zuby začnou bolet, je zle. Často si myslíme, že jde o zubní kaz, ale někdy jsou na vině bolavé, obna…
Jak pečovat o rovnátka | rady
Jak pečovat o rovnátka | rady
Jak pečovat o rovnátka | rady. Krásný úsměv dokáže divy, bohužel ne každému bylo dáno do vínku, aby měl zuby jako ze žurnálu. Kazivost můžeme ovlivnit…
Jak pečovat o pleť v zimě
Jak pečovat o pleť v zimě
Jak pečovat o pleť v zimě | rady a tipy. O pleť se musíme starat celý rok. Zatímco v létě ji chráníme především před slunečními paprsky, v…
Jak na zubní kazy | rady
Jak na zubní kazy | rady
Jak na zubní kazy | rady. Zubní kazy se netvoří jen na mléčných zubech. Pokud si s pravidelnou návštěvou zubního lékaře neděláte hlavu a myslíte si, ž…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.