Přejít k hlavnímu obsahu

Jak používat mezizubní kartáček | rady

Jak používat mezizubní kartáček | rady

Jak používat mezizubní kartáček | rady. O významu čištění zubů asi nikdo nepochybuje. Ovšem ani při sebedokonalejším čištění se obyčejným zubním kartáčkem nedostanete do mezizubních prostor, které jsou nejvíce náchylné na tvorbu zubních kazů a šíření škodlivých bakterií. Pro úspěšné vyčištění zubů použijte také mezizubní kartáček. Jak na to? Čtěte praktický návod.

1

Mezizubní kartáček je velice účinný při čištění mezizubních prostor a důležitým pomocníkem zejména pro prevenci před tvorbou zubních kazů, zánětů dásní a dalších potíží v ústní dutině. V neposlední řadě pomáhá i při odstranění nepříjemného pachu z úst. Význam mezizubních kartáčků byl prokázán dlouhodobými studiemi, kterými se zjistilo, že jejich používáním se dá předejít až 90 % všech potíží se zuby.

2

Při výběru mezizubního kartáčku je třeba věnovat pozornost jeho velikosti, aby čištění zubů bylo maximálně efektivní. Správnou velikost mezizubního kartáčku pro jednotlivé mezizubní prostory by měl doporučit dentista nebo dentální hygienik. Laický výběr mezizubního kartáčku se nedoporučuje, nevhodným použitím byste si mohli ublížit.

3

V zubní ordinaci zubní lékař nebo hygienista zároveň ukáže, jak s kartáčkem zacházet, aby jeho používání mělo smysl. Nacvičuje se pomocí modelů a obrázkové dokumentace. Přímo v ordinaci si pacient rovnou vyzkouší používání kartáčku ve svých ústech a při pravidelných návštěvách spolu s lékařem či hygienistou odstraní možné chyby.

4

Čistit mezizubním kartáčkem stačí jednou za den obyčejným pohybem tam a zpátky mezi jednotlivými zuby. Je možné, že vám lékař doporučí dvě nebo třeba i čtyři velikosti mezizubních kartáčků, jestliže mezera mezi zuby má různou velikost. V takovém případě použijte kartáčky do vhodného mezizubního prostoru. Kartáček zasuňte mezi zuby pod mírným tlakem, rozhodně příliš netlačte, abyste nepoškodili dásně. 

5

Po použití je nutné mezizubní kartáček pečlivě opláchnout a uložit z dosahu dětí.

Tipy

Míra a technika používání podmiňuje trvanlivost kartáčku, který by se však neměl používat déle než jeden měsíc.

Varování

Při používání kartáčku nesprávné velikosti může dojít k tomu, že bakterie usazené v mezizubních prostorech nebudou dostatečně vyčištěny a při použití většího kartáčku se mohou poškodit dásně.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak si správně čistit zuby | rady
Jak si správně čistit zuby | postup
Jak si správně čistit zuby | postup. Zuby jsou důležitou částí úst, a jestli nechceme trpět bolestí a jejich přecitlivělostí, měli bychom o ně pečovat…
Jak zmírnit kocovinu | rady
Jak zmírnit kocovinu | rady
Jak zmírnit kocovinu | rady. Večírky má rád téměř každý. Pivo i víno teče proudem, všichni se smějí a každou chvíli přistane na stole tác s panáky. Po…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.