Přejít k hlavnímu obsahu

Jak poznat cukrovku | rady

27. Únor 2023
Jak poznat cukrovku | rady

Jak poznat cukrovku | rady. Jak poznat cukrovku? Cukrovka vzniká v důsledku nedostatku tvorby inzulínu. Pokud nefungují dostatečně buňky slinivky břišní, které produkují inzulín, jedná se o diabetes prvního typu. Optimální hladina cukru v lidském těle je kolem pěti mmol na litr krve. Pokud je to přes sedm, je to signál pro cukrovku. Vznik cukrovky souvisí tedy s tvorbou inzulínu ve slinivce. Buď se ho tvoří málo nebo žádný, anebo je produkován, ale tělo na něj nereaguje. Pak se cukr v krvi neumí spálit.

1

Jaké jsou příznaky cukrovky?

Většinou je hned nepoznáme, jelikož cukrovka probíhá skrytě. U prvního typu cukrovky obvykle přestane stačit množství inzulínu potřebné ke zpracování cukru v těle. Cukr se dostává do moči, kde ho lze rozeznat laboratorně. Mluvíme o zvýšené glykemii. Diabetes druhého stupně vzniká ještě pomaleji. Náchylné jsou osoby s nadváhou, vysokým cholesterolem, nedostatkem pohybu, které pijí alkohol, kouří a žijí ve stresu.

2

Jak cukrovku poznáme?

Máme stále žízeň a často a vydatně močíme. To je důsledek špatně fungujících ledvin, které nedovedou cukr udržet. Vyšší hladina glykemie znamená více moči. Stále více hubneme a jsme unavení. Pokud se totiž glukóza nedostane do buněk, začnou trpět nedostatkem vnitřní energie, kterou si pak zajišťují rozkladem tuků. Proto jsme malátní a unavení bez chuti do života. Pokud se cukrovka neléčí, cítíme aceton. Je to odpadní látka vznikající katabolismem tuků a uvolňováním požadované energie. Odpadní látky pak okyselují vnitřek našeho těla a ovlivňují některé chemické reakce a látkovou výměnu. Někdy dochází k poruchám vědomí. Při rychlejším postupu nemoci se člověk zdá být zmatený či opilý. Dostavují se bolesti břicha, nechutenství a pocity chřipkového onemocnění. Dalším varovným signálem je letargie, apatie, slabost, prudké dýchání, což v extrémních případech vede ke stavu bezvědomí, diabetickému kómatu a smrti.

Tipy

Glukóza je hlavním zdrojem energie pro pohyb těla. Nejlepší prevencí je proto pohyb, sport a fyzická aktivita.

Varování

Neléčená cukrovka způsobuje těžká poškození srdce, mozku, cév na dolních končetinách ale ohrožuje i malé cévy prokrvující ledviny, nervy, oči a jiné orgány. Nikdy nepodceňujte návštěvu lékaře!

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se stravovat s cukrovkou | rady
Jak se stravovat s cukrovkou | rady
Jak se stravovat s cukrovkou | rady. Cukr je nezbytný zdroj energie lidského organismu, musí ho být ale optimální množství. Příliš vysoká hladina cukr…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.