Přejít k hlavnímu obsahu

Jak poznat meningokoka | rady

Jak poznat meningokok | rady. Příznaky meningokoku jsou v počátečních stádiích velmi podobné chřipce, ale již během 48 hodin dokáže meningokok velmi vážně ohrozit dítě nebo dospívajícího na životě. Rozpoznejte toto onemocnění včas!

1

Meningokok napadá především malé děti a mladistvé. Jeho výskyt ale nejde vyloučit u žádné věkové skupiny. Úmrtnost je vysoká – pohybuje se mezi 10 až 15 procenty. Jde o velmi nebezpečnou nemoc bakteriálního původu. Neisseria meningitidis, jak se bakterie meningokoku jmenuje, přežívá v nosohltanu a jejími nositeli je podle odhadů lékařů až 25 procent populace. Meningokokovou infekci může odstartovat pobyt v uzavřených prostorách, kde se pohybuje víc lidí – například ve škole či školce, nečištěná klimatizace, sdílení nádobí, ale i stres. Nemoc se často rozvine po pobytu na táboře nebo na brigádě. Inkubační doba je od jednoho do osmi dnů.

2

Meningokok se dělí do tří skupin – A, B a C. První typ se vyskytuje převážně v Africe a u nás je poměrně vzácný. Nejčastěji se u nás vyskutuje typ C a B. Vakcína je vhodná pro děti od dvou do osmnácti měsíců, případně pro děti mezi třemi a šesti lety a později v pubertě. Pojišťovna ji nehradí. Cena očkování proti meningokoku se pohybuje kolem osmi set korun za dávku.

3

Jak poznat příznaky meningokoku? V raných stádiích meningokoku se nemoc podobá chřipce. Příznaky meningokoku jsou nevolnost, nemocného bolí ho klouby a kosti, trpí vysokou horečkou nebo bolestmi břicha a vysokou únavou. Na kůži se objevují červené až fialové skvrny. Kůže může dokonce změnit zbarvení. Rychlý převoz k lékaři a včasná pomoc je naprostou nutností.

4

Léčba meningokoku obsahuje antibiotika a nitrožilně podávané léky. Často trvá i několik měsíců a vyžaduje pobyt v nemocnici. Následky meningokoku mohou být opravdu vážné a trvají po celý život. Nemoc často končí poruchami smyslových orgánů, mentální retardací, psychickými problémy nebo amputací končetin. Při podezření na meningokok proto neváhejte!

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak bojovat proti průjmu | rady
Jak bojovat proti průjmu | rady a tipy. Průjem je velmi nepříjemná záležitost, která se může projevit kdykoliv. Zastavit průjem přímo nelze, ale…
Jak na placebo efekt | rady
Jak na placebo efekt | rady. Co je to placebo efekt a jak funguje? Na téma placebo efektu vznikl už nespočet studií. Co to vlastně je a na čem je zalo…
Jak přestat konečně kouřit | rady
Jak přestat konečně kouřit | rady. Zbavte se páchnoucího zlozvyku – přestaňte kouřit jednou pro vždy! Jak přestat kouřit – tuhle otázku si asi položil…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.