Přejít k hlavnímu obsahu

Jak poznat meningokoka | rady

Jak poznat meningokok | rady. Příznaky meningokoku jsou v počátečních stádiích velmi podobné chřipce, ale již během 48 hodin dokáže meningokok velmi vážně ohrozit dítě nebo dospívajícího na životě. Rozpoznejte toto onemocnění včas!

1

Meningokok napadá především malé děti a mladistvé. Jeho výskyt ale nejde vyloučit u žádné věkové skupiny. Úmrtnost je vysoká – pohybuje se mezi 10 až 15 procenty. Jde o velmi nebezpečnou nemoc bakteriálního původu. Neisseria meningitidis, jak se bakterie meningokoku jmenuje, přežívá v nosohltanu a jejími nositeli je podle odhadů lékařů až 25 procent populace. Meningokokovou infekci může odstartovat pobyt v uzavřených prostorách, kde se pohybuje víc lidí – například ve škole či školce, nečištěná klimatizace, sdílení nádobí, ale i stres. Nemoc se často rozvine po pobytu na táboře nebo na brigádě. Inkubační doba je od jednoho do osmi dnů.

2

Meningokok se dělí do tří skupin – A, B a C. První typ se vyskytuje převážně v Africe a u nás je poměrně vzácný. Nejčastěji se u nás vyskutuje typ C a B. Vakcína je vhodná pro děti od dvou do osmnácti měsíců, případně pro děti mezi třemi a šesti lety a později v pubertě. Pojišťovna ji nehradí. Cena očkování proti meningokoku se pohybuje kolem osmi set korun za dávku.

3

Jak poznat příznaky meningokoku? V raných stádiích meningokoku se nemoc podobá chřipce. Příznaky meningokoku jsou nevolnost, nemocného bolí ho klouby a kosti, trpí vysokou horečkou nebo bolestmi břicha a vysokou únavou. Na kůži se objevují červené až fialové skvrny. Kůže může dokonce změnit zbarvení. Rychlý převoz k lékaři a včasná pomoc je naprostou nutností.

4

Léčba meningokoku obsahuje antibiotika a nitrožilně podávané léky. Často trvá i několik měsíců a vyžaduje pobyt v nemocnici. Následky meningokoku mohou být opravdu vážné a trvají po celý život. Nemoc často končí poruchami smyslových orgánů, mentální retardací, psychickými problémy nebo amputací končetin. Při podezření na meningokok proto neváhejte!

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na placebo efekt | rady
Jak na placebo efekt | rady. Co je to placebo efekt a jak funguje? Na téma placebo efektu vznikl už nespočet studií. Co to vlastně je a na čem je zalo…
Jak přestat konečně kouřit | rady
Jak přestat konečně kouřit | rady. Zbavte se páchnoucího zlozvyku – přestaňte kouřit jednou pro vždy! Jak přestat kouřit – tuhle otázku si asi položil…
Jak bojovat s přejídáním | rady
Jak bojovat s přejídáním | rady. Jak se zbavit přejídání - jak bojovat s přejídáním krok za krokem. Obezita je jednou z civilizačních chorob, lépe řeč…
Jak na mluvení ze spaní | rady
Jak na mluvení ze spaní | rady. Vzhledem k hektické době, ve které žijeme, se problém mluvení ze spaní začíná týkat stále více lidí. Důvodem je předev…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.