Přejít k hlavnímu obsahu

Jak předčasně vybrat stavební spoření | rady

Jak předčasně vybrat stavební spoření | rady

Jak předčasně vybrat stavební spoření | rady. Může se to stát komukoliv z nás. Dojdou peníze, co teď? Jedinou rezervu máte ve stavebním spoření, dodržení povinné šestileté lhůty je však na míle daleko. Jak tuto situaci vyřešit, vám poradí následující řádky. Pro stavební spoření se rozhodujeme ve chvíli, kdy hledáme vhodný produkt pro střednědobé úročení našich financí. Státní podpora ve výši 3 000 Kč je také velmi lákavá. Musíte spořit minimálně šest let, abyste měli na státní podporu nárok. V tomto období vás mohou potkat různé životní kotrmelce, které vás přinutí spoření předčasně ukončit a vklad vybrat. Co vás čeká a nemine?

1

Výpověď smlouvy

Pokud se rozhodnete vypovědět smlouvu o stavebním spoření dříve, než je doba, na kterou jste ji uzavřeli, počítejte, že přijdete o státní dotaci, které Ministerstvo financí na účet připsalo. Stavební spořitelna je povinna státní dotaci vrátit. Pokud jste smlouvu uzavřeli v termínu od 1. ledna 2004, jedná o státní dotaci ve výši 3 000 Kč za rok. Bohužel, nejedná se o jedinou překážku. Počítejte také se sankcí ze strany stavební spořitelny. Každá stavební spořitelna má ve svých obchodních podmínkách obsaženu klauzuli o výši sankce v případě předčasné výpovědi smlouvy. Na českém trhu se sankce pohybují ve výši 0,5 % - 0,9 % z cílové částky, na kterou jste spoření uzavřeli.

2

Výpovědní lhůta

Výpovědní lhůta počíná běžet 1. dnem měsíce, který následuje po měsíci, kdy byla výpověď spořitelně z vaší strany doručena. Když si řádně propočtete, úročení vašich financí po dobu spoření a odečtete sankce ze strany spořitelny, valného výsledku se nedočkáte. Pamatujte si, v případě nouze vybírejte vlastní a dostupné prostředky, protože úvěrové (půjčené) finanční prostředky jsou ty nejdražší.

3

Předčasný výběr po řádném ukončení spoření

Po dokončení stavebního spoření a dodržení 6leté lhůty pro čerpání státní dotace, musíte čekat další tři měsíce, než vám stavební spořitelna finanční prostředky uvolní. Můžete se ocitnout v situaci (koupě nemovitosti, rekonstrukce apod.), kdy i tyto peníze budete potřebovat v kratším časovém intervalu. I v tomto případě očekávejte obstruktivní politiku a sankce ze strany stavební spořitelny. Každá spořitelna volí své vlastní sankce a prostředky, jak se zkrácení 3 měsíční lhůty vyhnout. Počítejte se sankcemi ve výši 0,5 % - 2 % z cílové částky nebo s podmínkou uzavření a překlenutí části finančních prostředků do jiného produktu (většinou dalšího spoření).

Tipy

Pokud se rozhodnete uzavřít stavební spoření, pečlivě si rozmyslete, zda-li v horizontu dalších šesti let nebudete potřebovat peníze v hotovosti. Šest let je poměrně dlouhá doba, během které se může stát cokoli. Pamatujte na finanční rezervy a věřte mi – stavební spoření vhodnou formou pro jejich vytváření určitě není.

Autor: chiquita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak si vybrat penzijní fond | rady
Jak si vybrat penzijní fond | rady
Jak si vybrat penzijní fond | rady. Český finanční trh je na penzijní fondy poměrně bohatý, celkem jich u nás působí jedenáct. Penzijní fondy se speci…
Jak si vybrat životní pojištění | rady
Jak si vybrat životní pojištění | rady
Jak si vybrat životní pojištění | rady. Uvažujete o tom, že si sjednáte životní pojistku, ale nejste si jisti výběrem toho správného pojištění tak, ab…
Jak si spořit na důchod | rady
Jak si spořit na důchod | rady
Jak si spořit na důchod | rady. Penzijní připojištění, důchodové fondy, spoření na důchod... Který finanční produkt pro spoření na důchod si vybrat? N…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.