Přejít k hlavnímu obsahu

Jak a proč si založit stavební spoření | rady

Jak a proč si založit stavební spoření | rady. Stavební spoření přináší řadu výhod. Díky stavebnímu spoření nejlépe zhodnotíte své peníze, od státu získáte prémii až 2000 korun ročně. V rámci stavebního spoření můžete spořit, získat výhodný úvěr ze stavebního spoření nebo požádat o úvěr překlenovací. Stavební spoření je v současnosti nejvýhodnější a nejbezpečnější finanční produkt na trhu.

Co je potřeba

platný doklad totožnosti
u dětí rodný list
u cizinců doklad o rodném čísle

1

Cílová částka stavebního spoření

Dřív, než se rozhodnete vypravit do stavební spořitelny, spočítejte si nejvýhodnější stavební spoření, které bude vyhovovat vašim potřebám. Cílová částka stavebního spoření je důležitým kritériem hned z několika důvodů. Bude vám určovat, kolik měsíčně po dobu šesti let budete pravidelně vkládat peněz (popř. lze nepravidelně i jednou ročně), jakou částku získáte od státu jako prémii a po jaké době získáte úvěr ze stavebního spoření. Pamatujte i na to, že čím vyšší cílová částka stavebního spoření, tím vyšší i poplatek za založení stavebního spoření. 

2

Výpočet nejvýhodnějšího stavebního spoření

Jako prémii od státu můžete získat maximálně 2000 korun ročně. Za 6 let vám tedy stát přispěje k vašemu spoření 12000 korun. K tomu jsou vaše peněžní úložky zhodnocovány o úroky. Výnosy ze stavebního spoření jsou navíc osvobozené od daně z příjmu a vklady jsou ze zákona pojištěné. Stát přispěje 10% z naspořené částky, nejvýše však z 20000 korun ročně. Chcete-li plně využít potenciál stavebního spoření, pak je nejvýhodnější tuto částku ročně naspořit. V měsíčních cyklech to vychází na zhruba 1660 korun. Naspoříte-li méně, nebo víc, výnosnost stavebního spoření se snižuje. 

3

Výběr stavební spořitelny

Na trhu působí několik stavebních spořitelen. Jejich nabídka je srovnatelné, liší se však v několika parametrech. Jedním z nich je výše poplatku za uzavření stavebního spoření. Ten se obvykle pohybuje okolo 1% z cílové částky. Dále pak výše poplatku za vedení stavebního spoření – obvykle od 250 do 300 korun ročně, poplatek za zvýšení cílové částky (1%), poplatek za předčasnou výpověď smlouvy stavebního spoření (0,5%). Větší rozdíly se však najdou v porovnání úrokových sazeb. Zatímco jedna stavební spořitelna vám nabídne 1% ročně, ta druhá 2,2% ročně. Úrok z poskytnutého úvěru se pohybuje od 3,5% do 5%, což se projeví ročně i několika tisíci korunami. Abyste dosáhli řádného úvěru ze stavebního spoření, musíte mít naspořené alespoň 30% z cílové částky. V jiných stavebních spořitelnách vám poskytnou úvěr tehdy, pokud naspoříte 40%. V takovém případě je třeba si před uzavřením smlouvy o stavebním spoření rozmyslet, k jakému účelu jej chcete použít – zda chcete především spořit, nebo zda chcete získat co nejrychleji výhodný úvěr.

4

I když stavební spoření můžete zřídit přes internet, je výhodnější osobní návštěva. Vyřízení je velice snadné. S sebou přineste: doklad prokazující vaši totožnost. Z hlediska nároku na státní podporu předkládáte platný občanský průkaz, v případě nezletilého účastníka je nutné předložit rodný list, cizinec předkládá doklad o rodném čísle přiděleném příslušným orgánem v ČR a průkaz pro trvalý pobyt (u občanů EU není nutný trvalý pobyt). Ve smlouvě budete mít uveden účet, kam zasílat peníze, zpravidla jednou ročně obdržíte dopis, ve kterém budete mít přehled o tom, jakou částku jste naspořili.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak správně vybrat kimono?
Kimono je tradiční oděv, bez kterého se neobejde žádný zápasník bojových umění, ať už se jedná o judo, karate, taekwondo nebo jiný sport. Jak ale vybr…
Jak vybrat tlakový hrnec
Sbíhají se vám sliny na silný hovězí vývar, dušené krutí maso nebo třeba na hrnec plný sezónní zeleniny? Zahoďte předsudky a obavy a sáhněte po modern…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.