Přejít k hlavnímu obsahu

Jak přežít letní vedra ve zdraví | rady a tipy

13. Červenec 2023
Jak přežít letní vedra ve zdraví | rady a tipy

Jak přežít letní vedra ve zdraví | rady a tipy. Několik posledních let si musíme zvykat na velmi vysoké letní teploty, které trvají i několik dní po sobě. Tropické teploty mohou být příčinou zdravotních komplikací i u zdravých a mladých lidí. Ohroženými skupinami jsou lidé nemocní, děti a senioři. V našem článku si můžete přečíst několik lékařských doporučení, jak se v horkých dnech chovat, jak se chránit a na co si dát pozor. Jsou to všechno všeobecně známé rady, určitě jste je mnohokrát slyšeli, ale před další očekávanou vlnou veder vám je raději znovu připomeneme.

Dbejte na pitný režim

Pijte, i když nepociťujete žízeň. Dospělý člověk by měl denně vypít 2–3 l tekutin, v extrémním vedru i více. Žízeň nejlépe zaženete vodou s citronovou šťávou, minerální vodou (střídejte značky) nebo čajem. Nevhodné jsou perlivé a kofeinové nápoje včetně kávy, alkohol. Některé jižní národy pijí vlažný a slazený mátový čaj – zkuste ho také, funguje to.

Omezte pobyt na slunci

V době od 11 hodin dopoledne do 15. hodiny odpolední lékaři nedoporučují pobyt na přímém slunci. Pokud musíte, měli byste mít pokrývku hlavy, sluneční brýle a namažte se krémem s vyšším ochranným faktorem. Pamatujte, že krém musíte nanést na nekryté části těla alespoň 30 minut před tím, než vyjdete ven.

Zatáhněte žaluzie a zavřete okna

V bytech otvírejte okna na noc, kdy je venku chladněji. Jakmile začne stoupat venkovní teplota, okna zavřete a zatáhněte závěsy nebo spusťte žaluzie. Musíte-li z nějakého důvodu vyvětrat, větrejte přes bavlněné prostěradlo namočené ve studené vodě, nejlépe průvanem. Vy se ale před průvanem schovejte za roh.

Pokud máte klimatizaci, nenastavujte ji na příliš nízkou teplotu. Rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou je ideálně 6 °C a neměl by být větší než 10 °C. Pozor dejte na přechody mezi klimatizovaným prostorem a horkem, taková letní angína – opravdu nic moc (vlastní zkušenost).

Jak přežít letní vedra ve zdraví | rady a tipy

Ochlazujte se vodou

Noste u sebe v kabelce rozprašovač s vodou a v případě potřeby si vodní mlhou osvěžte obličej. Některé kosmetické značky prodávají rozprašovače s termální vodou. Máte-li možnost, dejte si vlažnou sprchu (28 °C). Pomáhá také několik minut chladit studenou vodou tepny na rukou (zápěstí, loket) a nohou (kotník, podkolenní jamka).

Upravte jídelníček

V horku vynechte českou klasiku – omáčky, knedlíky, smažená jídla. Jezte lehká zeleninová jídla, saláty z čerstvé zeleniny, těstoviny, ryby a ovoce. Dobré jsou polévky, dodají tělu tekutiny a sůl, kterou ztrácíte pocením.

Jak přežít letní vedra ve zdraví | rady a tipy

Vhodně se oblékejte

V horku vám bude nejlépe ve volném vzdušném oblečení z přírodních materiálů. Vhodnější jsou světlé barvy, tmavé oblečení absorbuje více tepelné energie.

Autor: Mirka K.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak využít marocký jíl | rady a tipy
Jak využít marocký jíl | rady a tipy
Jak využít marocký jíl | rady a tipy. Koupelna často bývá přeplněná nejrůznějšími kosmetickými prostředky. V našem článku vám ukážeme, že je možn…
Jak rychle a efektivně zhubnout
Jak rychle a efektivně zhubnout
Hubnutí není jednoduchý proces. Obvykle se neobejdete bez úpravy ve stávajícím životním stylu a také budete potřebovat dostatek pevné vůle a trpělivos…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.