Přejít k hlavnímu obsahu

Jak přežít rozvod

25. Srpen 2019

Rozvod je obecně považován za velmi traumatizující zážitek. To však neznamená, že se nedá vyřešit a přežít lépe nebo hůře.

1

Ex-manželství je taky vztah Ve zvlášť složitých případech je dobré šáhnout po radách odborníků z rozvodových poraden. To není vždy nutné, často si stačí uvědomit, že vztah s ex-manželem/kou samotným rozvodem nekončí, zvláště v případě společného rodičovství. Toto je důležité mít na paměti během celého rozvodového řízení a událostí s ním spojených a nedovolit vzniknout kolotoči vzájemných obviňování a urážení. Jako do každého vztahu, je třeba něco investovat i do vztahu s ex-manželem/kou či do vztahu s rozvádějícím se manželem/kou. Manželství sice zaniká, společné rodičovství nebo jen ex-manželství však trvá dále.

2

Snažte se nevzpomínat na všechno ve zlém Vyrovnat se dobře se svým/svou bývalým/bývalou Vám pomůže i při navazování dalších vztahů. Není nutné spálit všechny mosty a nemilosrdně zničit vše, co bylo s manželstvím a kdysi milovanou osobou spojené. S rozvedeným manželstvím odchází i kus Vašeho života a není dobré na všechno vzpomínat se zahořklostí způsobenou nepodařeným rozvodem.

3

Sporný a nesporný (dohodový) rozvod Právníci od sebe odlišují rozvod sporný a nesporný (též dohodový). První (sporná) varianta nastává v případě, kdy neexistuje shoda na tom, že se manželství má rozvést, tedy když se chce rozvádět jen jeden z manželů, anebo když nejsou rozvádějící se manželé schopni dohodnout na vypořádání majetku. Druhá (nesporná, dohodová) varianta nastává, když na rozvodu panuje vzájemná shoda.

4

Do sporů nezatahujte děti V případě sporného rozvodu je nutné do sporu nezatahovat děti. Nesporný rozvod neznamená, že se manželé shodnou i na tom, kdo a jak se bude podílet na výchově dětí, ale věcnost a vzájemná vstřícnost situaci zejména dětem situaci výrazně ulehčí.

5

Schopností se domluvit si ušetříte nejen nervy ale i peníze Nesporný rozvod šetří všem stranám nejen emoce a city, ale také peníze. Manželství, kdy se oba manželé na všem vzájemně dohodnou, může být u soudu rozvedeno za méně než čtvrt hodiny. Dohodová (nesporná) varianta je po mnoha stránkách výhodnější, ale pouze v případě, že se za shodou neskrývá snaha se na rozvodu obohatit na úkor druhého. Existují bohužel i případy, kdy se dohodnout nelze, potom je na místě volit rozvod sporný.

6

V případě komplikací, které prodlužují rozvod vyhledejte rozvodové poradce Náklady na rozvod se netýkají pouze technických stránek rozvodu, ale jsou ovlivněny i vzájemným (ne)porozuměním. Pokud rozvádějící se manželé nedokážou uhlídat své emoce, může se snadno stát, že se objeví i protahování soudu a další naschvály, které náklady celého řízení dále zvyšují. Takovéto situaci je lepší se za každou cenu vyvarovat, pokud už se do ní dostanete, je dobré najít si mimo svého právníka i spojence v podobě psychologa nebo rozvodového poradce, který Vám dá zázemí a odstup pro vyrovnání se s náročnou situací. Rozvodový poradci se zaměřují na práci s oběma rozvádějícími se manžely, ale mohou poradit i pouze jednomu a reagovat na jeho konkrétní potřeby. Za odborníky v této oblasti je dobré se vydat zejména, pokud jste to Vy, kdo má pocit, že je mu rozvodem ubližováno (manžel/ka se rozvádí kvůli někomu jinému). V takovémto případě je náročnější vyvarovat se emocí a ke zvládnutí situace je dobré odborníky vyhledat.

7

Za žádných okolností se zbytečně neponižujte. Nezapomínejte, že pokud jste v pozici slabšího, často můžete ublížit spíše sami sobě a v horším případě i dětem. Obviňování a sebelítost rozvádějícího se ještě více zatahuje do světa, ve které není vidět naděje. Rozvod neznamená jen konec něčeho, ale i začátek něčeho jiného a právě odborníci Vám mohou pomoci začít hledat to nové, nový život a příležitosti. Rozvodem můžete nejen ztratit, ale i získat.

Autor: MN
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak ustát rozchod | rady
Jak ustát rozchod | rady. Je jedno jestli je vám patnáct anebo padesát, ustát rozchod je vždy těžký. Nelze srovnávat vztah po dvaceti letech a pro změ…
Jak zlepšit spánek | rady a tipy
Jak zlepšit spánek | rady a tipy. Stále více dospělých trpí poruchami spánku. Potíže s usínáním, časté buzení, neklidný spánek, děsivé sny a noční bdě…
Jak si zorganizovat čas
Jak si zorganizovat čas | rady a tipy. Stále častěji říkáme, že na to či ono nemáme čas. Nebo to slýcháme od našich příbuzných, přátel, kolegů. Jak je…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.