Přejít k hlavnímu obsahu

Jak přežít rozvod

25. Srpen 2019

Rozvod je obecně považován za velmi traumatizující zážitek. To však neznamená, že se nedá vyřešit a přežít lépe nebo hůře.

1

Ex-manželství je taky vztah Ve zvlášť složitých případech je dobré šáhnout po radách odborníků z rozvodových poraden. To není vždy nutné, často si stačí uvědomit, že vztah s ex-manželem/kou samotným rozvodem nekončí, zvláště v případě společného rodičovství. Toto je důležité mít na paměti během celého rozvodového řízení a událostí s ním spojených a nedovolit vzniknout kolotoči vzájemných obviňování a urážení. Jako do každého vztahu, je třeba něco investovat i do vztahu s ex-manželem/kou či do vztahu s rozvádějícím se manželem/kou. Manželství sice zaniká, společné rodičovství nebo jen ex-manželství však trvá dále.

2

Snažte se nevzpomínat na všechno ve zlém Vyrovnat se dobře se svým/svou bývalým/bývalou Vám pomůže i při navazování dalších vztahů. Není nutné spálit všechny mosty a nemilosrdně zničit vše, co bylo s manželstvím a kdysi milovanou osobou spojené. S rozvedeným manželstvím odchází i kus Vašeho života a není dobré na všechno vzpomínat se zahořklostí způsobenou nepodařeným rozvodem.

3

Sporný a nesporný (dohodový) rozvod Právníci od sebe odlišují rozvod sporný a nesporný (též dohodový). První (sporná) varianta nastává v případě, kdy neexistuje shoda na tom, že se manželství má rozvést, tedy když se chce rozvádět jen jeden z manželů, anebo když nejsou rozvádějící se manželé schopni dohodnout na vypořádání majetku. Druhá (nesporná, dohodová) varianta nastává, když na rozvodu panuje vzájemná shoda.

4

Do sporů nezatahujte děti V případě sporného rozvodu je nutné do sporu nezatahovat děti. Nesporný rozvod neznamená, že se manželé shodnou i na tom, kdo a jak se bude podílet na výchově dětí, ale věcnost a vzájemná vstřícnost situaci zejména dětem situaci výrazně ulehčí.

5

Schopností se domluvit si ušetříte nejen nervy ale i peníze Nesporný rozvod šetří všem stranám nejen emoce a city, ale také peníze. Manželství, kdy se oba manželé na všem vzájemně dohodnou, může být u soudu rozvedeno za méně než čtvrt hodiny. Dohodová (nesporná) varianta je po mnoha stránkách výhodnější, ale pouze v případě, že se za shodou neskrývá snaha se na rozvodu obohatit na úkor druhého. Existují bohužel i případy, kdy se dohodnout nelze, potom je na místě volit rozvod sporný.

6

V případě komplikací, které prodlužují rozvod vyhledejte rozvodové poradce Náklady na rozvod se netýkají pouze technických stránek rozvodu, ale jsou ovlivněny i vzájemným (ne)porozuměním. Pokud rozvádějící se manželé nedokážou uhlídat své emoce, může se snadno stát, že se objeví i protahování soudu a další naschvály, které náklady celého řízení dále zvyšují. Takovéto situaci je lepší se za každou cenu vyvarovat, pokud už se do ní dostanete, je dobré najít si mimo svého právníka i spojence v podobě psychologa nebo rozvodového poradce, který Vám dá zázemí a odstup pro vyrovnání se s náročnou situací. Rozvodový poradci se zaměřují na práci s oběma rozvádějícími se manžely, ale mohou poradit i pouze jednomu a reagovat na jeho konkrétní potřeby. Za odborníky v této oblasti je dobré se vydat zejména, pokud jste to Vy, kdo má pocit, že je mu rozvodem ubližováno (manžel/ka se rozvádí kvůli někomu jinému). V takovémto případě je náročnější vyvarovat se emocí a ke zvládnutí situace je dobré odborníky vyhledat.

7

Za žádných okolností se zbytečně neponižujte. Nezapomínejte, že pokud jste v pozici slabšího, často můžete ublížit spíše sami sobě a v horším případě i dětem. Obviňování a sebelítost rozvádějícího se ještě více zatahuje do světa, ve které není vidět naděje. Rozvod neznamená jen konec něčeho, ale i začátek něčeho jiného a právě odborníci Vám mohou pomoci začít hledat to nové, nový život a příležitosti. Rozvodem můžete nejen ztratit, ale i získat.

Autor: MN
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak zvýšit sebevědomí dítěte
Jak zvýšit sebevědomí dítěte | rady a tipy. Někdo je celý život ustrašený, jiný zase přehnaně sebejistý. Zdravé sebevědomí získáváme už v dětství, a t…
Jak vychovat nebojácné dítě | rady
Jak vychovat nebojácné dítě | rady. Každý rodič chce, aby jeho dítě bylo sebevědomé a nemělo strach. Některé je však bázlivější než vrstevníci a reagu…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.