Přejít k hlavnímu obsahu

Jak přežít Vánoce | rady

Jak přežít Vánoce | rady

Jak přežít Vánoce | rady. Vánoce jsou na lidskou psychiku snad nejnáročnějším obdobím roku. Vánoční zboží je v obchodech již od října, ze všech stran se na nás valí různé reklamy, pociťujeme stres při shánění dárků a strach, zda vše stihneme napéct, uklidit atd. K tomu se přidají ještě starosti v zaměstnání a není divu, že se slabší povahy hroutí. Zvolněte, netrapte se tím, co si myslí okolí a užijte si svátky v klidu a v pohodě. Vánoce jsou časem rodinné pohody a soudržnosti. Nejsou o nablýskané domácnosti, stolech prohýbajících se jídlem a mamince, která při večeři usíná vyčerpáním.

1

Úklid

Uklízíte průběžně po celý rok. Proč byste se měli právě před Vánocemi z úklidu hroutit? Stejně bude po Vánocích všude opadané jehličí ze stromku, drobečky od cukroví a větší nepořádek než jindy, protože děti mají prázdniny. Přece jim nebudete kazit volné dny tím, že budou sedět na místě a bát se pohnout, aby náhodou někde nenechaly smítko na koberci nebo otisk prstu na vyleštěném nábytku. Jarní měsíce jsou na velký úklid mnohem vhodnější. A že vás někdo pomluví kvůli neumytým oknům? Tak ať, důležitější je pohoda v rodině a maminka, co se nehroutí vyčerpáním.

2

Pečení cukroví

Nepředhánějte se s kolegyněmi v zaměstnání nebo kamarádkami, která z vás má napečeno víc druhů. Stejně se sní jen nejoblíbenější kousky a ostatní zůstává ležet bez povšimnutí. Do krmítek a pro domácí mazlíčky je to nevhodné (a drahé), tak co s tím? Proto napečte jen nejoblíbenější druhy a jestli nerada pečete, nestyďte se požádat kamarádku nebo někoho z rodiny. Někdo to má jako koníček. Pokud nikoho takového neznáte, využijte služeb profesionálů. Zejména menší cukrárny si dávají na vánočním cukroví hodně záležet a nepoznáte ho od domácího. Hledejte na internetu a čtěte recenze.

3

Vánoční dárky

Ty už máte možná nakoupené, ale jestliže nemáte, zkuste nakupovat na internetu. Vyhnete se tlačenicím v obchodě a mnohdy nakoupíte levněji. Do Vánoc ještě stihnou dárky doručit až domů. Napište si nákupní seznam a trvanlivé potraviny nakupte už teď. Do obchodu s potravinami před Vánoci jděte jen pro čerstvé pečivo, uzeniny a ovoce. Po ránu nebo před zavřením bývá v obchodech volněji.

4

Nezapomeňte doplnit lékárničku volně prodejnými léky na bolest, teplotu a trávení

Lékárník vám poradí. Vánoce představují velký stres a zátěž na organismus. Dopřáváme si jídla, která nejsou tak úplně běžná a tak není výjimkou bolest žaludku nebo žlučníku. Pokud je to jen obyčejné přejedení, pomůže mátový čaj, čaj na žaludek a střeva nebo zažívací soda (prodává se i v tabletách). Na podrážděný žlučník pomáhají některé volně prodejné léky. A když bolest nepřestává, budete se muset vypravit na pohotovost. Není teda od věci zjistit si dopředu telefonní číslo a adresu, kde lékařská pohotovost slouží.

5

A nejdůležitější rada, jak přežít Vánoce v klidu a bez stresu

Berte je jako kterýkoli jiný svátek. Nenechte se tlačit do věcí, které sami nechcete, například povinné návštěvy příbuzných. Užívejte si je jako děti, když jste byli malí, také vás nezajímaly umytá okna, dveře a nábytek. Měli jste radost, že rodiče měli víc času na hraní her, sledovali s vámi pohádky v televizi... Dopřejte to svým dětem také.

Autor: Mirka K.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak o Vánocích nepřibrat | rady
Jak o Vánocích nepřibrat | rady
Jak o Vánocích nepřibrat | rady. Vánoční svátky mají své neopakovatelné kouzlo a každá generace je prožívá jinak. Dříve se na Vánoce držel půst a poté…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.