Přejít k hlavnímu obsahu

Jak připravit zapečené cuketové závitky s balkánskou náplní | recept

Jak připravit zapečené cuketové závitky s balkánskou náplní | recept

Nejen na pohled lákavé, ale navíc šťavnaté a velice chutné teplé pohoštění v podobě těchto zapečených cuketových závitků ohromí svou výrazností podpořenou zejména balkánskou náplní ze slaného balkánského sýru a ricotty. Právě tou jsou šťavnaté cuketové závitky naplněny a následně v pekáčku zapečeny s jemnou rajčatovou omáčkou přesně tak, aby po svém zapečení ohromily coby efektní teplé pohoštění.

Co je potřeba

S uvedeným množstvím připravíte přibližně 30 šťavnatých cuketových závitků

  • 2–3 mladé cukety
  • sůl k prosolení cuket
  • 250 ml rajčatového pyré
  • olivový olej na vymazání pekáčku

Na výraznou balkánskou náplň:

  • 250 g ricotty
  • 150 g balkánského sýru
  • 2 lžičky sušené bazalky
  • pepř k dochucení balkánské náplně
1

Přednostní surovinou tohoto efektního pohoštění je šťavnatá cuketa, které proto dejte přednost i při přípravě a začněte ji upravovat jako první. Omytým cuketám tedy odkrojte konce a pomocí škrabky či na mandolíně je nakrájejte na podlouhlé tenké plátky. Šťavnaté plátky cuket následně rozložte na papírové utěrky, lehce osolte a nechejte vypotit. Vypocené cuketové plátky pak osušte další papírovou utěrkou.

příprava cuket
2

V mezidobí si v misce připravte balkánskou náplň tím, že promícháte ricottu se 100 g nahrubo nastrouhaného balkánského sýru, kdy směs současně dle chuti opepříte a provoníte bazalkou.

vymíchání balkánské náplně
3

Nyní na jeden z krajů každého vypoceného a osušeného cuketového plátku naneste lžičku výrazné balkánské náplně a zaviňte.

Pokud je plátek cukety až příliš tenký, složte dva na sebe.

nanesení balkánské náplně na cuketový plátek
zavinutí cuketových plátků s balkánskou náplní
4

Zapékací mísu či pekáček vytřete olivovým olejem a na dno rozlijte rajčatovou omáčku.

nanesení rajčatové omáčky do pekáčku
5

Zavinuté cuketové plátky s balkánskou náplni poté vyskládejte do pekáčku, a to vždy skladem dolů na rajčatovou omáčku.

vyskládání naplněných cuketových závitků na rajčatovou omáčku
6

Před zapečením šťavnaté, balkánskou náplní naplněné cuketové závitky zasypte zbylým balkánským sýrem a dle chuti můžete ještě doplnit další rajčatovou omáčkou rozmístěnou mezi jednotlivé cuketové závitky.  Naplněný pekáček nyní přiklopte víkem či přikryjte alobalem a vložte do předehřáté trouby na 200 °C (horkovzdušná trouba 180 °C). Pečte 15 minut a poté odklopte či sejměte alobal a dopékejte při stejné teplotě ještě dalších 10 minut tak, aby balkánský sýr na povrchu lehce zezlátl a opekl.

Podávejte ještě teplé, efektně rovnou z pekáčku.

závěrečně zasypání balkánským sýrem před zapečením

Tipy

  • V případě, že by se vám takto připravené cuketové závitky stále zdály jemné a málo výrazné, podpořte balkánskou náplň 2–3 stroužky česneku a do rajčatové omáčky přidejte dle chuti špetku čili koření nebo kapku ostré čili omáčky, případně Tabaska či ostrého kečupu.
Autor: Markéta
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.