Přejít k hlavnímu obsahu

Jak probíhá a za jak dlouho se projeví otrava metanolem?

05. Listopad 2020

Otrava metanolem je v Česku již poměrně dobře známý pojem právě kvůli metanolové kauze, která proběhla naší společností před několika lety. Otravy metanolem lze většinou dosáhnout pomocí konzumace nekvalitního, nebo špatně upraveného alkoholu. Jak se projevuje?

1

Doba odhalení otravy metanolem a jak jí předcházet

Doba, za kterou se otrava metanolem projeví, je velice specifická podle metabolismu jedince a také podle toho, jak velké množství jej postižená osoba požila. Smrtelnou dávkou je již 1ml na litr tekutiny, ale i 0,30ml dokáže být smrtelnou. Většinou se příznaky otravy metanolem projevují v době okolo 12 až 24 hodin.

Odklad příznaků často působí i etanol, který společně s metanolem požijeme právě v nekvalitním alkoholu. Pokud tak prodáváte či přijímáte alkohol z neověřených zdrojů, nebo jej dokonce pálíte, tak by měl být samozřejmostí rozbor metanolu v alkoholu, který je levný a laboratoře ji zpravidla zvládají v rámci desítek hodin. Při nákupu standardního alkoholu je pak určující originální kolek celní správy, který značí autorizovanou výrobu.

2

Příznaky otravy a léčba

Metanol jako takový není toxický, ale je spouštěčem procesů, které jsou pro naše tělo fatálními. Při lehké otravě bývají příznaky podobné opilosti. Nevolnost, zmatenost, horší vnímání prostoru, ale varovným indikátorem pak mohou být například poruchy vnímání barev.

Při těžké otravě pak dochází k dramatickému zhoršení zraku až úplné slepotě, a především k prudké dezorientaci. Ta může přejít až do ztrát paměti a v nejhorších případech i postupnému selhávání orgánů a krevního oběhu. Léčbou je okamžitá hospitalizace, kde podle lékařských laboratorních vyšetření lze otravu odhalit. Následným postupem je podávání látek, které brání toxickým procesům, které metanol spouští do doby, než se vstřebá v organismu.

Návod obsahuje komerční sdělení.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vyrobit a využít karmelitské kapky
Jak vyrobit karmelitské kapky | návod. Karmelitské nebo karmelitánské kapky jsou bylinná tinktura, která se používá zejména při zažívacích potížích. C…
Jak na citlivé zubní krčky
Jak na citlivé zubní krčky | rady a tipy. Jakmile zuby začnou bolet, je zle. Často si myslíme, že jde o zubní kaz, ale někdy jsou na vině bolavé, obna…
Jak poznat, že jsme meteosenzitivní
Jak poznat, že jsme meteosenzitivní – citliví na změnu počasí. Jsou lidé, kteří se bez předpovědi počasí neobejdou. A pak jsou tací, kteří umí spolehl…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.