Přejít k hlavnímu obsahu

Jak rozpoznat mimoděložní těhotenství | rady

07. Září 2022
Jak rozpoznat mimoděložní těhotenství | rady

Jak rozpoznat mimoděložní těhotenství | rady. Mimoděložní těhotenství je noční můra každé ženy, která touží po dítěti. Jde o nebezpečnou zdravotní komplikaci, kdy se doslova hraje o čas. Navíc může ztížit další těhotenství, která přijdou po něm. Jak se dá mimoděložní těhotenství odhalit?

1

Díky tomu, že moderní medicína přichází se stále dokonalejšími a přesnějšími vyšetřovacími metodami, je to v posledních letech čím dál snazší. Při klasickém, zdravém otěhotnění se vajíčko se spermií spojí ve vejcovodu a pak doputuje do dělohy, kde se usadí a zahnízdí. Při mimoděložním těhotenství, jak vyplývá ze samotného názvu, se oplodněné vajíčko uhnízdí mimo dělohu. Nejčastěji to bývá v samotném vejcovodu, ale i ve vaječnících, jen naprosto výjimečně na jiném místě v břišní dutině.

2

Příznaky se podobají běžnému těhotenství, což znamená ranní nevolnosti, slabosti, zkraje i ztráta hmotnosti. S tím, jak se oplodněné vajíčko mimo dělohu zvětšuje, roste riziko zdravotních komplikací. Zejména pak prasknutí vaječníku, což je spojeno s nebezpečným vnitřním krvácením. Rozeznat v této počáteční fázi mimoděložní těhotenství od klasického je pro laika prakticky nemožné. Při jakýchkoli pochybnostech by se žena měla raději obrátit na gynekologa, který provede patřičná vyšetření.

3

Na pozoru by se žena měla mít, pokud se objeví nepravidelné vaginální krvácení, bolest při močení a vyprazdňování stolice. To by mohly být varovné signály, že se oplodněné vajíčko usídlilo mimo dělohu, roste a tlačí na okolní orgány. Pokud nedojde k odbornému zásahu, potíže se stále stupňují. Přidávají se prudké bolesti v podbříšku, které vystřelují všemi směry. Někdy dokonce až do oblasti krku a paže. Je nejvyšší čas okamžitě kontaktovat lékaře.

4

Pokud dojde k vnitřnímu krvácení, žena upadá do mdlob, její tep se zrychluje, objevuje se studený pot. Tento mimořádně nebezpečný stav může vyústit v hemoragický šok a bezvědomí.

5

Lékaři vyšetří ženu nejen pohmatem, ale použijí i ultrazvuk, který je velice spolehlivý. V případě nejasností lze přistoupit i k diagnostické laparoskopii, kdy se dá díky této metodě velice přesně najít ložisko mimoděložního těhotenství.

Varování

Máte-li sebemenší podezření na mimoděložní těhotenství, kontaktujte okamžitě lékaře!

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat ženského lékaře | rady
Jak vybrat ženského lékaře | rady
Jak vybrat ženského lékaře | rady. Ženského lékaře si vybíráme podle různých kritérií. Každému vyhovuje někdo jiný. Zatímco se nám svěřovala kamarádka…
Jak postupovat při celulitidě | rady
Jak postupovat při celulitidě | rady
Jak postupovat při celulitidě | rady. Žádné ženě asi není třeba vysvětlovat, co to celulitida nebo chcete-li „pomerančová kůže“ je, protože tento este…
Jak se zbavit emočního hladu
Jak se zbavit emočního hladu
Snažíte se dát přebytečná kila dolů, ale nejde to. Z ničeho nic vás tu a tam přepadne tak hrozný hlad, že mu prostě nedokážete odolat. Pokud je to jen…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.