Přejít k hlavnímu obsahu

Jak sbírat a využít kopřivová semínka | rady a tipy

Jak sbírat a využít kopřivová semínka | rady a tipy

Jak sbírat a využít kopřivová semínka | rady a tipy. Kopřivová semínka jsou velmi zdravá a představují skvělou alternativu dovážených chia a jiných druhů semínek. Navíc jsou lokální, tudíž více uzpůsobená našim potřebám, nasbíráte si je zcela zdarma a ve velkém množství, neboť kopřivy naleznete takřka všude. Jak kopřivová semínka sbírat a využít, vám poradíme v následujícím článku.

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Kopřivová semínka sbíráme od srpna zhruba do půlky září (případně do října – dle nadmořské výšky a dalších faktorů) dokud nezačnou hnědnout a černat. Právě teď je ten nejlepší čas.

Pokud chcete dále zpracovávat pouze samotná semínka, stačí si vzít kvalitní rukavice a nůžky a ze živých rostlin ostříhat pouze hrozny semínek. Semínka se tvoří pouze na samičích rostlinách, které poznáme podle zelených květenství – visí směrem dolů (samčí rostliny mají květenství bílé a světlejší zelené barvy trčící do stran).

Jak sbírat a využít kopřivová semínka | rady a tipy
2

Kopřivová nať však najde uplatnění i jako krmivo pro drůbež a další domácí zvířata. Zde se nabízí druhý způsob sběrusbírejte celé rostliny a v rukavících poté z rostlin otrhejte či odstříhněte semínka. Zbylou nať můžete po zavadnutí (odstraní se tím jejich známá štiplavost, což zvířatům vyhovuje) ihned nasekat a zkrmit, případně rostliny nasušit do zásoby. V zimě se vám budou jistě hodit.

 

Je také možné nasušit celé rostliny a semínka z rostliny sdrhnout až po usušení – poté již není potřeba mít rukavice, rostliny po usušení nepálí.

Jak sbírat a využít kopřivová semínka | rady a tipy
3

Hrozny semínek i celé kopřivy sušíme na dobře větraném místě mimo dosah přímého slunce – semínka v tenké vrstvě (nejlépe na velmi hustém sítu či tácu), celé kopřivy pak zavěšené. Semínka po usušení odrolíme od stopky a uchováváme je v dobře uzavíratelné nádobě na suchém a tmavém místě.

 

Jak sbírat a využít kopřivová semínka | rady a tipy
4

Kopřivová semínka jsou cenným zdrojem vitamínů (vitamíny A, C, E a vitamíny skupiny B), minerálů (např. železa, draslíku, vápníku),nenasycených mastných kyselin a mnoha dalších cenných látek.

 

Léčivé účinky kopřivových semínech jsou mimo jiné následující:

 

  • Zlepšují stav vlasů, nehtů a pokožky
  • Pomáhají proti únavě a při léčbě revmatismu
  • Posilují obranyschopnost organismu, příznivě působí na ledviny, močové cesty, játra a žlučník
  • Zlepšují krvetvorbu, čistí krev, mají protizánětlivé účinky

 

5

Semínka lze využít do smoothie, pomazánek či jogurtu, k posypání salátů, kaší, omelet, polévek, omáček a jiných pokrmů. Konzumujeme je nejlépe v syrovém stavu, tak si zachovají největší množství cenných látek. Ještě lepší výživovou hodnotu pak získají po naklíčení – využijte toho v zimním období a předjaří, kdy není k mání mnoho čerstvých bylin.

6

Z čerstvých (nesušených) semínek si můžete snadno vyrobit kopřivový med. Semínka podrtíme v hmoždíři, nasypeme je do čisté sklenice, aby byla zpola plná a nakonec je zalijeme kvalitním medem. Sklenici uzavřeme a skladujeme v lednici. Jako prevenci užíváme 1 čajovou lžičku kopřivového medu denně, v případě únavy nebo jiných potíží je možné denní dávku navýšit na 2–3 lžičky.

Tipy

Kopřivová semínka mohou konzumovat i těhotné a kojící ženy.

Kopřivová semínka lze naložit také do vína.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.