Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se správně starat o ložní prádlo | tipy

Jak se správně starat o ložní prádlo | tipy. Ložní prádlo vyžaduje zvláštní péči. Jedná se o druh prádla, na jehož povrchu strávíme až třetinu života, z toho důvodu je vhodné se naučit základní pravidla pro jeho údržbu. Samotným předpokladem pro ložní prádlo je to, že musí být tvořeno 100% bavlnou. Nikdy nekupujte neznačkové ložní prádlo a už vůbec ne prádlo z tržišť. Takové ložní prádlo je velmi nebezpečné. Důležitý je tedy i výběr ložního prádla a také správná péče. Jak o ložní prádlo pečovat?

1

1. Výměna

Ložní prádlo je potřeba pravidelně měnit a to nejen kvůli samotnému opotřebení prádla, ale také kvůli zdravotní nezávadnosti. Dokonce i na kvalitním ložním prádle se vám hromadí nečistoty a bakterie. Povlečení si vyměňujte každých 14 dní, u alergiků a dětí je důležité ho měnit každý týden.

2. Praní

Při praní dodržujte teplotu 60°C, a pokud perete povlečení pro své malé děti, tak vždy nastavte teplotu 90°C. Vysoká teplota je důležitá pro likvidaci bakterií a případných roztočů, kteří při vyšší teplotě umírají. Nekombinujte ložní prádlo různých barev, ale perte ho s prádlem, které má stejné barvy.

3. Aviváž a praví prášek

U samotného praní je důležité se držet toho, abychom přidávali pouze malé množství pracího prášku. Velmi opatrní buďte u aviváže, té používejte pouze minimum a u dětských povlečení ji nepoužívejte vůbec, pro dětskou pokožku jsou aviváže často dráždivé. Aviváž nahraďte citronem a octem.

4. Potahy

Na postel nikdy nepoužívejte potahy. Jde sice o vzhledný doplněk, který může změnit celou ložnici, ale díky potahům nemůže ložní prádlo správně dýchat a zvyšuje se výskyt bakterií i plísní. Potah používejte tedy jen výjimečně, třeba když přijede návštěva a nemáte poklizeno, nebo raději vůbec.

5. Žehlení

Moderní ložní prádlo se obvykle nežehlí, protože je vyrobeno z odolnějších materiálů, které není potřeba žehlit. Starší typy ložního prádla však můžete žehlit dle libosti.

6. Matrace

Dbejte na to, aby na matracích vždy bylo povlečení. Na matrace se často dává i speciální pokrývka. Povlečení zabrání, aby se pot vsakoval přímo do matrace

7. Výměna a nákup

Vyvarujte se zbytečného skladování prodřeného a potrhaného ložního prádla. Vždy si raději zakupte nové prádlo, které bude vyrobeno z kvalitního materiálu a nabídne vám delší životnost.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak zabezpečit rodinný dům | rady
Jak zabezpečit rodinný dům | rady. Rodinné domy jsou symbolem šťastného bydlení, ovšem i to může být snadno ohroženo. Zabezpečení rodinných domů řeší…
Jak opravit okenní tabule | rady
Jak opravit okenní tabule | rady. Opravou okenní tabule se míní její výměna. Opravit prasklou tabuli nelze, jedině prasklinu přelepit průhlednou pásko…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.