Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se vyznat v hormonální antikoncepci | rady

Jak se vyznat v hormonální antikoncepci | rady. Hormonální antikoncepce dříve a dnes? Hormonální antikoncepce je nejoblíbenější formou ochrany proti početí. Dnes svou antikoncepční pilulku mnoho žen považuje za běžnou součást života. Nebylo tomu tak ale vždy. Když přišla první hormonální antikoncepce na trh, nesla s sebou mnoho silných nežádoucích účinků a přístup k ní neměl každý. Podíváme na spletitou cestu k dnešní hormonální antikoncepci a přiblížíme si, jak se v základu mezi druhy antikoncepce s různými cenami vyznat.

1

Cesta k dnešní hormonální antikoncepci, která má jen minimální vedlejší účinky, byla dlouhá. První antikoncepční pilulka byla uvedená na trh ve Spojených státech v 60. letech minulého století. Původní hormonální antikoncepce obsahovala oproti té dnešní několikanásobně vyšší množství hormonů. Zdraví škodlivé hormony, které první antikoncepční pilulky obsahovaly, byly nahrazeny modernějšími a bezpečnějšími deriváty, což má pozitivní vliv na kvalitu pilulky. Vybrat si tak dnes ženy mohou hormonální antikoncepci, která pomáhá s léčbou akné, zmírňuje bolesti při menstruaci nebo dokonce pomáhá chránit před některými druhy rakoviny.

2

Při vývoji hormonální antikoncepce museli vědci překonávat různé překážky. Když totiž zjistili, že progesteron je hormon, který zabraňuje ovulaci a tím pádem i početí, museli čelit dalšímu problému. Hormon progesteron se rozkládá v zažívacím traktu, proto není možné jej podávat orálně. I když už byla hormonální antikoncepce vynalezena, zdaleka nebyla přístupná všem. V Evropě se hormonální pilulky z počátku předepisovaly jen ženám s mnoha dětmi nebo poruchami menstruačního cyklu.

3

Antikoncepční pilulka s sebou přinesla mnohé změny, které si už dnes, kdy má přístup k různým druhům antikoncepce v podstatě každý, vůbec neuvědomujeme. Vynález hormonální antikoncepce přinesl mimo jiné větší sexuální prožitek u žen, které se už nemusí dále strachovat z možného otěhotnění. Další změnou, kterou antikoncepční pilulka přinesla, bylo snížení porodnosti a počtu potratů.

4

Dnes mají ženy na výběr z mnoha variant hormonální antikoncepce. Na trhu jsou pilulky, náplasti, implantáty, které se zasunují pod kůži, nitroděložní tělísko nebo vaginální kroužky. Výběr vhodného druhu antikoncepce závisí na preferencích každé ženy. Různé druhy pilulek umí například pomoct s dalšími problémy, jako je třeba stav pleti. Nelze se však domnívat, že by byla hormonální antikoncepce zcela neškodná. Může zvyšovat riziko trombózy, plicní embolie, diskutuje se o vlivu na onemocnění depresí a vzniku rakovinových nádorů. Mnoho žen také lehce přibere na váze a naopak se jim sníží libido. Při výběru vhodného druhu hormonální antikoncepce je dobré se poradit s ošetřujícím lékařem, který zná váš zdravotní stav. V současné době se vyvíjí nové druhy antikoncepce. Jedním z nich je například nový přístup k antikoncepci pro muže či využití imunologie.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.