Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si nabarvit vlasy hennou | rady a tipy

20. Březen 2021
Jak si nabarvit vlasy hennou | rady a tipy

Barvení vlasů hennou | rady a tipy. Henna je jedna z nejstarších přírodních barev nejen na vlasy, ale i kůži. Jsou to usušené a rozemleté lístky rostliny Lawsonia Inermis rostoucí v severní Africe a v Indii. Nejznámější je asi henna barvící do rezava, ale existuje i henna bezbarvá pro výživu vlasů, a mnoho odstínů od blond přes mahagon po černou. Barvení hennou je tak trochu alchymie, lze k ní přidávat nejrůznější ingredience pro zvýšení barevného účinku a samozřejmě na každých vlasech vytvoří stejná směs různé odstíny.

Co je potřeba

  • hennový prášek
  • horká voda
  • dále se hodí: igelitové rukavice a čepice, starší tričko a ručník, případně teplá čepice, olej, mastný krém
1

Postup barvení

Vlasy umyjte šampónem a mírně vysušte. Hennový prášek zalejte horkou vodou (více než 60 stupňů) a zamíchejte na hustou kaši. Množství prášku je odvislé od délky a hustoty vlasů. Na vlasy po ramena je potřeba cca 50 g henny. Poprvé se doporučuje použít raději více henny, případný zbytek můžete nechat zmrazit a použít příště (nutné opět zahřát!).

Henna vlasy může vysušit, proto je dobré ke směsi přidat jednu polévkovou lžíci kvalitního panenského oleje, např. olivového.

Abyste předešli obarvení kůže, namažte si okolí vlasů a uši nějakým mastným krémem. Navlečte si rukavice, oblečte staré triko a začněte hennu nanášet pěšinku po pěšince od kořínků ke konečkům. Po aplikaci si vlasy zakryjte igelitovou fólií, překryjte starým ručníkem či čepicí a nechejte působit. Je důležité, aby vlasy zůstaly v teple a barva se lépe uvolnila.

Jak si nabarvit vlasy hennou | hennový prášek

Jak dlouho si nechat hennu na vlasech?

Tady hodně záleží na typu vlasů a vašem požadavku na výslednou intenzitu barvy. Doba působení se pohybuje od 30 minut až po celou noc. Nejlépe je si postupně vyzkoušet, co zabere právě na vaše vlasy. Poté si důkladně umyjte vlasy teplou vodou a umyjte šampónem.

Obecně platí: pro intenzivní barvu: zalejte vodou o teplotě až 100 °C, nechejte působit 30–60 min. pro regeneraci a barvení: zalejte vodou o teplotě 60–90 °C, nechejte působit do 1 hod. pro regeneraci: zalejte vodou o teplotě min. 60 °C, nechejte působit 1–6 hod.

Jak zvýšit intenzitu barvy?

Skvělý tip je, že čím déle necháte namíchanou směs odstát, tím se uvolní více barvy. Směs si tak můžete připravit i 6–24 hodin předem, přikrýt potravinovou fólií a nechat na teplém místě. Před aplikací je nutné ji znovu zahřát. Další možností je přidat k prášku kyselou ingredienci dle požadovaného výsledku: pro rezavo-hnědé tóny použijte citrón, pro vlasy v tónu červené-mahagonové použijte ocet, ibiškový čaj nebo červené víno.

Co když barva přiliš nechytla?

Pokud po prvním barvení není barva výrazná, doporučuje se aplikace po týdnu zopakovat. Henna vlasy nezesvětlí a na velmi tmavých či černých vlasech bude výsledek nepatrný.

Jak často barvit?

Obvykle po 4–5 týdnech. Henna vlasy vyživuje a regeneruje, pomáhá proti častému maštění a tvorbě lupů, zpevňuje a dokonce vytváří přírodní UV filtr. Lze ji tedy používat dle libosti.

Henna a šediny?

Pro obarvení šedivých vlasů je vhodné hennu zalít vroucí vodou nebo černým čajem, nechat dlouho odstát a na vlasech nechat působit několik hodin. Šedivé vlasy však budou o něco světlejší – skvělý melír! Šediny by henna měla obarvit po 2–3 použitích. Tip: Vhodné odstíny jsou hnědá a kaštanová.

Lze hennou nabarvit vlasy po chemické barvě či trvalé ondulaci?

Pokud máte vlasy nabarvené chemickou barvou nebo po "trvalé", doporučuje se s nanesením henny počkat alespoň 4 týdny. Zvlášť rizikové jsou barvy se zesvětlovačem. Spěcháte-li, vyzkoušejte hennu na skrytém pramínku vlasů nebo chomáči vyčesaných vlasů.

Jak nebarvit ale regenerovat?

Existuje i bezbarvá henna – Cassia obovata, která vlasy vyživuje a dodává lesk, ale přitom nebarví. Světlým a šedivým vlasům může dodat zlatavý nádech.

Tipy

Tipy: Ti, kteří rádi experimentují, mohou ke směsi přidat následující ingredience a koření: černý čaj nebo káva pro sytější a tmavší barvu, řepná šťáva pro červenější barvu, dále lze použít kurkumu, skořici, paprikové koření apod.

Varování

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak navlnit vlasy bez kulmy I návod
Jak navlnit vlasy bez kulmy I návod
Jak navlnit vlasy bez kulmy I návod. V současné době jsou v módě vlasy převážně vyžehlené, občas nás ale stihne nálada na romantické vlny, které vypad…
Jak udělat domácí opalovací olej
Jak udělat domácí opalovací olej
Jak udělat domácí opalovací olej | rady a tipy. Nedůvěřujete chemickým látkám v opalovacích krémech? Hledáte přírodní a jednoduchý způsob jak se ochrá…
Jak urychlit léčbu modřin
Jak urychlit léčbu modřin
Jak urychlit léčbu modřin | rady a tipy. Modřina je nevzhledná, nechtěná ozdoba, které se chceme co nejdříve zbavit. To platí zejména tehdy, pokud je…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.