Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si poradit s migrénou | rady

13. Březen 2021

Jak si poradit s migrénou | rady. Migréna je silná ochromující a opakující se bolest hlavy, kterou může způsobit téměř cokoliv. Každý, kdo migrénou opakovaně trpí, se snaží zjistit, co mu nepříjemnou bolest způsobuje a těmto věcem se vyhnout. Mohou to být potraviny, ale také počasí, stresové situace nebo nedostatek spánku. Migréna sice neohrožuje lidi na životě, ale velmi negativně omezuje jejich život. Jakmile totiž přijde, musí jí nemocný věnovat celou pozornost a snažit se jí zbavit co nejdříve. Jak tišit bolesti spojené s touto nemocí?

1

Najít spouštěče

Tzv. spouštěčem může být cokoliv. U každého je to individuální, a proto si je každý musí najít sám. Častými spouštěči je např. počasí, stres, čokoláda, citrusové plody, sýry, kofein, alkoholické nápoje, prudké světlo, nedostatek pohybu, prašné prostředí, snížená hladina cukru v krvi, kouření, jogurty atd. U žen může být migréna zapříčiněna také menstruací nebo hormonálními změnami. I emocionální napětí, velké množství lidí nebo nedostatek pohybu může migrénu také způsobit. Je důležité, abyste si svého spouštěče našli, pokud trpíte častými migrénami a podle toho zahájili preventivní opatření.

2

Tiché a tmavé prostředí

Člověk postižený migrénou je velmi citlivý na sebemenší zvuky, světla a nebo pachy. Proto je ideální lehnout si v tichém a tmavém prostředí a chvíli relaxovat.

3

Hudba

Zklidňující účinek má i hudba, kterou si potichu pustíte při vašem relaxování. Samozřejmě záleží na druhu hudby, zvolte spíše pomalejší, např. Enigmu nebo Enyu.

4

Bylinkové čaje

Bylinky jako je heřmánek, zázvor, máta, rozmarýn, baldrián nebo kozlík lékařský mohou mít příznivý vliv na stav vaší migrény. Zkuste čaje z těchto bylinek. Můžete také zkusit přiložit si dva použité čajové sáčky heřmánku, které po použití ochladíte, na oči. Zajistí temné prostředí, příjemně chladí na oči a zklidňují.

5

Pohyb, meditace

Pravidelná meditace např. v podobě jógy nebo pravidelný pohyb, který odstraňuje stres a napětí, to je další způsob, jak předejít migréně.

6

Vhodné stravování

Pokud dojde k migréně vlivem snížení hladiny cukru v krvi, jezte často a pravidelně spíše lehce stravitelná jídla. Účinek tohoto opatření se ale může projevit až po několika týdnech.

7

Studený obklad

Některým lidem pomáhá, když si při migréně přiloží horký obklad na zátylek a studený obklad na čelo. Musíte ale vyzkoušet, jestli to konkrétně vám pomáhá či ne.

8

Léky

Při dlouhodobých obtížích s migrénou můžete požádat svého lékaře o léky, které zabrání tomu, aby se migréna opakovala.

Autor: Nikita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak sbírat a využít břízu bělokorou
Jak sbírat a využít břízu bělokorou | rady a tipy. Listy břízy bělokoré si můžete nasušit do zásoby a využít je nejen při jarní očistě ledvin a močový…
Jak na zácpu přírodní cestou
Jak na zácpu přírodní cestou | rady a tipy. Zácpa je nepříjemná a má také svá zdravotní rizika, proto bychom se jí měli snažit předcházet. Pokud už zá…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.