Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si poradit s moly v domácnosti

28. Duben 2022

Potravinoví moli, kteří se s chutí pouští do veškerých druhů potravin ve spíži, jsou patrně noční můrou každé hospodyňky. Do domácnosti se moli dostanou velmi snadno: buď si je přinesete v potravinách, nebo mohou přilétnout větracími šachtami od sousedů. A jak moli škodí? Usadí se v potravinách ve spíži, kladou tam vajíčka, rozmnožují se a jídlo znečišťují výkaly. Není třeba asi upozorňovat, že jídlo hned po útoku molů můžete s klidem vyhodit. Jak se ale těmto škůdcům bránit? Co na moly platí?

1

Prevence proti molům

Základem prevence před moly je opatření, kterým můžete alespoň zabránit rozmnožování molů a usazení v potravinách. Tajemství tkví v uzavíratelných plastových nebo skleněných nádobách. Papírové pytlíky totiž potravinový mol snadno rozkouše. Toto opatření neplatí jen na moly od sousedů. Pokud si mola domů přinesete v potravinách, při přesypávání potraviny do nádoby snadno zjistíte, jestli tam mol je, či ne. Přesypat můžete širokou škálu potravin, které mají moli rádi: mouka, cukr, rýže, těstoviny, luštěniny, strouhanku, sušenky, ořechy, koření, piškoty atd. Dalším preventivním opatřením před moly je častý úklid a kontrola skříní, potravin i oblečení. Jedině tak na jejich návštěvu včas přijdete a zabráníte znehodnocení vašeho majetku.

2

Při prvním náznaku pobytu molů – útok

Jakmile zjistíte, že se v nějaké z potravin mol usídlil, měli byste co nejrychleji vyklidit celou skříň, vyházet všechno na stůl a prohlédnout i ostatní potraviny, jestli nebyly napadeny. Všechny napadené potraviny vyhoďte a do skříně dejte tzv. mololapky, které by měly moly zlikvidovat.

3

Mololapky na moly

Jsou to přípravky, které se prodávají přímo na zneškodnění molů. Obsahují molům velmi příjemnou látku – feromon – která moly sexuálně navnadí a ti se pak na mololapku přilepí. Přípravek sice láká jen samečky, ale bez samečků se nemohou moli dále rozmnožovat a postupně vyhynou.

4

Co molům vadí?

Různí lidé mají různé fígle na to, jak moly zlikvidovat nebo odradit. Když jsou lidé zoufalí, tak zkoušejí opravdu všechno možné. V zásadě by molům mělo vadit následující: noviny nebo novinový papír, bobkový list, hřebíček, cigaretový kouř, pepř, chmel.

5

Co když moli migrují od sousedů?

Vždycky je lepší sousedy před těmito škůdci varovat, a přitom nenápadně zjistit, jestli náhodou nemají také podobné problémy. Pokud ano, byl by váš boj marný. Potom je asi lepší zavolat si na pomoc deratizéra.

Tipy

Má-li malý mol stříbrná křídla, půjde o mola šatního. Najdete-li na křídlech mola tmavé skvrny, je to mol potravinový.

Varování

  • Potraviny napadnené molem nekonzumujte. Moli mohou přenášet i různé choroby jako je salmonela nebo vajíčka cizopasných červů. Jistější je potraviny vyhodit a koupit nové.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: Nikita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pečovat o přírodní vlnu
Jak pečovat o přírodní vlnu | rady a tipy. Přírodní materiály opět hrají prim. Lidé se rádi vracejí k vlně a pořizují si nejen vlněné kabáty, ale také…
Jak snížit výdaje za potraviny
Jídlo je významnou položkou v rodinném rozpočtu. Tvrdí se, že na jídle by se šetřit nemělo, ale na druhou stranu, snížení nákladů za potraviny je nejs…
Jak se zbavit berušek v bytě | návod
Jak se zbavit berušek v bytě | návod. Střední Evropa zažívá invazi nepůvodního druhu – slunéčka východního, které se rádo obzvlášť během slunečných po…
Jak se zbavit červotočů
K nejčastějším škůdcům v nábytku patří červotoči, jejichž usazení v nábytku nebo jiném dřevěném vybavení domu či bytu může často skončit až naprostým…
Jak ukládat potraviny do lednice
Jak ukládat potraviny do lednice | rady a tipy. Abychom ušetřili čas, děláme obvykle větší nákup, pokud jde o potraviny, ovoce a zeleninu. Chceme-li,…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.