Přejít k hlavnímu obsahu

Jak šetrně odlákat mravence pryč

13. Květen 2023
Jak šetrně odlákat mravence pryč

Jsou neuvěřitelně pracovití, pomáhají jeden druhému, komunikují spolu pomocí svých tykadélek, jejich hemživá obydlí dokážeme s dětmi pozorovat dlouhé minuty. Přesto je na návštěvu k nám domů nikdy nepozveme. Co když ale bez klepání, navíc ve více než velkém počtu dorazí sami?  Rázem se roztomilých tvorečků stane nevítaný a vlezlý host. Jak mu přátelsky, ale rázně říct, aby se vrátil tam, odkud přišel? Než sáhnete po nemilosrdné chemii, vyzkoušejte následující šetrné tipy proti mravencům, které se tradují už od dob našich předků – asi na nich tedy něco bude!

1

Aby vůbec nepřišli: Důležité je nedat mravencům důvod, aby se u nás zdrželi. Musíme tedy dobře schovat všechny potraviny, ke kterým by se mohli snadno dostat. V praxi to znamená: pečlivě zametat všechny drobečky, nenechávat otevřená žádná balení s jakýmikoliv dobrotami, z načatých igelitových a papírových pytlíků (i originálně zabalených) vše přemístit do uzavíratelných dóz. Osvědčily se ty skleněné s gumovým těsněním, skrz které zároveň dobře vidíme, není-li v obsahu již něco, co tam mít nechceme. Pozor i na rozlité tekutiny, lahve se sirupem a sklenice od medu či marmelády, po nichž může sladká dobrota stékat a přímo tak malé lumpy zvát k sobě.

2

Provoňte si byt a zaútočte na jejich čich! Již naše prababičky si všimly, kterým místům v přírodě i doma se mravenci vyhýbají. Obloukem obcházejí záhony s levandulí, mátou, rozmarýnem a mateřídouškou. Vysaďte si tyto nádherné ochranáře pod okny nebo je zasaďte do truhlíku na okně či terase. Budou vám krásně vonět a mravencům vyhlásí nekompromisní „Stop“. V bytě můžete rozmístit několik kousků hřebíčku a jemně rozprášit skořici. Také vůně citronu a tee-tree olejíčku mravencům pobyt u vás znepříjemní. Zkuste si sami připravit postřik proti mravencům ze všech vůní, které jim vadí: v konvici svaříme 2 dl vody, do které přidáme čerstvou nadrcenou levanduli a mateřídoušku, lístky máty, rozmarýnu, několik kapek citronu, tee-tree olejíčku, špetku skořice a deset celých hřebíčků. Necháme louhovat, poté scedíme a přelijeme do rozprašovače. Ještě vlahé nastříkáme do míst, kudy mravenci přicházejí. Bytem se nám rázem rozvoní… co vám ta vůně připomíná? Ano, Vánoce!

3

Další tipy nám zrovna vonět nebudou, ale podle našich předků mohou být zrovna tak účinné. Mravenců nás údajně zbaví ocet, pepř, sůl a pálivá paprika. Stačí nalít nebo nasypat na jejich magistrálu. Vyzkoušet také lze zubní pastu nebo jar. Možná, že zavrtíme hlavou nad poněkud kuriózní radou proti mravencům: Nakreslete na podlahu bílou křídou čáru a mravenci ji nepřekročí.

4

Pohřbívají své blízké? Zajímavá, ale poněkud morbidní věc se stala u mojí maminky. Už nevěděla, co s mravenci dělat, a tak ty, na které právě narazila, vytloukla a jejich těla nechala pro výstrahu ostatním na podlaze. Pak jsme jeli na prodloužený víkend na dovolenou. Po návratu v bytě nebyl ani jeden jediný mravenec – ani mrtvý, ani živý! Je to několik let zpátky a od té doby se mravenci u maminky už nikdy neobjevili.

Ať je to tak či onak, každému může pomoci něco jiného a i kdyby vám výše uvedené „babské“ rady nepomohly, můžete si alespoň říct, že jste to zkusily a nic za to nedaly.

Autor: Jasanka
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na chov zlatohlávků | návod
Jak na chov zlatohlávků | návod
Jak na chov zlatohlávků | návod. Možná i vy patříte mezi obdivovatele hmyzu a rádi byste začali s chovem něčeho hezkého na oko, ale přesto nenáročného…
Jak na mšice na pokojových rostlinách
Jak na mšice na pokojových rostlinách
Mšice se na pokojových rostlinách mohou objevit kdykoli. Stačí mírný vítr nebo nově zakoupená infikovaná rostlina. Mírné napadení často nepoznáte a mš…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.