Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vyrobit kvalitní kurník?

03. Květen 2025

Máme tady spoustu receptů s vajíčky, a také jsou vajíčka, ať už slepičí nebo křepelčí, stále dražší. Abychom jich měli dost a nestály nás majlant, je možné pořídit si slepice a vajíčka získávat výrazně levněji. Ano, i slepice potřebují péči, pravidelné vypouštění a zavírání, krmení, dodávku vody, zajištění „zeleného“ atd., ale odvděčí se nám nejen vajíčky, ale třeba i po čase skvělou slepičí polévkou. Abychom je mohli chovat, potřebují kurník. A ten si můžete vyrobit svépomocí.

Jak velký kurník vyrobit a kde jej postavit?

Velikost kurníku je závislá na počtu slepic. Je potřeba jej umístit tam, kde si budou moci slepice zároveň vyběhnout ven a hrabat, zobat, běhat, poskakovat… I o velikosti výběhu rozhoduje počet slepiček. A samozřejmě čím více místa jim nabídnete, tím spokojenější budou a tím lépe budou snášet.

Minimální podlahová plocha by měla být 120 cm2 na jednu slepici. Takže pro 5 slepic byste měli mít kurník o velikosti min. 600 cm2. Co se týče velikosti výběhu, ten by měl být cca 300 cm2 na slepici. Ideální je, když je na ploše, kterou obývají zčásti stále stín, aby se měly kde skrýt, anebo jim zajistěte přístřešek, keře, pod něž se schovají.

Z čeho vyrobit kurník?

Můžete vyrobit jak kurník pro slepice celodřevěný, tak zděný a dřevěný, tedy kombinovaný. Stát může jak na zemi, tak na kůlech či sloupcích, a tím jim zároveň vznikne zastíněný prostor, kde se skrýt.

Mnozí vyrábí jednoduchý kurník z dřevěných latí. Když se na něj namontují kolečka, snadno jej lze posunovat, ovšem nutné je moci zej i zajistit, aby se nehnul.

Důležité je osvětlení, kdy můžete zvolit instalaci okna o velikosti cca 25 % podlahové plochy, anebo do kurníku umístit umělé osvětlení s teplým žlutým světlem, které bude ovládat časovač. I u dvířek je moderní mít časovač, takže nemusíte na otvírání a zavírání slepiček myslet.

V kurníku nesmí chybět ani větrání pro cirkulaci vzduchu, otvory se umisťují většinou k podlaze a ke stropu, aby vzduch proudil.

Vybavení kurníku

Kurník rozhodně nemůže být prázdný. V něm se musí nacházet bidlo, na němž slepice sedí a spí. Neobejdete se ani bez místa pro snášení vajíček, které bývá v koutě, aby měly slepice klid. Většinou se volí dřevěný box se zvedací vrchní policí, aby se vajíčka snadno vybírala.

Chybět nesmí ani krmítko, ze kterého mohou zobat zrní kdykoli potřebují a voda. 

Ke kurníku patří i žebřík nebo stupínek ke dvířkům, aby se slepičkám snadno chodilo dovnitř a ven. Na podlaze by zejména v zimě měla být podestýlka, např. sláma. Podestýlka tvoří izolační vrstvu. V létě není třeba

To je vše. Nakupte si tedy desky pro výrobu vašeho dostatečně velkého kurníku a pusťte se do práce. Není to složité. Stačí jen vše propočítat a sešroubovat kvalitními vruty. Uvidíte, že se setkáte s úspěchem, a pokud ne, dřevo se snadno opraví a nahradí jiným, vyhovujícím. Do cíle jistě dojdete dříve či později.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na chov slepic
Jak na chov slepic
Zdá se, že v současné době je chov slepic to největší terno. Cena vajíček v obchodě se již dávno neřídí zdravým rozumem a to, z jakých pohnutek se tom…
Jak šetrně odlákat mravence pryč
Jak šetrně odlákat mravence pryč
Jsou neuvěřitelně pracovití, pomáhají jeden druhému, komunikují spolu pomocí svých tykadélek, jejich hemživá obydlí dokážeme s dětmi pozorovat dlouhé…
Jak na chov zlatohlávků | návod
Jak na chov zlatohlávků | návod
Jak na chov zlatohlávků | návod. Možná i vy patříte mezi obdivovatele hmyzu a rádi byste začali s chovem něčeho hezkého na oko, ale přesto nenáročného…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.