Co je potřeba

průvodce, peníze, pohodlná obuv, fotoaparát

1

Colosseum
Koloseum své jméno získalo podle císaře Nerona.Na počest otevření se zde konaly stodenní zápasy-štvanice na zvěř. Bylo použito okolo 1000 gladiátorů a 5000 zvířat.V Colosseu jsou částečně dochována všechna čtyři patra s dorskými, jonskými a korintskými sloupy a polosloupy. Čtvrté patro je tvořeno korintskými pilíři. Před Koloseem se můžete nechat vychotit s některou z historických postav.
Vstupné : 12 eur (zlevněné 7,5 eur), vstup obsahuje i návštěvu Palatina a do Fora Romanum. Můžete si zde také koupit audio průvodce za 4 eura.
Můžete si ke Colloseu dojet autobusem č. 75 nebo metrem

2

Forum Romanum
S příchodem křesťanů se Forum Romanum stalo náboženským místem pro první křesťany, kteří tu budovali kostely.Od 6. stol začalo Forum postupně upadat, měnilo se v pastviny dobytka a sloupy a opracované kameny se začaly požívat jako materiál ke stavbě jiných budov.
Vstupné je zahrnuto ve vstupence do Collosea. Naskytne se Vám tu úžasný pohled na západní část města a na staré vykopávky.

3

Fontana di Trevi.
Hlavním stavitelem byl Niccola Salvi, ale svůj podíl tu zanechal také opět Bernini.Kdysi tady vedl akvadukt, který zásoboval celý Řím. Každý, kdo se chce do Říma vrátit, hodí pravou rukou přes pravé rameno minci do fontány.

4

Španělské schody.
Nacházejí se na Piazza di Spagna, kde je přímo stanice metra. Uprostřed náměstí je fontána La Barcaccia z roku 1629 od Berniniho. Odtud vedou barokní schody k dvouvěžovému francouzskému kostelu Trinita dei Monti.Schází se zde nejen studenti ale mají zde i dostaveníčko mladí milenci. Odtud se můžete vydat přímo k fontáně di Trevi

5

Vatikán
Je nejmenším nezávislým státem světa.Je sídlem Svatého stolce, nejvyšší autority katolické církve.
Na náměstí se nachází také vatikánská pošta, kde je možné nejen zakoupit pohlednici, ale také vatikánské poštovní známky s vatikánským razítkem.Hned vedle pošty se nachází WC zcela zdarma. Krátké kalhoty, minisukně a trička bez rukávu jsou nepřípustné.
Za návštěvu určitě stojí chrám sv. Petra, jenž je vrcholným dílem italského stavitelství, Sixtínská kaple, zahrady nebo vatikánská muzea. Všechno najednou běžný turista nezvládne i vzhledem k frontám, které setu tvoří.
Vstupné do muzeí stojí 15 eur - včetně Sixtínské kaple.
Doporučuji vyjet nejpozději na půl 8 ráno, kdy se netvoří takové fronty, a je nutné se rozhodnout co navštívit jako první, pokud půjdete nejprve do baziliky sv. Petra, počítejte poté s velkými frontami do muzeí.

6

Santa Maria di Maggiore
Nádherný raně křesťanský kostel. Na náměstí se nachází také Egyptský obelisk z roku 1587 který je považován za „orientační bod“ pro poutníky.
Nedaleko metra Termini nebo Cavour.

7

Piazza Venezia
Na tomto náměstí se nachází Goticko-renesanční palác z roku 1455.
Krásné náměstí plné památek - naleznete zdeMonumento a Vittorio Emanuele II dále Palazzo Venezia a naskytne se Vám pohled na odkryté archeologické vykopávky. Jezdí sem autobus č. 64 a 40

8

Památník Viktora Emanuela II
Je to největší novoklasická stavba z bílého vápence v Itálii. Nachází se na zmíněném Piazza Venezia

9

Kapitolské náměstí nebo-li Piazza del Campidoglio
Nejprve se muí vystoupat po renesančním schodišti, které je dílem samotného Michelangela.V Palazzo Cafferelli je Museo Nuovo, v němž je umístěno antické sochařství s velmi vzácnými kopiemi řeckých soch.

10

San Pietro in Vincoli
Bazilika z roku 442. Za prohlídku stojí mohutná Michelangelova socha „rohatého“ Mojžíše.

11

San Giovanni in Laterno
Jeden z nejvýznamějších a také nejstarších kostelů katolické církve.

12

Piazza Navona
Také jedno z nejslavnějších barokních náměstí v Itálii. Přímo uprostřed náměstí se vyjímá Berniniho Fontána čtyř řek.
Na toto místo by ste se měli zajet podívat večer, schází se zde mnoho umělců, malířů a zpěváků. Celé náměstí lemují kavárničky, kde si vychutnáte pravou Italskou zmrzlinu či pizzu.

13

Pantheon
Byl postaven roku 27 př.n.l.Mohutná rotunda s kupolí je osvětlená pouze shora okrouhlým otvorem.řed Pantheonem na Pizza della Rotunda stojí fontána od Giacomo della Porta z roku 1575. Uprostřed se nachází egyptský obelisk z červené žuly, vysoký 6.43 m. Pantheon se nachází nedaleko Piazza Navona, a vstup je zdarma.

14

Piazza del popolo
Na jižní straně náměstí stojí dva kostely s kupolemi- Santa Maria in Monte Santo a Santa Maria dei Miracoli.
Uprostřed náměstí se tyčí egyptský obelisk vysoký 24 m.
Na východní straně kostela Santa Maria del Popolo stoupá silnice k parku Pincio a na druhé straně náměstí u Piazzale Flaminio je vstup do parku Villa Borghese.
Opravdu úžasné náměstí. Z každého jeho koutku na Vás dýchá minulost.

15

Villa Borghese
Jedná se o renesanční park, který je vhodným místem pro odpočinek.Uprostřed se nachází malé jezírko a zoologická zahrada z roku 1911.V samotné vile Borghese je museum a galerie.

Tipy

Campo dei Fiori - římské tržiště
Andělský hrad - Nachází se na pravém břehu Tibery
- Vstupné: 8 EUR zlevněné 4 (do 25 let)
Pokud chcete ušetřit zajděte na pizzu al taglio (100g stojí v průměru 1.50 EUR).
Universitní čtvrť San Lorenzo je známá hlavně pro své studentské festy.

Cesta z letiště Fiumicino /Leonardo da Vinci/ do centra města -na stanici Termini je asi 30 km a každých 15-20min jede autobus. Také vlak za 11 Euro jedna cesta a autobus za 9 Euro jedna cesta.Se společnosti Terravisia - 4 eura.

Dále doporučuji navštívit Andělský hrad -odkud vede cesta přímo do Vatikánu, a také zamiřte mimo Řím do okolních vesnic a měst.

Varování

Pozor si dejte na nechvalně známý autobus č. 64 spojující nádraží Termini s Vatikánem, který má příznačný název “kapsářský rychlík”.

Klíčová slova

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
4.16
Average: 4.2 (25 votes)