Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si užít Řím - památky

08. Září 2019
Jak si užít Řím - památky

Řím, přezdívaný věčné město, patří k nejstaršcích městům Evropy. Na jeho území leží samostatný stát Vatikán. Nejznámější starověkou památkou je Colosseum z roku 80, největší antické divadlo, dále téměř úplně zachovaný Pantheon (v současné podobě z let 118 - 128), zbytky antického fóra na Forum Romanum, mohutné Caracallovy lázně (kolem 217), triumfální oblouky a Andělský hrad.

Co je potřeba

průvodce

peníze

pohodlná obuv

fotoaparát

1

Colosseum

Colosseum své jméno získalo v době císaře Nerona. Na počest otevření se zde konaly stodenní zápasy-štvanice na zvěř. Bylo použito okolo 1000 gladiátorů a 5000 zvířat. V Colosseu jsou částečně dochována všechna čtyři patra s dorskými, jonskými a korintskými sloupy a polosloupy. Čtvrté patro je tvořeno korintskými pilíři. Před Colosseem se můžete nechat vychotit s některou z historických postav. Lze sem dojet autobusem nebo metrem.

2

Forum Romanum

S příchodem křesťanů se Forum Romanum stalo náboženským místem pro první křesťany, kteří tu budovali kostely.Od 6. století začalo Forum postupně upadat, měnilo se v pastviny dobytka a sloupy a opracované kameny se začaly požívat jako materiál ke stavbě jiných budov. Naskytne se Vám tu úžasný pohled na západní část města a na staré vykopávky.

3

Fontana di Trevi

Hlavním stavitelem byl Niccola Salvi, ale svůj podíl tu zanechal také opět Bernini.Kdysi tady vedl akvadukt, který zásoboval celý Řím. Každý, kdo se chce do Říma vrátit, hodí pravou rukou přes pravé rameno minci do fontány.

4

Španělské schody

Nacházejí se na Piazza di Spagna, která je přímo stanice metra. Uprostřed náměstí je fontána La Barcaccia z roku 1629 od Berniniho. Odtud vedou barokní schody k dvouvěžovému francouzskému kostelu Trinita dei Monti. Schází se zde nejen studenti ale mají zde dostaveníčko i mladí milenci. Odtud se můžete vydat přímo k fontáně di Trevi.

5

Vatikán

Je nejmenším nezávislým státem světa. Je sídlem papeže, nejvyšší autority katolické církve. Na náměstí se nachází také vatikánská pošta, kde je možné nejen zakoupit pohlednici, ale také vatikánské poštovní známky s vatikánským razítkem. Hned vedle pošty se nachází WC zcela zdarma. Krátké kalhoty, minisukně a trička bez rukávu jsou nepřípustné. Za návštěvu určitě stojí chrám sv. Petra, jenž je vrcholným dílem italského stavitelství, Sixtínská kaple, zahrady nebo vatikánská muzea. Všechno najednou běžný turista nezvládne i vzhledem k frontám, které se tu tvoří. Doporučuji vyjet nejpozději na půl 8 ráno, kdy se netvoří takové fronty. A je nutné se rozhodnout co navštívit jako první, pokud půjdete nejprve do baziliky sv. Petra, počítejte poté s velkými frontami do muzeí.

6

Santa Maria di Maggiore je nádherný raně křesťanský kostel. Na náměstí se nachází také Egyptský obelisk z roku 1587, který je považován za „orientační bod“ pro poutníky. Nedaleko metra Termini nebo Cavour.

7

Piazza Venezia

Na tomto náměstí se nachází goticko-renesanční palác z roku 1455. Krásné náměstí plné památek - naleznete zde Monumento a Vittorio Emanuele II dále Palazzo Venezia a naskytne se Vám pohled na odkryté archeologické vykopávky. Jezdí sem autobus č. 64 a 40.

8

Památník Viktora Emanuela II je největší novoklasickou stavbou z bílého vápence v Itálii. Nachází se na zmíněném Piazza Venezia.

9

Kapitolské náměstí nebo-li Piazza del Campidoglio.

Nejprve se musí vystoupat po renesančním schodišti, které je dílem samotného Michelangela. V Palazzo Cafferelli je Museo Nuovo, v němž je umístěno antické sochařství s velmi vzácnými kopiemi řeckých soch.

10

San Pietro in Vincoli Bazilika z roku 442.  Za prohlídku stojí mohutná Michelangelova socha „rohatého“ Mojžíše.

11

San Giovanni in Laterno je jedním z nejvýznamějších a také nejstarších kostelů katolické církve.

12

Piazza Navona

Také jedno z nejslavnějších barokních náměstí v Itálii. Přímo uprostřed náměstí se vyjímá Berniniho Fontána čtyř řek. Na toto místo byste se měli zajet podívat večer, schází se zde mnoho umělců, malířů a zpěváků. Celé náměstí lemují kavárničky, kde si vychutnáte pravou Italskou zmrzlinu či pizzu.

13

Pantheon

Byl postaven roku 27 př.n.l. Mohutná rotunda s kupolí je osvětlená pouze shora okrouhlým otvorem. Před Pantheonem na Pizza della Rotunda stojí fontána od Giacomo della Porta z roku 1575. Uprostřed se nachází egyptský obelisk z červené žuly, vysoký 6.43 m. Pantheon se nachází nedaleko Piazza Navona, a vstup je zdarma.

14

Piazza del popolo

Na jižní straně náměstí stojí dva kostely s kupolemi- Santa Maria in Monte Santo a Santa Maria dei Miracoli. Uprostřed náměstí se tyčí egyptský obelisk vysoký 24 m. Na východní straně kostela Santa Maria del Popolo stoupá silnice k parku Pincio a na druhé straně náměstí u Piazzale Flaminio je vstup do parku Villa Borghese. Opravdu úžasné náměstí. Z každého jeho koutku na Vás dýchá minulost.

15

Villa Borghese

Jedná se o renesanční park, který je vhodným místem pro odpočinek. Uprostřed se nachází malé jezírko a zoologická zahrada z roku 1911. V samotné vile Borghese je muzeum a galerie.

Tipy

Campo dei Fiori - římské tržiště Andělský hrad - Nachází se na pravém břehu Tibery

Universitní čtvrť San Lorenzo je známá hlavně pro své studentské festy. Cesta z letiště Fiumicino /Leonardo da Vinci/ do centra města -na stanici Termini je asi 30 km a každých 15 až 20 minut jede autobus a svést se můžete i vlakem. Dále doporučuji navštívit Andělský hrad -odkud vede cesta přímo do Vatikánu, a také zamiřte mimo Řím do okolních vesnic a měst.

Varování

Pozor si dejte na nechvalně známý autobus č. 64 spojující nádraží Termini s Vatikánem, který má příznačný název “kapsářský rychlík”.

Autor: KJersey
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak poznat Vatikán | rady
Jak poznat Vatikán | rady
Jak poznat Vatikán | rady. Říká se, že všechny cesty vedou do Říma, pokud i vaše cesta povede do Říma, tak vás čeká rozmanitý záži…
Jak poznat Neapol za 3 dny | tipy
Jak poznat Neapol za 3 dny | tipy
Jak poznat Neapol za 3 dny | tipy. Vidět Neapol a zemřít. Neapol je město jedinečných krás, kde ještě i dnes můžete pocítit a pozorovat něco ze starov…
Jak procestovat Budapešť | tipy
Jak procestovat Budapešť | tipy
Jak procestovat Budapešť | tipy. Budapešť je nejen hlavním městem Maďarska, ale i městem, které stojí za návštěvu. Nabízí vše pro cestovatele, milovní…
Jak se nezamilovat do Amsterodamu | tipy
Jak se nezamilovat do Amsterodamu | tipy
Jak se nezamilovat do Amsterodamu | tipy. Amsterodam je největší holandské město na řece Amstel, která se ve městě vlévá do moře, resp. do kanálu spoj…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.