Přejít k hlavnímu obsahu

Jak správně inhalovat

30. Říjen 2020
Jak správně inhalovat

Inhalování je prokazatelně účinnou a přirozenou formou léčby zánětlivých onemocnění dýchacích cest, pomáhá při zmírnění příznaků astmatu či bronchitidy a je účelné při rýmě a kašli. Ovšem i preventivní inhalování nese své plody v podobě předcházení zmíněných nemocí a průvodních příznaků. Vdechování vodních par s příměsemi bylinek, éterických olejů či minerálních vod s pomocí inhalátoru nebo bez něj je užitečnou a nenásilnou pomocí dětem, dospělým i seniorům.

1

Inhalace podpoří medikamentózní léčbu

Respirační onemocnění trápila pacienty odpradávna. Ať už to bylo důsledkem znečištěného ovzduší, nevyhovujících podmínek na pracovištích, prašného prostředí, nebo vlivem zvýšeného výskytu bakterií a virů v místech exponovaného pohybu osob – dětské kolektivy, uzavřená pracoviště a veřejné prostory. Lékaři často doporučují podpořit medikamentózní léčbu prostředky, které znaly už naše babičky. Bylinné čaje, zábaly a inhalace jsou nejčastěji používané podpůrné nástroje. Inhalace pomáhají jak při probíhajícím onemocnění dýchacích cest, tak jako preventivní pomůcka. Záleží na věku pacienta a jeho snášenlivostem konkrétních přísad. Někdo snáší dobře éterické oleje a bylinky, jiný zas dává přednost inhalování minerální vody, jako je například Vincentka. Pro někoho jsou zas dostačující inhalace vodních roztoků bez přísad.

2

Co všechno můžeme inhalovat

Lehké dýchací potíže a rýmu lze úspěšně vyléčit s pomocí inhalování vodních par z fyziologických roztoků a minerálek, jako jsou Vincentka a Bílinská kyselka. Užitečné jsou i inhalace vod s rozpuštěnou kuchyňskou solí. Do hrnce se napustí voda nebo nalije minerálka asi do výšky dvou centimetrů, po zahřátí se kastrol odstaví a pacient může nad párami inhalovat podpůrné látky. Voda nesmí přejít varem, aby nedošlo k vypaření účinných látek. Tento postup pomáhá uvolňovat a rozpouštět hleny, stejně jako je možné jej využívat k prevenci. Mezi další účinné prostředky léčící rýmu a dýchací obtíže, které jsou určeny k inhalování, patří éterické oleje jako lihový roztok Alpa, tea tree a eukalyptové oleje. Pozor by si měli dát astmatici a alergici, některé přísady a bylinky můžou způsobit záchvat či zhoršení zdravotního stavu. Fyziologické roztoky, minerálky a vodu se solí lze úspěšně používat i v inhalátorech. Éterické oleje nepatří do všech typů inhalátorů, proto vždy s lékařem či lékárníkem zkonzultujte možnosti použití. K bylinkám, jež zmírňují dýchací obtíže, migrény, nespavost, patří například heřmánek, levandule, majoránka, máta, meduňka, šalvěj a další. Každá bylina má specifické účinky, dají se kombinovat, ovšem jejich užívání se nehodí pro malé děti, nastávající maminky a alergiky. Jejich výhodou je, že jsou určeny k inhalaci i popíjení ve formě vlažných čajů. V lékárnách se rovněž prodávají speciální roztoky určené k inhalování, mají široké spektrum užívání od infekčních zánětů dýchacích cest až po úlevu při psychických obtížích. Většinou se hodí i do inhalátorů.

3

Jak správně inhalovat

Ať už inhalujeme nad hrncem, nebo s pomocí inhalátoru, měli bychom dodržovat důležité zásady, které napomáhají dokonalému účinku inhalace. Nejprve se pomalu nadechneme ústy, pokud máme inhalátor s maskou, pak nosem. Následuje krátká pauza bez dýchání, při níž se léčivé látky usadí v dýchacích cestách. Pořádně vydechneme ústy, následuje další dechová pauza. Při dýchání s inhalátorem bychom měli pohodlně sedět se vzpřímenými zády, aby se co nejvíce zprůchodnily dýchací cesty. Pokud inhalují vaše děti, posaďte si je na klín. Kojenci a velmi nemocné děti mohou inhalovat vleže, kdy jim přidržujete masku u úst. Inhalovat během nemoci můžete dvakrát až třikrát denně po dobu deseti minut. Preventivně stačí inhalovat jednou denně. S inhalacemi nezačínejte po jídle, předejdete tím možným nevolnostem.

4

Varování před negativními důsledky inhalace

Jak už jsme uvedli v článku, inhalování některých silic a éterických olejů je zapovězeno astmatikům a alergikům. Tyto osoby by se před každým nákupem inhalačních prostředků měly poradit s ošetřujícím lékařem. Odborníci poradí i těhotným ženám a rodičům malých dětí, jaké esence i typy inhalátorů se pro dané skupiny hodí. Inhalace vynechejte při vysokých teplotách, nebo pokud máte kardiovaskulární onemocnění. Lidé s onemocněními srdce by se měli o inhalacích poradit s lékařem. Pozor také na užití konkrétních přísad do vašeho inhalátoru, dané esence a byliny do určitých přístrojů nepatří. Informace se dozvíte u prověřených prodejců olejů i výrobců inhalačních přístrojů.

Varování

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat inhalátor
Jak vybrat inhalátor
Pokud jsme se rozhodli pro inhalování s pomocí inhalátoru, který dokáže léčebné prostředky rozpustit v mlžinu určenou pro dýchání lépe než při domácím…
Jak nám prospívá zázvor
Jak nám prospívá zázvor
Oddenek zázvoru lékařského má typickou pikantní chuť. Používáme ho nejen jako ingredienci při přípravě jídla, ale můžeme využít i jeho léčivé účinky.…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.