Přejít k hlavnímu obsahu

Jak správně vybrat běžky

05. Květen 2019

Nudí Vás již sjezdové lyžování? Přijde Vám tento sport po pár sjezdech monotónní? Pořiďte si běžky! Při běžkování nezažijete dlouhé fronty na vlek, přeplněnou sjezdovku a bolavé nohy z přeskáčů. Užijete si krásné chvíle v přírodě, která se neustále mění. Tempo si určujete jen vy sami. Kdo chce může závodit s větrem o rychlost či běhat po hřebenech jen tak pro radost.

Co je potřeba

běžecké lyže (běžky) s vázaním

běžecké hole

běžecké boty

1

Typ lyží: V dnešní době se můžeme setkat s celou řadou různých typů lyží. Každá se něčím vyznačuje a hodí se na "jiný druh" běžkování. Základní typy by se daly rozdělit do skupin: závodní, sportovní, rekreační, fitness a backcountry lyže. Podle stylu, ke kterému jsou vhodné je dělíme na lyže na klasiku, bruslení a combi (vhodné na obojí).

2

Správná délka: Správná délka lyží je velmi důležitá. Na příliš krátkých lyžích nedosáhne běžec potřebného skluzu a příliš dlouhé běžky jsou neovladatelné. Jakou výšku tedy zvolit? Obecné pravidlo říká, že běžky pro klasiku by měly být cca o 20 cm delší, než je výška běžce. Bruslařské běžky by měly být maximálně stejně velké jako běžec. V případě combi bežek hledáme kompromis mezi těmito typy.

3

Hmotnost lyžaře: Možná ještě důležitějším faktorem při výběru je hmotnost běžce. Těžký běžec může běžky takzvaně "prošlápnout". To znamená, že střední část běžky, určená pro stoupání, je v dotyku i ve skluzu a sjezdu, a tudíž běžky dřou a moc nejedou. Je proto třeba zvolit správnou tvrdost.

4

Výběr holí: Hole na klasiku a turistiku by měl mít běžec pod bradu. Co se týče holí pro bruslení, ideální velikost je pod nos.

5

Výběr vázání: Na trhu jsou k dispozici především dva typy vázání. Jsou to vázání SNS od Salomonu a a vázání NNN od Rottefelly. Bohužel typy nejsou vzájemně kompatibilní, což nás velmi ovlivní při výběru bežecké obuvi.

6

Výběr bot: Boty vybíráme jednak podle toho, jaký typ vázání máme (viz krok 4). Dále podle toho, jakému běžkování se chceme věnovat. Boty se konstrukčně liší a ne každý typ je univerzální. Zjednodušeně řečeno, má-li někdo závodní bruslařské lyže, koupí si k nim bruslařské boty (pevná skeletová konstrukce). Má-li někdo turistické lyže, ocení spíše zateplené vysoké boty.

Zjistit, zda-li běžky prošlapujeme, či nikoliv se dá jednoduše pomocí papírkové metody. Na rovné ploše se zapneme do běžek a zkusíme ve střední části podsunout papír pod lyží. Pokud se nám to podaří, je to v pořádku.

Nakupujte lyže v skisportech, nikoliv supermarketech. V skisportech pracují odborníci, kteří Vám zadarmo poradí a vyberou lyže hodící se přímo pro Vás a Vaše potřeby.

Klíčová slova: běžky běžkování výběr
Autor: Holby
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat běžecké hole | rady
Jak vybrat běžecké hole | rady. Běžky se neobejdou bez kvalitních běžeckých holí. Špatný výběr běžeckých holí vám může zkazit sportovní výkon i požite…
Jak vybrat délku lyží | tipy
Jak vybrat délku lyží | tipy. Abyste si své lyžování užili, je zapotřebí, aby vaše lyže byly adekvátně dlouhé. Délka lyží podmiňuje rychlost, komfort…
Jak vybrat běžky | rady
Jak vybrat běžky | rady. Češi jsou milovníci lyžování i běhu na lyžích. V celé naší zemi naleznete bezpočet různých tras (více, či méně upravených), k…
Jak vybrat krosnu | rady a tipy
Jak vybrat krosnu | rady a tipy. Při výběru krosny je potřeba dodržovat několik pravidel, tj. zvolit správnou velikost, kvalitní materiál a celkové pr…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.