Přejít k hlavnímu obsahu

Jak správně vybrat dětské kolo

05. Srpen 2014

Správný výběr kola je pro dobrý pocit z jízdy velice důležitý. Dvojnásob to platí u kola dětského, protože špatně vybrané kolo může dítě od cyklistiky zcela odradit. Pojďme si proto říci, jak postupovat při výběru dětského kola.

1
Základem je velikost Pro správné ovládání kola je nutné je vybrat ve správné velikosti. Orientačně ji poznáme tak, že necháme dítě rozkročit se horní rámovou trubkou s nohama na zemi. Mezi trubkou a rozkrokem by mělo zbývat asi na pěst místa. Důležité také je, aby dítě bez potíží ze sedla dosáhlo na řídítka.
2
Kolo nebo odrážedlo? Pokud je dítě ještě příliš malé na první kolo, je více než moudré pořídit mu nejprve odrážedlo, které je skvělou průpravou pro pozdější přechod na kolo. Při pozdějších začátcích s cyklistikou, kdy je dítě na odrážedlo již příliš velké, začněte rovnou na dětském kole.
3
Odrážedlo hodně naučí Odrážedlo je vlastně malé kolo bez pedálů, na němž se dítě pohybuje odrážením nohama od země. Nohama dítě rovněž brzdí. Vždy po odrazu přitom chvíli udržuje rovnováhu a bezpečně a intuitivně tím tuto dovednost rozvíjí, což později velmi usnadní a urychlí učení na opravdovém kole. Při výběru odrážedla je nutné se přesvědčit, že dítě dosáhne ze sedla celými chodidly na zem, aby se mohlo dobře odrazit.
4
Větší kolo učí novým dovednostemDětská kola se vyrábějí ve čtyřech velikostech, a to 12“, 16“, 20“ a 24“. Číslo značí průměr ráfků kol v palcích. S každou větší velikostí je kolo vybaveno dalšími komponenty, s nimiž se dítě postupně učí zacházet. Jde o pákové brzdy, přehazovačku, přesmykač či odpruženou vidlici.
5
Velikost 12“ a 16“ Kola v těchto velikostech jsou ještě vybavena balančními kolečky, která lze odmontovat. U kvalitních modelů je možné nastavit úhel koleček, která mohou být buď stále v kontaktu s terénem, nebo se země dotknou až ve chvíli, kdy dítě ztrácí stabilitu a padá na jednu stranu. Kolečka je na kole ponechte jen nezbytně nutnou dobu, abyste nebrzdili pokroky dítěte. Kola velikosti 12“ a 16“ ještě nemají pákové brzdy, které děti obvykle stejně nezvládnou stisknout. Brzdění se proto realizuje protisměrným záběrem pedálů.
6
Velikost 20“ a 24“ Kola těchto velikostí již disponují přední i zadní čelisťovou brzdu. Některé „dvacítky“ také již mají přehazovačku. Na „čtyřiadvacítkách“ navíc najdeme i přesmykač, takže dítě již má k dispozici dostatek převodů na vyjížďky v terénu s větším převýšením. Kola ve velikosti 20“ a 24“ již nabízejí také výhody přední odpružené vidlice, takže se děti mohou vydat i mimo zpevněné cesty.
Také chcete pro své děti to nejlepší? Kvalitní dětská kola všech velikostí, především od značek Specialized a Trek, dětská odrážedla, koloběžky nebo přilby pro děti najdete v kamenných prodejnách a specializovaném e-shopu s cyklistikou pro děti Skibi.

Při výběru dětského kola použijte tuto tabulku velikostí kol:

Nikdy bez helmy!
Nezapomeňte, že ani nejmenší děti by nikdy neměly vyjet bez cyklistické helmy. Vybírejte vždy pouze helmu s odpovídající bezpečnostní certifikací dle normy ČSN 1077, dále s nízkou hmotností a dostatečným odvětráním. Také helma musí mít správnou velikost. To znamená, že nesmí nikde tlačit, ale jinak musí sedět natěsno, aby v případě pádu zůstala na svém místě a spolehlivě dítě ochránila.

Autor: chorche | Zobrazit autorská práva

Foto: úvodní snímek: Charlotte Pickering, ID: 1158220, sxc.hu; další snímky: Medio Interactive, s.r.o.

Hodnocení
Zatím žádné komentáře. Buďte první!

Další zajímavé články

Obrázek není k dispozici
Dětské kolo stále patří k dětským snům, které naštěstí na rozdíl od minulosti, již není tak složité vyplnit. Horší je to s výběrem toho správného děts…
Obrázek není k dispozici
Kabelka jako módní doplněk je pro ženu přece nepostradatelný. Kabelky, krom toho, že mají praktickou úlohu, mohou odrazit celkový styl oblékaní. Je ví…
Dáváte-li při spaní v přírodě přednost noclehu ve stanu, oceníte řadu vlastností. Například možnost stan rychle a jednoduše rozložit, postavit a složi…
Obrázek není k dispozici
Vozíky za kolo jsou ideální pro přepravu malých dětí. Jízda s nimi není nijak zvlášť technicky ani fyzicky náročná a dítě má ve vozíku dostatek pohodl…
Obrázek není k dispozici
Při výběru digitální videokamery zohledňujeme cenu přístroje a užitné funkce, které jsou pro nás klíčové. Pro příležitostné zachycení zajímavých okamž…