Přejít k hlavnímu obsahu

Jak správně vybrat kimono?

Jak správně vybrat kimono?

Kimono je tradiční oděv, bez kterého se neobejde žádný zápasník bojových umění, ať už se jedná o judo, karate, taekwondo nebo jiný sport. Jak ale vybrat to správné kimono? Pojďme si říci několik tipů, které vám pomohou s výběrem.

Co je potřeba

Nejprve však trochu terminologie. Kimono je tradiční japonský oděv, původně toto slovo označovalo všechny druhy oblečení, později se začalo používat pro speciální typ tradičního roucha. U nás má slovo kimono specifičtější význam, jedná se o oděv pro různá bojová umění. My se budeme zabývat těmi bojovými sporty, které jsou u nás nejoblíbenější, a kimono patří do základní výbavy sportovců. Tedy judo a karate.

1

Kimona pro judisty

Judo kimona se správně nazývají judistické gi a jsou hlavním prvkem výbavy každého judisty. Judistické gi se skládá ze tří částí, a to kalhot, kabátce a pásku. Základní barva je bílá, na soutěžích se ale často setkáte i s modrým gi. Judo je velmi dynamický sport, a proto je třeba vybrat kvalitní kimono. V opačném případně by mohlo snadno dojít k roztrhnutí švu nebo límce.

Jakou velikost vybrat? Toto rozhodnutí je důležitější, než se může na první pohled zdát. Velikosti bývají tradičně odstupňovány po 10 cm podle výšky člověka. Pokud tedy měříte 163 cm, pak volte velikost 170 cm. Bavlněná kimona se totiž při praní trochu srazí. Důležitým aspektem je také gramáž kimona, která se liší podle věku a zkušeností sportovců.

2

Kimona pro karatisty

Zápasníci karate trénují a zápasí v úboru správně zvaném karate-gi. Má dvě základní části, tedy kalhoty a blůzu, doplněné o opasek. Podobně jako u judistických gi, se karate-gi vyrábí z pevných textilních materiálů, obvykle z bavlny. Výroba kimon je specifická, provádí se takzvaná sanforizace, což má za následek snížení srážlivost látky při praní. Přesto je třeba počítat s tím, že se trochu karate-gi srazí.

Volba velikosti kimona na karate opět závisí na tělesné výšce. Zvláště u dětí se ale nedoporučuje kupovat kimono větší, mohlo by to být spíše na škodu. Váha se nejčastěji udává v jednotkách oz a platí, že čím těžší karate-gi je, tím zkušenější by sportovec měl být a naopak. Neplatí to ale u kimon, která se používají hlavně na sestavy (kata), ty mívají kratší rukávy a nohavice a tudíž jsou i lehčí než klasická kimona používaná na tréninky a zápasy (kumite).

3

Ptejte se, zjišťujte informace a nešetřete

Pokud to se sportem myslíte vážně, pak by tomu mělo odpovídat i vaše vybavení. Proto se poraďte s odborníky, ať už trenéry nebo prodejci specializovaných obchodů, ti vám poradí nejlépe. A šetřit na kimonu se opravdu nevyplatí, protože to levné jednoduše méně vydrží.

Internetový obchod Hayashi.cz už spoustu let nabízí na českém, evropském i americkém trhu široký sortiment vybavení a potřeb pro bojové sporty. Od boxerských rukavic, přes kimona, až po chrániče na zuby. Najdete zde sportovní vybavení splňující ty nejnáročnější požadavky na kvalitu a komfort všech cvičenců.

Autor: Anonym
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak mít pas jako baletka
Jak mít pas jako baletka
Toužíte mít pěkný, pevný a vytvarovaný pas? Jenže té pneumatiky, která se vám na bříšku usadila se ne a ne zbavit? Ze sedů lehů bolí záda, na posilovn…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.