Přejít k hlavnímu obsahu

Jak udělat cuketový bramborák | recept

Jak udělat cuketový bramborák | recept. Cuketový bramborák je typicky český výraz, který sice nedává smysl, ale každý ví, o co se jedná. Cukety připravované ala bramborák? Smažené cuketové placky? Nebo snad cukeťák? Regionálně by šlo říct cuketový strouhanec, cmunda, kramflek, křapáč, sejkory, vošouch... Ale tomu by každý nerozuměl tak, jako když se řekne cuketový bramborák. Proč připravovat bramborák z cuket? A jak udělat cuketový bramborák, aby byl k nerozpoznání od bramborového?

Co je potřeba

kuchyně se sporákem kuchyňské nádobí a náčiní

cuketa a suroviny podle receptu

1

K přípravě cuketového bramboráku se uchylujeme z více důvodů. Nejčastěji to bývá přebytek cuket na zahrádce. Nebo i východisko z nouze – máme chuť na bramborák, ale ve spíži ani erteple, zato mohutná cuketa. A nebo si chceme dopřát bramboráku, ale utišit přitom svědomí, že jsme jeho základní hmotu energeticky „odlehčili“. A nebo musíme brambory kupovat, zatímco cuketu nám (zoufalý) soused-zahrádkář přináší obden jako prezent. Ať už je důvod jakýkoliv, pustíme se do přípravy.

2

Na výrobu cuketového bramboráku se hodí vyzrálejší, větší cukety, které mají pevnější dužinu a příliš neměknou, když „pustí vodu.“ cuketu oloupeme a nastrouháme. Někdo strouhá na hrubém struhadle, někdo na jemnějším. Radit tak nebo tak je ošidné, je asi nejlepší vyzkoušet obě varianty a vybrat si tu vyhovující.

3

Z nastrouhaných cuket vymačkáme přebytečnou tekutinu. Jsme-li šetřílci, můžeme ji přilít do právě vařené polévky nebo do okurkového salátu. Ale velká škoda nevznikne, když vodu vylijeme. Kdybychom ji ponechali v cuketě, museli bychom následně přidat více mouky. Slitím tekutiny zajistíme vyšší zeleninový (a tím zdravější) objem.

4

Do nastrouhané cukety rozklepneme dvě syrová vejce. Přidáme utřený nebo prolisovaný česnek, na maličké kousky nasekanou cibulku, trochu mletého černého pepře, půl lžičky soli, majoránku a tolik hladké nebo polohrubé mouky, aby nám vzniklo hustší těstíčko. Tím jsme vyrobili základní těsto na cuketový bramborák. Je ovšem možno dochutit je nebo obohatit podle vlastních či krajových zvyklostí.

5

Možné varianty těsta: přidat kmín, místo mouky použít poloviční množství ovesných vloček (nechat odležet, aby v těstě nabobtnaly), k mouce přidat poloviční díl strouhanky, přidat strouhaný nebo na kousky nakrájený sýr, přidat nasekanou uzeninu, nasekané jarní kopřivy (a nebo všechno zároveň), či cuketou jenom doplnit těsto ze syrových brambor (půl na půl). Vždy by ale těsto mělo mít řidší a vazkou konzistenci.

6

Na pánvi nebo na lívanečníku rozpálíme tuk. Podle původní židovské receptury a podle soudobých zvyklostí by to měl být olej. Nejkřupavější bramboráky ale jsou připravené na vepřovém sádle. Naběračkou nalíváme těsto na pánev. Jen malé množství, a to se snažíme ještě syrové co nejvíc rozetřít, aby byla placka co nejtenčí.

7

Cuketový bramborák po obou stranách smažíme do červena. První hotový bramborák patří kuchaři. Ten jej ochutná a „doladí“ těsto (většinou je třeba přisolit a přidat majoránku). První patří kuchaři i z toho důvodu, že se na něj pak při smažení hodně dlouho nedostane.

Varianta: těsto na cuketový bramborák je také možno v tenké vrstvě nalít na vymaštěný pekáč nebo plech a zprudka upéci v troubě. Je to dietnější způsob, protože je placka měně mastná.

Autor: eliska1544
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak upéct kuře v bramboráku | recept
Kuře v bramboráku | recept. Následující recept je zdravější variantou řízku Ondráš, který je na jídelním lístku mnoha restaurací. Kuře v bramboráku se…
Jak udělat cuketový prejt | recept
Jak udělat cuketový prejt | recept. Cuketový prejt je dobré řešení, jak si dopřát alespoň iluze zabíjačkové pochoutky v době, kdy právě není „čas prej…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.