Přejít k hlavnímu obsahu

Jak udělat nakládaný květák | recept

Jak udělat nakládaný květák | recept

Nakládaný květák ve sladkokyselém nálevu je pochoutka, která tak nějak tiše vymizela z regálů prodejen. To ovšem nevadí, protože naložit si květák doma není vůbec složité. A podaří-li se nám sehnat květák za dobrou cenu, není nakládání květáku ani drahé. Nabízíme návod, jak udělat nakládaný květák a další dobré recepty na osvědčené nálevy pro domácí nakládaný květák.

Co je potřeba

  • Květák
  • Suroviny na nálev podle potřeby
  • Další zelenina podle návodu
  • Kuchyňské vybavení a zařízení
1

Květák nakládáme tehdy, když ho máme přebytek (sami jsme pěstitelé nebo naši blízcí), a nebo když má květák na trhu výhodnou cenu. Na nakládání se hodí i menší a méně kvalitní květáky. Květák můžeme nakládat samotný, ale výborně chutná v zeleninových směsích.

2

Květák nakládáme do spíše sladšího nálevu. Když použijeme nálev, který máme zaručeně vyzkoušený při nakládání okurek, bude květák po rozležení příliš kyselý. Proto si zahrádkáři a lidé, kteří mají v zavařování zálibu, předávají recepty na nálevy, které jsou určeny speciálně pro nakládaný květák. Jestliže chceme použít pro nakládání květáku průmyslově připravené sypké směsi na zavařování zeleniny, přidáme o něco víc cukru (nebo sladidla) než návod uvádí.

3

Květák před nakládáním vždy trochu ovaříme. Nepředvařený květák je jednak „houževnatý“, jednak snadněji podléhá zkáze (někdy začne kvasit). Vodu na vaření květáku osolíme lžičkou soli. Aby květák zůstal bílý, přidáme do vody na špičku nože kyseliny citronové nebo trochu citronové šťávy. Květák ováříme tak dvě minuty. Pak vodu slijeme a květák zchladíme studenou vodou.

4

Ovařený květák rozebereme na malé růžičky, které ekonomicky skládáme do sklenic. Můžeme nakládat jen květák samotný nebo do něj můžeme přidat i jiné druhy zeleniny: ředkvičky (ty je také nutno předvařit), maličké okurky, feferonky, mladý hrášek, křehké fazolové lusky, cibuli. I když chceme mít květák samotný, chuťově získá, když do každé sklenice dáme čtyři kolečka syrové mrkve, dva řezy křenu a pár plátků cibule

5

Nálev na květák základní: Svaříme 2/3 litru vody, 1/3 litru octa, 30 gramů soli, 50 gramů cukru (nebo odpovídající množství umělého sladidla), dva rozlámané bobkové listy, půl lžičky hořčičných semínek, pět celých pepřů, snítku šalvěje. Nálev pět minut sváříme. Koření rovnoměrně rozdělíme do sklenic.

6

Nálev na květák pikantní: Svaříme 1,5 litru vody, 0,5 litru octa, 30 kostek cukru, 30 kuliček pepře, 10 hřebíčků, pět kuliček nového koření, šest bobkových listů (natrhat), dvě velké lžíce soli, jedna malá lžička hořčičného semínka.

7

Květák zalijeme nálevem a sterilizujeme 25 až 30 minut při 80 stupních Celsia.

Tipy

Když máme květáku málo, můžeme si nálev připravit přímo do jedné sklenice (0,7, velká zavařovačka). Na dno dáme tři lžíce cukru, jednu lžičku soli, jeden bobkový list, kousek kopru, jeden hřebíček, jednu kuličku nového koření, dvě kuličky pepře, na špičku lžičky hořčičného semínka, kolečko cibule a čtyři kolečka mrkve. Sklenici napěchujeme květákem, přidáme 100 ml octa a dolijeme vodou, zavíčkujeme a roztřepeme tak aby na dně nezůstal nerozpuštěný cukr. Sterilujeme na 85 °C po dobu 20 minut, poté hned vyndáme z hrnce.

Autor: eliska1544
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na cuketovou čalamádu | recept
Jak na cuketovou čalamádu | recept
Cuketová čalamáda | recept. Sezóna cuket je v plném proudu a pokud jste již vyzkoušeli všechny Vaše oblíbené recepty s cuketou a stále Vám nějaké cuke…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.