Přejít k hlavnímu obsahu

Jak upéct Medové řezy (Medovník) | recept

Jak upéct Medové řezy (Medovník) | recept

Medové řezy (Medovník) | recept. Medovník je klasický a velmi oblíbený zákusek. Proč pro Medovník chodit do cukrárny, když si ho každý zvládne upéct doma? Příprava Medovníku není tak složitá, jak by se mohlo na první pohled zdát. Tři vrstvy medového korpusu potřeného povidly a karamelovým krémem osladí život každému.

Co je potřeba

Medový korpus:
25 g másla
75 g medu
75 g cukru krupice
1 vejce
lžička jedlé sody
230 g hladké mouky

Krém:
100 g másla
200 g karamelu (zkaramelizované salko)
Příprava vlastního zkaramelizovaného salka je nutná alespoň 3 hodiny předem!
Můžete zakoupit již hotové karamelové salko, stačí 1 plechovka.

Dohotovení:
100 g povidel
rum na pokapání
hrst mletých ořechů

1

Příprava korpusu Ve vodní lázní (nad parou) smícháme máslo, med, cukr, vejce a sodu. Ingredience rozpustíme a vymícháme v hladkou hmotu. Směs odstavíme a pozvolna do ní zamícháme hladkou mouku. Směs s moukou pořádně promíchejte, aby Vám nevznikly nežádoucí hrudky. Následně necháme pod pokličkou vychladnout.

2

Těsto rozválíme na 1 a půl plechu s pečícím papírem. Špatně se válí proto je třeba těsto hodně pomoučit a hlavně válet přímo na pečícím papíře. Pečeme dozlatova při teplotě 220 °C po dobu 10 minut. Po vychladnutí rozkrojíme těsto na 3 stejně veliké obdelníky.

3

Příprava krému: Příprava zkaramelizovaného salka je nutná alespoň 3 hodiny předem. Vezmeme neotevřenou plechovku Salka (husté, sladké, kondenzované mléko) a vaříme ji potopenou v hrnci s vodou na mírném plamení po dobu 2 hodin. Voda by měla jen probublávat. Plechovku můžeme během vaření otočit (cca po 1 hodině). Po povaření plechovku vyjmeme, ale stále neotevíráme. Plechovku necháme dostatečně vychladnout (stačí nechat 1 hodinu a plechovka vychladne). Ke zkaramelizovanému Salku přidáme změklé máslo. Před tím, než se pustíte do přípravy korpusu, vytáhněte si máslo z lednice, aby nebylo tuhé a dobře se Vám s ním pracovalo. Zkaramelizované salko a změklé máslo spolu vyšleháme.

4

Vezmeme první korpusový obdelníkový plát, který potřeme povidly a souvislou vrstvou krému. Pokud máte rádi rumové aroma, můžete přidat pár kapek rumu (přímo na korpus, nikoliv krém). Přiklopíme dalším obdelníkovým korpusem a postup opakujeme.

5

Jakmile máme hotový postup u posledního korpusového plátu, pomažeme celý medový řez zbylým krémem a posypeme mletými ořechy. Doporučuji mleté vlašské ořechy. Medovník krájíme na trojúhelníčky nebo malé obdélníky. Medovník můžeme servírovat nazdobený domácí šlehačkou nebo jen tak samotný ke kávě. Přeji mnoho zdaru při jeho tvorbě!

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak udělat Medovník | recept
Jak udělat Medovník | recept
Jak udělat Medovník | recept. Vyzkoušejte můj osvědčený recept na dort Medovník. Dort Medovník je lahodný medový dort vytvořený podle staroslovanské r…
Jak upéct staročeský medovník | recept
Jak upéct staročeský medovník | recept
Staročeský medovník | recept. Medovník je staré slovanské pečivo z medových plátů a krému. Na venkově, zejména rodiny včelařů, ho pekli podle rodinnýc…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.