Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat a koupit ojeté auto | rady

Jak vybrat a koupit ojeté auto | rady

Jak vybrat a koupit ojeté auto | rady. Koupě automobilu je důležité rozhodnutí, které vyžaduje spoustu rozvahy a přemýšlení. Koupě nového automobilu není tak náročná a složitá jakou koupě automobilu ojetého. Přeci jen, záruka daná výrobcem ve vás vyvolává určitý pocit jistoty, že řešení případných problémů spadá na jeho bedra. U ojetých vozů tomu tak není, proto je důležité, abyste si při koupi ojetého automobilu dávali větší pozor. Na co? To vám poradí následující řádky.

1

Typ vozidla

Před samotným započetím okrasné jízdy po autorizovaných prodejnách nebo autobazarech, si udělejte důkladný monitoring, který typ vozidla bude pro vaše potřeby nejvhodnější.

Nezapomeňte si ujasnit:

- pro jaké účely vůz kupujete

- jaké jsou vaše nároky a požadavky na kapacitu vozidla

- jak jste náročný řidič a jak významnou roli pro vás hrají jízdní vlastnosti vozidla

- sumu, kterou jste ochotni a schopni za vůz zaplatit

Jistě, že nebudete kupovat kabriolet, když máte v úmyslu v automobilu vozit děti, psy, rodinné nákupy apod. Na druhou stranu si nebudete pořizovat vůz s nízkým obsahem motoru, když jej potřebujete pro časté a delší cesty.

2

Nabídka

Než začnete navštěvovat autorizované prodeje (komisní prodej) a autobazary, pečlivě si projděte nabídku na internetu a udělejte si základní monitoring ceny typu vozidla, pro které jste se rozhodli. Na nákup auta se vydejte s ucelenou představou, jaký typ vozidla a v jaké výbavě chcete a se základní znalostí ceny, za kterou je možné daný typ automobilu pořídit. Také si přečtěte různá diskusní fóra a recenze na vámi vybraný typ automobilu. Rady a poznatky zkušených majitelů vám mohou pomoci předejít případným komplikacím při pořízení špatného a kazového typu vozidla.

3

Prodejce

Pokud jste našli vhodné auto, ověřte si prodejce, který auto prodává. Základní monitoring na internetu není nikdy na škodu. Můžete se dozvědět celou řadu důležitých informací, které mohou být pro koupi automobilu zásadní.

4

Zkušební jízda

Rozhodně nepodceňujte zkušební jízdu. Během ní můžete rozpoznat celou řadu skutečností, které z úst prodejce jistě neuslyšíte. Doporučujeme, abyste si s sebou vzali jako doprovod někoho zkušenějšího, kdo je schopen během krátké prohlídky a zkušební jízdy rozpoznat stav vozidla. Během zkušební jízdy zkoušejte citlivost řadící páky, stav spojky, zvuk motoru a stav brzd. Prodejce by vám měl umožnit kompletní prohlídku automobilu včetně prohlídky podvozku, nejen vám, ale také například vašemu odbornému doprovodu.

5

Vzhled

Důležitý je také vzhled auta – stav laku, škrábance, oděrky apod. Ten vám mnohé o stavu a minulosti vozidla napoví. Pamatujte, že vzhled auta není zdaleka to nejdůležitější kritérium, které by pro vás mělo být rozhodující. I pod krásnou skořápkou se může schovávat časovaná bomba v podobě poruchové a téměř nepojízdné ojetiny.

6

Stav tachometru

Počítejte s faktem, že více než polovina ojetin nabízena v tuzemských autobazarech má stočený tachometr o desetitisíce, ne-li statisíce kilometrů. Jedná se o podstatný fakt, který ovlivňuje celkový technický stav vozidla. Bohužel, stočení tachometru je těžko prokazatelné.

 

7

Diagnostika

Diagnostiku je možné provést u novějších typů vozidel. Počítač vám ukáže veškeré potíže a problémy, které automobil trápí. Jedná se o jednu z nejspolehlivějších metod, jak zjistit potíže a závady u automobilu.

8

Číslo karoserie

Zkontrolujte si výrobní kód vozidla neboli VIN. Toto číslo bývá vyraženo do karoserie, nebo umístěno pod čelním sklem. Dále se může nacházet ve spodní části přístrojové desky nebo na podlaze u spolujezdce. Číslo musí být na všech místech shodné a také se musí shodovat s číslem uvedeným v technickém průkazu. Máte-li s sebou odborníka, ten dokáže posoudit, zda-li nedošlo k manipulaci s výrobními čísly, pokud podezření má, raději od koupě auta upusťte.

9

Bourané auto či nikoli

Tento fakt jako laik poznáte horko těžko. Musíte se zaměřit na stejnost laku ve všech částech karoserie, najdete- li výchylky barevných odstínů, je zde velká pravděpodobnost, že auto bylo bouráno. Dále může nápomoci kontrola lícovacích spár, původního uchycení jednotlivých karosářských dílů ke skeletu karoserie, stav přední nápravy apod. Tuto prohlídku dokáže objektivně posoudit pouze odborník.

10

Další doklady k vozidlu

Vyžádejte si další příslušné doklady k vozidlu, jako je například servisní knížka. Dávejte pozor, i servisní knížky se dnes velmi hojně falšují. Ověřte si, zda-li jsou údaje v ní vedené pravdivé a vztahují-li se k předmětnému vozidlu.

11

Rozhodování

Při koupi auta se nerozhodujte příliš rychle. Prodejci prochází častými školeními a ví, jak vás přimět k rychlé koupi vozidla. Buďte velmi opatrní a hlavně obezřetní. Pokud kupujete novější vozidlo a prodejce se prokazuje servisní knížkou, zavolejte do centrály obchodního zastoupení pro ČR a vyžádejte si veškeré dostupné informace. Rozhodně nepodléhejte euforii a nátlaku prodejce. Jako každá movitost i automobil má svého kupce, pokud je vám souzeno, tak jistě na vás počká, než si ověříte, že právě ono je pro vás vhodné.

Náš tip/Rada na závěr: Jestliže budete kupovat ojeté auto v autobazaru, vždy vsaďte na ověřený autobazar. U známých a velkých autobazarů typu AAA Auto máte větší jistotu, že prodej proběhne korektně. U menších prodejců není na škodu si zjistit určité informace třeba přes internet, ptejte se klidně i rodiny a přátel.
Autor: arli444
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak reklamovat ojeté auto | rady
Jak reklamovat ojeté auto | rady
Jak reklamovat ojeté auto | rady. Nová auta jsou drahá a rychle ztrácejí na hodnotě. Proto se mnoho lidí uchyluje k nákupu ojetých aut. V autobazarech…
Jak nakupovat v autobazaru | rady
Jak nakupovat v autobazaru | rady
Jak nakupovat v autobazaru | rady. Mít automobil už dnes není jen otázkou společenské prestiže, často je vůz nezbytný pro váš osobní i pracovní život.…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.