Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat vhodné nordické hole

16. Prosinec 2019

Nordické (walkingové) hole se pro mnohé milovníky turistiky staly oblíbeným pomocníkem. Usnadňují chůzi v nerovném terénu a řada lidí si bez nich delší túry už ani neumí představit. Jak vybrat vhodné walkingové hole a na co si dát pozor?

1

Nordické hole fungují trochu jinak než trekingové, které bývají jednodušší, levnější, nejsou na ně kladeny takové nároky jako na walkingové a slouží zejména nenáročným turistům.

Oproti tomu nordické hole se využívají zejména tehdy, kdy se chůze stává velkým koníčkem a sportovním výkonem, nikoli tedy jen nahodilou rekreační aktivitou.

2

Nordické hole jsou konstrukčně vymyšlené tak, aby spolehlivě fungovaly, při chůzi nepřekážely, byly lehké, pevné, a zároveň dostatečně pružné. Za ideální materiál se obvykle považuje kombinace hliníku a karbonu.

3

Hrot se vyrábí z tvrdého kovu, aby byl mimořádně odolný a vydržel velkou zátěž v náročném terénu. U některých modelů se hroty dají vyměnit. Podle toho, z jakého kovu jsou, se odvíjí i jejich životnost.

4

Zcela zásadní je velikost holí. Ta se odvíjí od tělesné výšky chodce. Pozor na to, že jinou velikost budete potřebovat při samotné chůzi a odlišnou, pokud je používáte při in-line bruslení. Správnou velikost nepodceňujte zejména v případě, že vybíráte hole pevné, a nikoli teleskopické.

Pokud by hole byly zbytečně dlouhé, budete zatěžovat ramenní klouby a krční páteř. Menší hole zase nedovolují využít plně jejich potenciál.

5

Alfou a omegou nordických holí je především kvalitní madlo a pohodlné poutko. Madlo musí dokonale padnout do ruky, nesmí být moc velké nebo kvůli svému tvaru jakkoli nepohodlné. Díky materiálu a ergonomickému tvaru se madlo postará o to, aby se vibrace při chůzi nepřenášely na paži. Poutko by se nemělo do zápěstí zařezávat, ale ani být příliš volné, aby hůl nesklouzávala.

6

Teleskopické hole jsou perfektně skladné, lehoučké, připevníte je pohodlně k batohu, nezabírají místo a dobře se s nimi cestuje. Díky tomu, že se jejich výška dá nastavit, si je příbuzní nebo přátelé mezi sebou mohou půjčovat. Pevné hole mají konstantně nastavenou výšku a jsou ideální pro pokročilejší uživatele, kteří už vědí, co přesně od holí očekávají a v jakém terénu na ně budou spoléhat nejčastěji.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se vyznat v druzích jógy | rady
Jak se vyznat v druzích jógy | rady. Když se řekne jóga, většina z laiků si představí krkolomnou tělesnou pózu, soustředěný výraz ve tváři a velk…
Jak se vyznat v pletacích jehlicích
Ruční práce, zejména pletení, jsou na vzestupu. Nejedna žena si chce vlastnoručně vyrobit originální šálu, nákrčník, čepici nebo svetr, protože na trh…
Jak správně vybírat přízi na pletení
Řada pletařek, které s tímto hobby teprve začínají, bývá bezradná, pokud jde o výběr vhodné příze. Tu lze rozdělit podle několika kritérií, zejména dl…
Jak najít přátele
Jak najít přátele | rady a tipy. Ačkoli nás spojují sociální sítě a jsme našim blízkým k dispozici prostřednictvím počítače a mobilního tele…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.