Přejít k hlavnímu obsahu

Jak začít jezdit na kajaku? | rady

Jak začít jezdit na kajaku? | rady

Jak začít jezdit na kajaku? | rady. Není lepšího času na to naučit se jezdit na kajaku než právě léto. Přece jenom, když sluníčko svítí a horký vzduch se tetelí, je na vodě velmi příjemně. Dokonce vám většinou nevadí ani převrhnutí.

Co je potřeba

kajak

pádlo

vestu

helmu

neopren

boty

1

Kajakářská škola

Asi nejlepším způsobem, jak se naučit jezdit na kajaku, je navštívit přímo kajakářskou školu nebo nějaký kajakářský kurz. Na internetu je takových nabídek hned několik. Má to tu výhodu, že se učíte pod přímým dohledem zkušených vodáků a navíc vám většinou zajistí i potřebný materiál. Kromě jednotlivých akcí nabízí cestovky celé zájezdy, kde se učíte postupně od správného záběru pádlem, přes eskymácký obrat až po splutí prvních peřejí.

2

Příprava a nasednutí

Ne každému se ovšem povede najít si vyhovující termín, školu či kurz. Pro ty je tu druhý krok: Najděte klidnou hladinu rybníku či nádrže a posaďte se do kajaku. Pohodlně se usaďte, nohy by měli být pokrčené lehce v kolenou a stehny byste se měli opírat o stehenní opěrky po stranách límce (otvoru ve kterém sedíte). Kolena jsou vytočena do stran. Pokud vám připadá, že v kajaku sedíte tak akorát na těsno je na čase se „zašprickovat“. Znamená to, že přes otvor, ve kterém sedíte, přetáhnete šprajdu. Šprajdu je třeba nasazovat od zadu a rozhodně nejde o nic jednoduchého. Když máte nasazenou šprajdu (a tudíž jste zavíčkování) zkontrolujte, že je na šprajdě poutko, za něž v případě potřeby evakuace lodi můžete zatáhnout a vystoupit tak. Doporučuji i toto zkusit na suchu.

3

První záběry

Plujeme tedy ve skořápce jménem kajak na vodě v ruce držíme pádlo a co teď? Kajakářské pádlo má dva listy. Každý list je oproti druhému natočen o 30° až 45° a každý z listů má záběrovou stranu – to je ta, která je parabolická, a nezáběrovou - ta je hyperbolická. List pádla natočíme tak, abych mohli vést záběr od přídi k zádi záběrovou stranou. Pak pádlo vyndáme z vody a pootočíme a pohyb opakujeme na druhé straně. Snažíme se, aby loď jela dopředu. Zkusíme i couvání. Pohyb je úplně stejný pouze v obráceném směru. Teď tedy zabíráme „nezáběrovou stranou listu“ a pohyb je veden od zádi k přídi.

4

Postup při převrhnutí

Může se vám snadno stát, že se náhle ocitnete hlavou dolů. V takovém případě je třeba v první chvíli nestresovat. Pusťte pádlo a zkuste nahmatat poutko na šprajdě. Zatáhněte za poutko. Skrčte nohy a odražte se ode dna kajaku a jste venku.

Varování

Určitě netrénujte sami. Najděte si někoho, kdo na vás bude koukat alespoň ze břehu. První krčky, tedy záběry, zkoušejte na klidné hladině rybníka, kde nehrozí žádné vážné nebezpečí.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak ušít kuchyňskou chňapku | DIY
Jak ušít kuchyňskou chňapku | DIY
Jak ušít kuchyňskou chňapku | DIY. Pokud hledáte tip na originální a vlastnoručně vyrobený dárek pro maminku, babičku či kamarádku, nebo se jen chcete…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.