Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat vhodné topivo do automatického kotle

05. Leden 2023
Jak vybrat vhodné topivo do automatického kotle

K pohodlnému bydlení patří i vhodná volba kotle, kterým se bude dům vytápět. V současné době je lze vybírat z různých typů a modelů, jež se odlišují zejména svými funkcemi. Výrobci produkují kotle s ohledem na ekologii, aby co nejméně zatěžovaly životní prostředí a přitom měly co nejvyšší účinnost. Vedle plynových a elektrických kotlů jsou v kurzu i ty na tuhá paliva. Které jsou nejlepší?

Jaký kotel na tuhá paliva

Pokud jste se rozhodli pořídit si kotel na tuhá paliva, můžete volit mezi běžným typem a automatickým. Výhoda toho druhého je zřejmá. O přísun topiva je postaráno, aniž byste se vy sami museli starat. Automatický kotel ušetří hodně času a financí. Nabízí uživatelský komfort, protože obsahuje samočinnou jednotku, která dodá kotli přesně tolik paliva, kolik je třeba, aniž byste u toho museli asistovat. Stačí je pravidelně dodat topivo do zásobníku. Pomocí přídavného podavače se přikládá do kotle. Automatický kotel lze ovládat i pomocí počítače nebo chytrého telefonu. Zajímavou funkcí bývá možnost automatického odpopelnění a čištění výměníku. S kotlem je tak minimum práce

 

Topit raději uhlím, nebo dřevěnými peletami

Obvykle se v tomto typu automatických kotlů topí uhlím nebo dřevěnými peletami. Přímo dřevem v nich topit nelze, protože dřevěná polena obvykle nemají univerzální velikost. Dřevěné pelety jsou ve skutečnosti piliny, jež vznikají při zpracování dřeva na pilách. Piliny se nejprve vysuší na vlhkost 10 až 15 % a pak pod velkým tlakem lisují v prstencovém granulovacím lisu do válečků o průměru nejčastěji 6 až 8 milimetrů a s délkou 40 milimetrů.

Pelety mají nízký obsah popela, protože se vyrábějí pouze z kmenového dřeva bez dalších příměsí. A jaká je výhřevnost topiva? Výhřevností se rozumí množství energie, která se uvolní úplným spálením jedné jednotky – nejčastěji 1 kg. Dřevěné pelety mají průměrně výhřevnost okolo 16,5 MJ/kg, přičemž u suchého dřeva se pohybuje kolem 19 MJ/kg.

Průměrná výhřevnost hnědého uhlí je asi 13,4 MJ/kg, černého pak 22,5 MJ/kg. Z ekologického hlediska je lepší topení dřevěnými peletami, protože se jedná o obnovitelný zdroj.

Jak vybrat vhodné topivo do automatického kotle
Jak vybrat vhodné topivo do automatického kotle

Jaký je rozdíl mezi automatickým kotlem na uhlí a na pelety

Automat na uhlí je třeba zapalovat ručně, automat na dřevěné pelety to zvládne sám. Podavač v kotli na uhlí musí mít silnější motor a je vybaven ochranou proti prohoření a čidlem teploty podavače, aby nedošlo k prohoření paliva do násypky.

 

Účinnost automatických kotlů na tuhá paliva dosahuje až 95 procent. Jejich konstrukce je již na takové úrovni, že vykazují velmi nízké hodnoty emisí prachu. Topení dřevěnými peletami nabízí oproti uhlí větší čistotu, snadnou manipulaci, nenáročnou obsluhu. Pelety se lépe skladují. Měly by být uloženy ve speciálních zásobnících na suchém místě.

 

Tipy

Komerční sdělení

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se staví dřevostavba na klíč?
Jak se staví dřevostavba na klíč?
Láká vás bydlení v dřevostavbě? Nízkoenergetické stavby jsou vidinou společné lepší budoucnosti. Pojďme si dnes ve zkratce přiblížit, jak se tako…
Jak vyrobit domácí mycí prášek do myčky
Jak vyrobit domácí mycí prášek do myčky
Komerční přípravky na mytí nádobí v myčce jsou poměrně drahé a navíc obsahují látky škodlivé pro životní prostředí. Ty ekologické jsou pak ještě dražš…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.