Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat vhodnou distribuci Linux? | rady

09. Listopad 2020
Jak vybrat vhodnou distribuci Linux? | rady

Jak vybrat vhodnou distribuci Linux? | rady. Distribucí operačního systému Linux je nepřeberné množství. Každá distribuce má své výhody i nevýhody, každá je lepší pro něco jiného. Jakou distribuci si tedy vybrat?

Co je potřeba

podrobné informace o jednotlivých distribucích

1

Díky licenci vztahující se k většině distribucí Linuxu (open source) existuje množství nejrůznějších distribucí. Takové distribuce se liší vzhledem, náročností na HW, množstvím podporovaného SW, obsahem a dalšími rozmanitostmi.

2

Hlavním aspektem výběru distribuce je uvědomění, pro co bude operační systém používán.

3

Pro uživatele, kteří s Linuxem nemají žádné předchozí zkušenosti jsou nejvhodnějšími distribucemi nejspíš Ubuntu, Kubuntu, Mandriva. Ubuntu je také velmi žádané pro serverové využití. Tyto distribuce bývají používány především programátory a správci sítí.

4

Pokročilejšími distribucemi lze označit OpenSuSE, Fedora, Debian. Rozsáhlost funkcí je mnohem větší než například u Ubuntu. Takové distribuce už jsou vhodnější pro tvorbu grafiky a jiných složitějších funkcí. Některé pokročilé distribuce jako například distribuce Red Hat nebo OpenSuSE jsou komerční a proto placené, kvůli své pokročilosti.

Tipy

Pro výběr je dobré všechny jednotlivé distribuce vyzkoušet a až poté si vybrat. To, že jsou některé placené, není nevýhodou. Nekomerční distribuce jsou sice zdarma, ale to co si u placených distribucí zaplatíte, to také dostanete. Tento malý poplatek se rozhodně vyplatí.

Varování

Ovládání jakéhokoliv Linuxu je odlišné od Windowsu. Některé věci lze dělat pouze pomocí příkazů, a proto v případě, že si vybíráte Linux, počítejte s tím, že se některé základní příkazy budete muset naučit.

Autor: Djemba
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak nainstalovat operační systém | postup
Jak nainstalovat operační systém | postup
Jak nainstalovat operační systém | postup. Jednou dříve či později budete nuceni přeinstalovat váš stávající operační systém. V tomto případě se můžet…
Jak zálohovat data | rady
Jak zálohovat data | rady
Jak zálohovat data | rady. Pravidelně a dobře zálohovat svá data by nemělo být prioritou pouze firem, ale samozřejmě také soukromých osob. Ať už máte…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.