Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vypěstovat artyčok | rady

Jak vypěstovat artyčok | rady. Artyčok je velice oblíbenou zeleninou, která se hodně využívá v italské kuchyni. Kromě toho, že je artyčok zelenina s velice charakteristickou chutí a vzhledem, je to i léčivá rostlina. I když je na jihu Evropy artyčok považován za velkou lahůdku, my k ní máme stále ještě prazvláštní vztah. Artyčok však nenechá nikoho chladným. Pusťte se do pěstování artyčoku i vy.

Co je potřeba

semena - osiva artyčoku
půda
zahradní nářadí
hnojivo
vlastní ruce
voda

1

Pěstování artyčoku není zrovna nejjednodušší, protože jeho přirozeným prostředím je jih Evropy (Francie, Španělsko, Itálie). Pokud chcete pěstovat artyčok, potřebujete si artyčok nejprve předpěstovat.

2

Nejprve si v průběhu února ze semen vypěstujte sazeničky. Semena artyčoku vysévejte nejprve do truhlíků, a po naklíčení je přesaďte do květináčů. Po vyklíčení dejte sazeničky na co nejvíce osvětlené místo. Sazeničky artyčoku řádně zalévejte a přihnojujte listovými hnojivy. Mnohem snazší a rychlejší pěstování představuje množení artyčoku odnožemi od mateřské rostliny.

3

V druhé polovině května (po všech zmrzlých) sázejte vypěstované sazeničky artyčoku do půdy na slunné stanoviště ve vzdálenosti 1 x 1 metr od sebe (artyčok totiž může dorůst velikosti až 1,5 metru).

4

Půda pro artyčoky musí být bohatá na živiny, dostatečně vlhká a propracovaná.

5

V létě je velice důležité artyčok pořádně zalévat, protože pouze tak nezdřevnatí a je chutný.

6

Během růstu je zapotřebí rostlinu často okopávat a zbavovat plevele. Nezapomeňte ani na pravidelné přihnojování listovým hnojivem.

7

Pupeny artyčoku se sklízí postupně, ještě před rozkvetením. Artyčok je víceletá rostlina, která vydrží až 6 let. První rok po zasazení je však artyčok bez úrody.

8

Odkvetlé stonky artyčoku je zapotřebí uříznout těsně u země, dlouhé listy také zkraťte a připravte rostlinu na zimu.

9

Artyčok můžete pěstovat i ve skleníku nebo fóliovníku, čímž urychlíte vegetaci a nebudete muset tak dlouho čekat na sklizeň růžiček. Také vám ve skleníku snadněji přečká zimu. Artyčok nesnáší příliš velké mrazy, a proto se má pěstovat jen na slunných jižních místech, která se na zimu zahrnou hlínou a chvojím. Ve vyšších (chladnějších) oblastech je zapotřebí rostlinu vykopat a uskladnit ji na zimu do sklepa.

Doporučujeme nakupovat osivo a semena u osvědčeného prodejce Osiva-semena.cz. E-shop nabízí přes 1000 druhů netradičních kultivarů semen exotických rostlin, léčivých a aromatických bylin, palem vhodných i do našeho podnebí, kvetoucích rostlin nádherných barev, vůní a tvarů, tradiční i netradiční zeleniny a užitkových rostlin. Nízké ceny a krátké doby doručení, nakupování z pohodlí Vašeho domova.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat fenykl | rady
Jak pěstovat fenykl | rady. Fenykl – to není jen koření do rybích polévek, k dušeným masům, do omáček a salátů. Fenykl sladký čili florentinský je lah…
Jak zazimovat zeleninovou zahradu
Jak zazimovat zeleninovou zahradu | rady a tipy. Měsíc říjen patří do ročního období, kdy je na zahradě nejvíc rušno. Chladnější počasí a stále se zkr…
Jak pěstovat celer | rady
Jak pěstovat celer | rady. Po mrkvi a petrželi je celer tou nejpoužívanější kořenovou zeleninou v kuchyni. Celer by proto neměl chybět na žádné zahrád…
Jak vypěstovat špenát
O špenátu se toho namluvilo a napsalo mnoho. Jednu dobu byl špenát vynášen do nebe a později zas naopak, zadupáván a haněn. I přesto, že se vědci sple…
Jak se zbavit krtka | rady
Jak se zbavit krtka | rady. Krtek na zahradě je vítán asi tak, jako jed v jídle. Zahradnicí určitě nejsou na rozdíl od malých dětí příznivci krtečka,…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.