Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vyrobit jablečné víno | recept

Jak vyrobit jablečné víno | recept

Postup výroby jablečného vína. Jablka mají v naší kuchyni široké využití, knedlíky, koláče, kompoty, dřeně a podobně. Málo se ale ví, že dobré je i jablečné víno. Jeho výroba je poměrně složitá, ale výsledek a překvapení hostů bude jistě odměnou za práci. Na výrobu jablečného vína použijeme jen zdravé zralé ovoce, podle obsahu cukru budeme při výrobě vína i doslazovat.

Co je potřeba

Na výrobu jablečného vína připravte:

6 až 7 kg jablečné šťávy
kvasinky Champagne Ay (vinné kvasinky)
0,5 l vody
0,7 kg cukru
2 demižony na 5 litrů, jeden na 10 litrů
korkové zátky
kvasné trubičky
vosk (svíčky)
gumová hadička
želatina, tanin

1

Dobře oprané ovoce rozdrtíme a lisujeme. Ti, kteří mají lis na ovoce, asi vědí, jak na to, v domácích improvizovaných podmínkách lze ovoce namlít a vylisovat přes utěrku nebo jinou pevnou prodyšnou látku. Pak je lepší lisovat asi po litrech směsi, protože větší množství se hůř v utěrce lisuje.

2

Pokud je směs málo sladká, v teplé vodě rozmícháme cukr a přidáme ke šťávě současně s kvasinkami a promícháme.

3

Do čistých demižonů nalijeme směs, zazátkujeme a do zátek do připravených otvorů vsuneme kvasné trubičky. Do nich dáme trochu vody, přes kterou bude unikat z lahví CO2 a současně dovnitř nemůže kyslík. Voskem pečlivě utěsníme okraje zátky v hrdlech lahví a i kvasnou trubičku. Pokud se nám dovnitř dostane kyslík, vyrobíme ocet. Demižony postavíme do místnosti s teplotou kolem 20 °C.

4

Doba kvašení vína je podle teploty a dalších ukazatelů asi 3 až 5 týdnů. Konec kvašení poznáme podle toho, že kvasnou trubičkou již neprocházejí žádné bublinky CO2.

5

Víno necháme v klidu ještě 2 až 3 týdny, dotvoří se tak vonné a chuťové látky.

6

Jablečné víno se stáčí do lahví pomocí hadičky tak, aby se nenasával kal ze dna. Lahve plníme co nejvíc nahoru, aby v nich bylo co nejméně vzduchu.

7

Zátky nasuneme jen volně, používají se i tzv. vatové špunty, víno bude ještě dokvašovat.

8

Pokud hladina vína v lahvi klesne, doléváme z jiné lahve zpět po okraj.

9

Pokud se na dně usadí kal, lze čistý obsah lahve přelít bez kalu do jiné lahve nebo víno vyčistit taninem a želatinou.

10

Postup čištění jablečného vína: Na 10 l vína stačí 0,3 až 0,5 g taninu a 0,6 až 1 g želatiny. Želatinu i tanin rozpustíme zvlášť v teplé vodě. Nejdříve se do vína lije tanin a po zamíchání pak želatinu, a opět vše promícháme. Po vyčištění víno znovu přetočíme.

11

Když je víno čisté a již ani nepatrně nekvasí, zátkuje se. Zátky předem několik hodin namáčíme ve vodě 70 °C teplé, ihned po vyjmutí zátkujeme pomocí zátkovačky. Zátka by měla být celá v lahvi.

12

Uložené láhve by měly být uskladněny při teplotě do 14 °C. Kdyby se nám zdálo, že do některých lahví proniká vzduch, můžeme je zavoskovat.

Tipy

Ovocné víno lze delší dobu skladovat, ale větší kvalitu tím asi nezískáme, tuto vlastnost má víno z vinné révy připravované skutečně na profesionální úrovni.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak udělat ostružinové víno | recept
Jak udělat ostružinové víno | recept
Jak udělat ostružinové víno | recept. Asi nic nemůže překonat, pokud jde o vína, alkoholický nápoj z vinné révy, ale i jiná ovoce jsou vhodná pro výro…
Jak vyrobit malinové víno | recept
Jak vyrobit malinové víno | recept
Jak vyrobit malinové víno | recept. Někdy se na zahradě urodí velké množství malin, takže je na čase vyzkoušet malinové víno. Předem ale musíme říci,…
Jak vyrobit jablečný mošt | recept
Jak vyrobit jablečný mošt | recept
Jablečný mošt | recept. Jablka jsou snad našim nejznámějším ovocem. Existuje jich veliké množství druhů, velikostí, chutí i barev. Snad každý zahrádká…
Jak vyrobit jahodové víno | recept
Jak vyrobit jahodové víno | recept
Jak vyrobit jahodové víno | recept. Víno z révy vinné je snad nejznámější nápoj na světě, jenže víno se dá vyrobit i z jiného ovoce, třeba z jahod. Ur…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.