Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vyrobit vánoční dekorace

deko

Vánoce se blíží a v obchodech již nějakou dobu nabízejí různé vánoční dekorace do domácnosti. Nebývají zrovna levné, a tak ten, kdo má chuť a trochu času, si vánoční výzdobu může udělat doma. Inspiraci najde třeba v našem článku.  

Co je potřeba

  • přírodniny (šišky, mech, kůra, větvičky, kámen)
  • skleněné nádoby (staré zavařovačky, nástolce)
  • svíčky
  • zelené rostliny
  • mramorová drť, písek apod.
1

Hezkou vánoční dekoraci vytvoříte z živých rostlin, které naaranžujete do skleněné, keramické či dřevěné podložní misky. V mnoha obchodech se už teď prodávají vánoční hvězdy, bramboříky, různé sukulenty nebo konifery. Některé i v mini verzích, které jsou ideální pro kombinování s jinými materiály. Stačí si vybrat vhodnou rostlinku. K dekoracím z kamene se také hodí tilandsie, nepotřebují zalévání, stačí jim vzdušná vlhkost a občasné rosení.

Jak vyrobit vánoční dekorace
2

Vánoční dekorace ve skle

Hitem, alespoň to tak v hobby marketech vypadá, budou dekorace ve skle, a právě ty nejsou zrovna laciné. Přitom si je velmi snadno zhotovíte sami. V každé domácnosti se najde nějaká nepotřebná sklenice, nepoužívaná miska nebo láhev se širším hrdlem. Sklenici nechte čirou, aby byla dekorace hezky vidět, stačí ji ozdobit vánoční stužkou, krajkou, drátkem nebo provázkem. Pokud chcete sklenici ozdobit a používat jako svícen, můžete ji polepit vystřiženými motivy z papíru, natřít lepidlem a obalit třeba v křemičitém písku nebo soli. Pak papír sundáte a máte dekor např. hvězd, vloček apod. Stačí vložit svíčku.

Jak vyrobit vánoční dekorace
3

Dekorace do nástolců

Místo obvyklého a tradičního adventního věnce zkuste dekorace do nástolců po babičce. Do vrstvy mramorové drtě (křemičitého písku, kamínků) naaranžujte různé druhy mechů a lišejníků, zajímavé kameny, šišky a přidejte svíčky. V miskách hezky vypadají sukulenty, musejí se ale občas zalít. Budete mít netradiční vánoční svícen.

Jak vyrobit vánoční dekorace
4

Vánoční truhlíky do oken

Vánoční truhlík do oken snadno sestavíte ze stálezelených konifer. Velký výběr druhů mají zrovna v tuto dobu v jednom z řetězců. Rostliny jsou venkovní, vydrží nízké teploty a na jaře se mohou zasadit do zahrady. Ponechte je v koupeném květináči, ten vložte do větší misky a na dno dejte vrstvu kamínků nebo keramzitu. Občas rostlinu zalijte, aby neuschla. Vše zakryjte mechem, který najdete na různých místech v přírodě. Nejlepší je ten, co roste na padlých kmenech (bývá čistý). Okolí rostlinky ozdobte zajímavým kamenem, větvičkou, cesmínou, červenými šípky či šiškami. Stromek přes Vánoce lze ozdobit i LED světýlky na baterii (jen v interiéru).

Jak vyrobit vánoční dekorace
5

Dekorace ze šišek

Nejkrásnější Vánoce jsou ty bílé, na tom se jistě shodne většina z nás. Sníh ale nebývá pravidlem, proto si iluzi zasněženého lesa zkusím navodit pomocí bílé barvy, s níž jsem nabarvila šišky. Šiškový věnec je položený na misce pod květináč, uprostřed je živá rostlinka, která připomíná keřík brusinek a prostor mezi šiškami a květináčem je vyplněn mechem.

Další zajímavé inspirace na vánoční dekorace ze šišek naleznete zde: Jak udělat vánoční dekorace ze šišek.

Jak vyrobit vánoční dekorace
Autor: Mirka K.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak upéct kokosové sušenky | recept
Jak upéct kokosové sušenky | recept
Kokosové sušenky | recept. Recept na tyto sušenky pochází z mojí sbírky receptů (otištěných v časopisu) z padesátých let. Tehdy se sušenky po upe…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.