Co je potřeba

  • přírodniny
  • polystyrenový základ na věnec
  • sláma nebo proutí
  • vázací drát
  • tavná pistole
  • lepidlo v tyčinkách
  • zahradní nůžky
1

Připravíme si základ na věnec. Můžete ho koupit v hobby obchodech nebo si ho udělat sami. Je to snadné a zvládne to každý. Nasbíráme si buď slámu, sítinu, vrbové i březové proutí. Svazek slámy nebo tenkých proutků obtáčíme vázacím drátem a stáčíme do kruhu. Hotový kruh vytvarujte třeba na obráceném velkém květináči.

2

Na procházce v přírodě si nasbíráme potřebný materiál na zdobení. Hodí se jeřabiny, šípky, bukvice, divoký chmel, šišky, ozdobné trávy a na základ třeba mech a větvičky jehličnanů. Máte-li možnost získat větvičky buxusu, neváhejte. Věnec vydrží zelený celou zimu, neopadává a snadno se váže a upravuje. Hezké dekorace jsou také z bílé březové kůry (sbíráme jen z poražených stromů nebo ulámaných větví).

3

Korpus věnce můžete obalit aranžérskou páskou. Já ji používám jen na polystyrenový základ. Z větviček si připravíme malé svazečky, nemusíte je svazovat, průměrně zručný člověk to zvládne i s volnými. Větvičkami obalíme základ a přitáhneme je drátem. Špičky větviček by měly směřovat po směru hodinových ručiček. Větvičky můžete prokládat třeba trsy jeřabin, svazky žlutého vratiče nebo větvičkami se šípky. Konce posledních vázaných svazků zastrčíme pod špičky první řady, aby nebyly vidět.

4

Hotovému obalenému základu věnce upravíme „fazónu“ nůžkami. Buxus je střapatý, případné nedokonalosti se snadno zamaskují. Základ věnce dozdobíme podle svého vkusu, například použitím stuhy z juty, mašlí z lýka nebo koupenou natištěnou stužkou.

5

Jestliže si netroufáte na pletení základu a koupíte věnec z polystyrenu, je rychlé a snadné použít tavnou pistoli. Lepíme například lampionky mochyně, smrkové šišky, různé lišejníky. Moc hezky vypadá věnec z otevřených bukvic, lepených hodně natěsno vedle sebe a přestříkaný bezbarvým lakem nebo bílou barvou ve spreji. Dáváme pozor, aby z hotového věnce neprosvítal bílý základ. Proto se používá aranžérská páska. Je poměrně drahá, takže já mezery vyplňuji lišejníkem, hezky to vypadá a lišejníků je v lese na zemi dost (hlavně po silném větru).

6

Základ z polystyrenu můžete také oblepit kousky borovicové kůry, kterou naleznete na procházce v lese pod borovicemi. Lampionky mochyně opatrně od špičky roztrhněte a máte květ na ozdobení.

Tipy

Věnce ze sušených přírodnin můžete nastříkat bezbarvým lakem, budou lépe odolávat podzimním plískanicím.

Varování

Při práci s tavnou pistolí dejte velký pozor. Lepidlo je horké a spáleniny fakt hodně bolí :D

Autorská práva ZDE

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
4
Average: 4 (6 votes)