Přejít k hlavnímu obsahu

Jak využít himálajskou sůl pro zdraví | rady

Jak využít himálajskou sůl pro zdraví | rady. Příjem soli je pro organismus důležitý, avšak nesmí se to přehánět s množstvím. Konzumace uměle vyrobené kuchyňské soli (neboli chloridu sodného) pak může být i nebezpečná, neboť je pro tělo nepřirozená. Pokud si chcete dopřát kvalitnější sůl, která má naopak příznivé účinky na zdraví, určitě vyzkoušejte sůl himálajskou. Dá se sehnat v několika barevných variantách a má vícero využití.

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Himálajská sůl vznikla před stovkami milionů let, kdy vyschlo moře a na jeho dně zůstaly vrstvy mořské soli. Dnes se těží v horách v oblasti Pákistánu. Nejčastěji ji zakoupíte ve formě růžových až červených krystalků, existuje však i černá vulkanická sůl. Barva vám již může napovědět, že tato sůl není chemicky čištěna a bělena jako běžné druhy soli. Barvu jí dodává obsah železa a dalších minerálních látek (celkem kolem 80 prvků) důležitých pro správné fungování lidského organismu.

2

Nadbytek této soli se na rozdíl od běžné kuchyňské soli neukládá v těle. Nemusíte se obávat ani zvýšeného krevního tlaku, ke kterému přispívá nadměrná konzumace kuchyňské soli, jež obsahuje větší množství sodíku. Himálajská sůl má naopak schopnost krevní tlak mírně regulovat.

A jaké jsou další příznivé účinky himálajské soli?

  • Vyrovnává pH organismu, detoxikuje tělo, napomáhá regeneraci tkání a sliznic.
  • Má příznivý vliv na funkci nerovové soustavy, pomáhá předcházet vzniku kardiovaskulárních onemocnění.
  • Zlepšuje trávení, odstraňuje zažívací potíže, zlepšuje zrak.
3

Himálajská sůl se samozřejmě nejčastěji používá v kuchyni k dochucování pokrmů jako běžná stolní sůl.

Solanka z ní připravená najde uplatnění jako ústní voda, zředěnou solanku použijte ke kloktání či proplachování nosní dutiny. Solanku připravíte rozmícháním 2 polévkových lžic himálajské soli ve 100 ml vody.

Dalším způsobem využití je pak příprava solné koupele. Do vany s vodou o teplotě kolem 38°C přidejte asi 3 – 4 lžíce himálajské soli. Tato koupel má blahodárné očistné a relaxační účinky a je velmi vhodná pro uvolnění svalů i kloubů a také k léčbě ekzému, lupénky a dalších kožních onemocnění.

 

Himálajská sůl se dá využít také při výrobě domácí kosmetiky – např. deodorantů, peelingu či bylinkové koupelové soli.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat kuchyňskou sůl | rady a tipy
Jak vybrat kuchyňskou sůl | rady a tipy. O tom, že sůl je pro nás životně důležitá vypráví i pohádka Sůl nad zlato. Jak si vybrat do kuchyně tu pravou…
Jak na mýdlové muffiny | DIY
Mýdlové muffiny | DIY. Mýdlové muffiny sice nejsou k jídlu, můžou však posloužit jako krásná dekorace, vůně do šatníku či vhodný dárek pro Vaše blízké…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.