Přejít k hlavnímu obsahu

Jak využít kozlík lékařský | zahrada a rostliny

Jak využít kozlík lékařský | zahrada a rostliny

Jak využít kozlík lékařský | zahrada a rostliny. Kozlík lékařský je bylinka známá zejména svými příznivými účinky na psychiku a proti nespavosti. Tato léčivá rostlina má však mnohem širší pole působnosti. V následujícím článku se dozvíte, jak kozlík lékařský využít a také jej sbírat a užívat.

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Kozlík lékařský je vytrvalá bylina rostoucí nejčastěji v nižších polohách na vlhčích loukách, pastvinách, okolo cest, na lesních mýtinách, apod. Pro léčebné účely se však více hodí kozlík pěstovaný v sušší půdě, jedná se o nenáročnou rostlinu, kterou si snadno vypěstujete na zahradě. 

Jak využít kozlík lékařský | zahrada a rostliny
2

Kořen kozlíku sbíráme během suchého počasí druhý rok po výsadbě, nejlépe v období od září do listopadu nebo brzy na jaře. Oddenky s kořeny důkladně omyjeme a rychle je zavěšené usušíme při pokojové teplotě nebo z nich vyrobíme tinkturu (říká se jí také baldriánské kapky). Silnější oddenky před sušením rozkrájíme.

3

Kozlík se užívá ve formě odvaru ze sušených oddenků. Odvar připravíme následujícím způsobem: 1 lžičku oddenků zalijeme 250 ml vody, povaříme je asi 10 minut na mírném ohni, čaj necháme dalších 15 minut vylouhovat a nakonec jej scedíme. Čaj pijeme 2× denně, nejlépe ráno a večer.

4

A jak vyrobit domácí kozlíkovou tinkturu?

Omyté čerstvé kořeny nakrájíme na malé kousky, nasypeme je do čisté uzavíratelné lahve a zalijeme čistým alespoň 40% alkoholem. Kozlík necháme macerovat asi 2 týdny, každý den obsah sklenice protřepeme. Nakonec tinkturu přefiltrujeme přes plátýnko do čistých skleniček, které skladujeme v chladu a temnu. Užíváme 3× denně 20 kapek.

5

Kozlík lékařský má mnoho léčivých účinků:

  • Pomáhá proti stresu, nervozitě, depresím, nervovým chorobám a nespavosti. Má zklidňující a uvolňující účinky, ulevuje při pocitech strachu a úzkosti.
  • Příznivě působí proti žaludečním a střevním potížím.
  • Tlumí křeče, působí proti silné menstruaci a menstruačním bolestem. Je vhodný i při menopauze a proti bolestem hlavy a migrénám.
  • Mírně snižuje krevní tlak a podporuje činnost srdce.

 

 

Jak využít kozlík lékařský | zahrada a rostliny

Tipy

Kozlík lékařský můžeme dle zdravotních potíží kombinovat i s dalšími vhodnými bylinkami. Při nervových poruchách přidejte do tinktury či odvaru kořen anděliky. Vachtu trojlistou pak zvolte při žaludečních neurózách a meduňku pro uklidnění a proti nespavosti.

Varování

Vůně kozlíku lékařského velmi přitahuje kočky, pokud jej chcete pěstovat na zahradě, je třeba zvolit chráněné místo pro pěstování i skladování této bylinky. Ne nadarmo se kořenu kozlíku říká kočičí kořen.

Kozlík neužívejte déle než 3–4 týdny a nekombinujte jej s léky proti psychickým potížím a nespavosti. Odvar užíváme 3 dny, poté uděláme 3 dny pauzu.

 Kozlík není vhodný pro těhotné a kojící ženy a děti.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.