Přejít k hlavnímu obsahu

Jak využít mydlici lékařskou | rady a tipy

Jak využít mydlici lékařskou | rady a tipy

Jak využít mydlici lékařskou | rady a tipy. Mydlice lékařská je vytrvalá bylina, kterou možná znáte jako součást domácí a ekologické kosmetiky a drogerie. Mydlice lékařská totiž obsahuje velké množství saponinů, což jsou látky, jež pění a mají čisticí účinky, ale také mimo jiné třeba usnadňují vykašlávání. Mydlici tedy můžete využít i pro zlepšení vašeho zdraví. Více se o této rostlině dozvíte v následujícím článku.

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Mydlice lékařská je poměrně hojně rozšířena téměř po celé Evropě. Roste nejčastěji na březích potoků a řek, na vlhčích místech okolo cest, na rumištích, apod. Kvete bílými až růžovými květy.

Pro výrobu domácí drogerie a kosmetiky i pro léčebné účely se využívá zejména kořen, který sbíráme v období od září do listopadu. Oddenek omyjeme a rychle usušíme. Léčivé látky i saponiny jsou nicméně obsaženy v celé rostlině.

Jak využít mydlici lékařskou | rady a tipy
2

Jaké léčivé účinky má mydlice lékařská?

Mydlice lékařská usnadňuje vykašlávání (jak již bylo uvedeno výše), detoxikuje játra a celý organismus, má močopudné a potopudné účinky.

Díky svým antibakteriálním, hojivým a protiplísňovým vlastnostem se zevně používá k léčbě ekzémů, akné, mykózy a dalších kožních onemocnění. Obklady pomáhají také při revmatismu a artritidě.

Pro léčebné účely se připravuje odvar z 1 lžičky nakrájeného sušeného kořene mydlice, kterou zalijeme 250 ml studené vody. Vše přivedeme k varu a zhruba 3 minuty povaříme. Odvar popíjíme jako čaj, používáme jej k potírání postižené pokožky a k přípravě obkladů.

3

kosmetice a drogerii se pak mydlice využívá pro výrobu šamponů, mýdla, zubní pasty, ale také přípravků na praní a čisticích prostředků.  

Odvar z mydlice, jehož příprava je popsána výše, poslouží jako skvělý šampon či prací prostředek. Přidejte asi hrst pokrájeného sušeného kořene na půl litru vody.

Tipy

Silnější odvar z mydlice lékařské se dá použít také jako kloktadlo při bolestech v krku.

Varování

Vnitřní užívání mydlice lékařské by mělo být pouze krátkodobé, neužívejte ji v příliš velkých dávkách.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak využít kopr vonný pro zdraví | rady
Jak využít kopr vonný pro zdraví | rady
Jak využít kopr vonný pro zdraví | rady. Kopr bývá tradičně používán při zavařování okurek a také do koprové omáčky či kulajdy. Tato bylinka by si vša…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.