Přejít k hlavnímu obsahu

Jak využít netřesk pro zdraví | rady

Jak využít netřesk pro zdraví | rady

Jak využít netřesk pro zdraví | rady. Netřesky bývají pro svou nenáročnost často součástí skalek. Jen málokdo však ví, že se dá netřesk používat také v péči o zdraví. Léčivé účinky netřesku se dají přirovnat k téměř zázračné aloe vera. Přečtěte si následující článek, kde se dozvíte, jak netřesk pro zdraví využít.

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Netřesk pěstovali již ve starověkém Římě a i v současné době jej nalezneme v mnoha zahrádkách, je to totiž opravdu nenáročná rostlina, která se může stát součástí skalky, dají se jimi osázet různé zídky a zahradní koryta. Netřesk vydrží dlouhou dobu bez vody a je odolný i proti mrazu.

Jak využít netřesk pro zdraví | rady
2

Jak netřesk využít vnitřně

Mladé listy a výhonky netřesku se občas používají v kuchyni při přípravě salátů.

Vymačkaná netřesková šťáva se dá popíjet jako osvěžující nápoj v horkém počasí, zkombinovat ji můžete s citrusy či jiným ovocem nebo salátovou okurkou. Nápoj si dopřejte maximálně 3x denně.

Další možností vnitřního využití je čaj. Připravíte jej zalitím nakrájených čerstvých listů netřesku vroucí vodou a následným 10minutovým vylouhováním.

Vnitřně vám netřesk pomůže proti chřipce, horečce, kašli, průjmu a menstruačním potížím.

3

Zevní využití netřesku

Zevně aplikované listy netřesku či vymačkaná šťáva pomáhají hojit popáleniny, spáleniny, omrzliny, odřeniny, bércové vředy, bradavice, kuří oka a hmyzí štípance, dále odstraňují otoky, změkčí ztvrdlou kůži, mají dezinfekční a protizánětlivé účinky. Při bolestech uší stačí do každého ucha 3x denně nakapat několik kapek netřeskové šťávy.

Listy netřesku stačí podélně naříznout a přiložit na postižené místo. Také je možné šťávu z listů vymačkat, tu pak můžete užívat vnitřně nebo ji aplikovat zevně. Pokud vás trápí bolest zubu, stačí list netřesku rozkousat a bolest brzy poleví. Nálev lze použít jako kloktadlo při bolestech v krku a zánětech v dutině ústní.

Jak využít netřesk pro zdraví | rady
4

Z listů netřesku si snadno vyrobíte také univerzální hojivou mast. Listy nasekáme na jemno, vložíme je do hrnce, přidáme vepřové sádlo, kokosový olej či bambucké máslo a vše několik hodin povaříme ve vodní lázni. Nakonec mast přefiltrujeme přes plátýnko a přelijeme do čistých kelímků.

Tipy

Šťávu z netřesku je možné přechovávat v mrazáku, nemusíte se bát, že by přišla o své léčivé účinky.

Varování

Vnitřně by netřesk neměly užívat děti a těhotné ženy.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak využít kopr vonný pro zdraví | rady
Jak využít kopr vonný pro zdraví | rady
Jak využít kopr vonný pro zdraví | rady. Kopr bývá tradičně používán při zavařování okurek a také do koprové omáčky či kulajdy. Tato bylinka by si vša…
Jak využít ginkgo bilobu | rady a tipy
Jak využít ginkgo bilobu | rady a tipy
Jak využít ginkgo bilobu | rady a tipy. Ginkgo bilobu (česky jinan dvoulaločný) možná znáte v souvislosti se zlepšením paměti a prokrvení končeti…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.