Přejít k hlavnímu obsahu

Jak využít zdravý kokosový olej v kuchyni a v péči o tělo

03. Listopad 2022
Jak využít zdravý kokosový olej v kuchyni a v péči o tělo

Kokosový olej je skvělá věc – lze jej použít jak v kuchyni, tak i v péči o tělo, jako medikament či zeštíhlující prostředek. Tento rostlinný olej získávaný z jader kokosové palmy je významný antioxidant a obsahuje cenné vitamíny a minerály (vitamín E, C, K, železo a další). Kokosový olej je velice termostabilní, tzn., že se nepřepaluje a je výborný na smažení a pečení. Olej je k dostání buď nerafinovaný, zvaný také panenský či lisovaný za studena (anglicky: virgin), nebo rafinovaný – zpracovaný za vyšších teplot a dále upravovaný, čištěný, zbavený vůně apod. (anglicky: RBD, refined). Kokosový olej patří mezi nasycené tuky, ale žádný strach, jelikož je v přírodní formě, má blahodárné účinky na zdraví.

Co je potřeba

Kokosový olej Kde jej seženu? Kvalitní kokosový olej je k dostání ve specializovaných e-shopech s potravinami či kosmetikou, v prodejnách zdravé výživy, v některých drogeriích a supermarketech.

Mám použít rafinovaný či lisovaný za studena? Pro tepelnou úpravu lze použít olej rafinovaný, všude jinde je lepší ten panenský – se zachovalými vitamíny a minerály a krásnou exotickou vůní.

1

Použití v kuchyni

Jak už jsem zmínila, kokosový olej je velmi vhodný na smažení, protože do 200 °C je tepelně stabilní a nepřepaluje se. Je skvělý i na pečení – místo másla či jiných rostlinných olejů. Lze jej použít také na omaštění kaše. Olej je za pokojové teploty tuhý, přibližně při 25 °C se rozpouští. Není třeba jej uchovávat v ledničce, protože není náchylný ke žluknutí. Nerafinovaný kokosový olej je velmi prospěšnou potravinou, protože obsahuje vysoké množství kyseliny laurové, přirozené složky mateřského mléka.

2

Použití jako medikament

Díky obsahu monolaurinu posilňuje imunitní systém, chrání před viry, bakteriemi i plísněmi. Dle výzkumů také tiší bolest a snižuje teplotu. Při boji s kvasinkami lze tento olej použít jak vnitřně, tak i zevně – stačí namazat postižené partie. Pozitivní účinky má také u kardiovaskulárních onemocněních, potížích se štítnou žlázou, Alzheimerovy choroby, rakoviny či diabetu II. typu.

3

Použití při hubnutí

Výborná zpráva – několik lžiček panenského kokosového oleje zažene hlad, dlouho se tráví a neusazuje se v těle, můžete jej tedy použít při redukční dietě. Neobsahuje cholesterol a podporuje správné fungování metabolismu.

4

Použití v péči o pleť

Kokosový olej má hydratační účinky a také díky vitamínu E je výborným přípravkem na pleť. Nezanechává mastný film a při použití na navlhčenou pleť se dobře vstřebává. Lze jej použít přímo místo pleťového nebo tělového krému, jako oční krém, balzám na rty či balzám po holení. Díky obsahu přirozeného ochranného faktoru SPF 4 je také vhodným olejem při pobytu na slabším sluníčku a poslouží i jako zklidnění pro spálenou pokožku. Doporučuje se pro pleť citlivou, ekzematickou či aknózní. Díky zvláčňujícím složkám redukuje vrásky. Je možné jej využít i k masážím.

5

Použití v péči o vlasy

Olej z kokosové palmy pomáhá proti tvorbě lupů a je také skvělým pomocníkem při suchých a lámavých vlasech. Pro odstranění lupů stačí jednu lžící oleje vmasírovat do pokožky hlavy a nechat minimálně 1 hodinu působit. Poté umýt několikrát jemným šampónem. Jako vlasový zábal naneseme rozehřátý olej (stačí rozpustit v dlaních či ve vodní lázni s teplou vodou) na suché vlasy, vmasírujeme do pokožky nebo naneseme jen na konečky. Zabalíme nejlépe do igelitu a ručníku a necháme působit 1 hodinu, ale klidně i přes noc. Opět je olej třeba vymýt i několikrát šampónem. Vlasy budou lesklé a hebké.

6

Použití v péči o zuby

Olej na zuby? Ano, kokosový olej dokáže vybělit vaše zuby a protože působí antibakteriálně, pomáhá vyléčit zubní kaz či paradentózu. Lze jej použít jako ingredienci doma vyrobených zubních past nebo jej stačí nanést na prst a třít zuby několik minut alespoň jednou denně. Pro boj se zubním kazem či citlivými zuby se doporučuje denně lžíci oleje převalovat přibližně 15–20 minut v ústech a poté vyplivnout.

7

Použití jako lubrikant

Kokosový olej je také funkční a zdravý lubrikant, který navíc pomáhá léčit kvasinkové infekce. Pozor však na kombinaci s latexem – olej jej narušuje.

Varování

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak správně kousat potravu
Jak správně kousat potravu
Jídlo pijte, tekutiny kousejte. Tak zní zlaté pravidlo zpracování potravy v ústech. Správné kousání totiž nastartuje trávicí proces, připraví žaludek…
Jak působí antioxidanty a kde je najdeme
Jak působí antioxidanty a kde je najdeme
Antioxidanty jsou látky, které zabraňují působení volných radikálů. Za normálních podmínek existuje mezi antioxidanty a volnými radikály rovnováha. Do…
Jak vařit s červenou čočkou
Jak vařit s červenou čočkou
Červená čočka je jediná luštěnina, která nenadýmá, stačí jí krátká doba vaření, je zdravá a v kuchyni s ní lze vykouzlit spoustu lahodných jídel. Obsa…
Jak zdravě jíst | rady
Jak zdravě jíst | rady
Jak zdravě jíst | rady. Zdravě jíst a zdravě žít? Zní to ideálně, vůli bychom měli snad všichni, ale ne vždy se nám to daří. Jídlo je pro člověka stej…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.