Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zazimovat jízdní kolo | rady

Jak zazimovat jízdní kolo | rady. Jízdní kolo s příchodem chladného počasí většina z nás odloží do kůlny nebo sklepa. Obvykle tak, jak jsme na něm jeli naposledy. V následujícím návodu si popíšeme, jak postupovat při zazimování kola, aby nám na jaře opět sloužilo a bylo i plně pojízdné. Bez koroze a jiných nepříjemností.

Co je potřeba

saponát
hadřík
nářadí
kbelík s teplou vodou
olej, vazelína

1

Postarat se o zazimování jízdního kola znamená, že kolo očistíme od všech nečistot, uděláme revizi kola a kolo zavěsíme na háky do místnosti se stabilní teplotou. Začneme očištěním od špíny. Abychom se dostali do méně přístupných částí, vyjmeme obě kola, aby nám zůstal pouze rám.

2

Nejdříve kolo důkladně omyjeme. K tomu nám bude postačovat hadřík, kbelík s vodou a saponát - třeba jar. Na více znečištěné části můžeme použít odmašťovadlo. Řetěz očistíme obyčejnou naftou. K důkladnému očištění řetězu můžeme použít tzv. pračku na řetěz. Dáme si záležet na méně přístupná místa, například za přehazovačkou. Poté omyjeme rám, vidlice a jiné části kola.

3

Po očistě kola by měla následovat prohlídka jízdního kola. Špína mohla skrýt různé praskliny a poškození materiálu. Prohlédneme oba pláště kol. Ty mohou být popraskané nebo mohou mít různé trhliny. Opotřebený plášť vyměňte. Zkontrolujte pohmatem napětí drátu ve výpletu kol. U brzd zkontrolujte opotřebení bzrzdových gumiček. Na bzrzdový kotouč a ani destičky by se neměl dostat olej.

4

Jakmile jsme hotovi s kontrolou kola, měli bychom přistoupit k namázání jednotlivých částí jízdního kola. Promažeme především řetěz, čepy řadicích mechanismů a lanka. Vazelínou potřeme místa, u kterých je třeba snížit tření. Například u pedálů, náboje. Vnitřní nohy odpružené vidlice a zajíždějící část tlumiče rovněž namažeme silikonovým olejem. Přebytečné mazivo otřeme.

5

Teď máme kolo namazané a zakonzervované. Nyní kolo umístíme do místnosti, kde je stabilní teplota. Pokud takovou místnost nemáme, budeme se muset spokojit se sklepem nebo kůlnou. Kolo bychom měli zavěsit. V případě, že bychom kolo opřeli pouze o zeď, vlivem teploty a tíhou se můžou kola deformovat, na jaře pak bude jízdní kolo nepojízdné. Duše mírně vyfoukneme, popřípadě je nenecháváme plně nafouknuté. Ještě před pověšením zařaďte tak, aby obě pružiny přehazovaček byly ve staženém stavu.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak připravit jízdní kolo na sezónu
Jak připravit jízdní kolo na sezónu | rady a tipy. Jaro se blíží a s ním i první vyjížďky na kole. Ať už bicykl používáte jen pro přepravu do práce, n…
Jak vybrat dětskou helmu na kolo | rady
Jak vybrat dětskou helmu na kolo | rady. Nejen, že nošení helmy u jedinců mladších osmnácti let předepisuje zákon, ale zároveň se jedná o nejdůle…
Jak udělat lojové koule pro sýkorky
Domácí lojové koule pro sýkorky | návod. Také v zimě přikrmujete sýkorky a nejen je? V tom případě se vám určitě bude hodit návod na domácí výrobu sem…
Jak vyrobit podzimní dekorace | tipy
Podzimní dekorace | tipy. Pomalu přichází čas na výměnu předokenních truhlíků s květinami za podzimní výzdobu. Na podzim máme na výběr různé druhy okr…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.