Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zdolat Eiffelovku

30. Duben 2019
Jak zdolat Eiffelovku

Eiffelova věž, nebo jak se jí také přezdívá Eiffelovka, se po svých nelehkých začátcích stala dominantou Paříže. Postavena byla v roce 1889 a až do roku 1931 to byla nejvyšší stavba na světě. Pro většinu turistů by byl hřích Eiffelovku nenavštívit a neužít si ten pohled na Paříž překypující životem. Brzy turisté zjistí, že i když výhled to je opravdu nádherný, tak samotný výstup a sestup Eiffelovky je rovněž neopakovatelný zážitek.

1

Ze všeho nejdříve se budete muset rozhodnout, zda půjdete nahoru pěšky nebo zda použijete výtah. I za pěší vstup si samozřejmě zaplatíte, ale cesta výtahem je dvakrát dražší. Proto, pokud vás netrápí nějaké zdravotní problémy, si Eiffelovku vystoupejte pěkně pěšky. Je to sice hodně schodů, ale za zážitek to určitě stojí. Samotná fronta u pokladny může, zvláště o víkendech, dosáhnout velkých rozměrů, vyhraďte si na Eiffelovku dostatek času. Případně lze koupit lístky i předem přes internet. Já osobně jsem cestu tam a zase zpátky absolvoval za dvě hodiny a to jsem pobyl v nejvyšším patře pouhou čtvrthodinu.

2

Eiffelovka je rozdělena do tří pater s tím, že do prvních dvou se dá dostat pěšky. Až se dostanete do druhého patra, budete si muset koupit další lístek. Ten si ale nekoupíte u pokladní, ale vydá vám ho automat ve druhém patře. U výtahu můžete opět počítat s dlouhou frontou. Když nastoupíte do výtahu čeká vás dlouhá cesta nahoru, až k vrcholku Eiffelovy věže.

3

Na vrcholku si můžete krásy Paříže prohlížet tak dlouho, jak chcete. A poté vás čeká cesta dolů opět plná front a čekání. Pro ty, co šli pešky do druhého patra a jsou unavení, mám dobrou zprávu, výtah dolů je zcela zdarma. Ti, co si myslí, že dobrodružství právě skončilo, jsou na velkém omylu. Dobrodružství právě začíná.

4

Hned u východu z výtahu hlídkuje velká skupinka trhovců a to jak doslova, tak metaforicky. Načerno zde prodávají modely Eiffelovek, přívěšky na klíče a různé suvenýry na téma Paříž. Opravdová síla tohoto černého trhu se ale ukáže až v době, kdy začne pršet. V tu dobu se totiž modely Eiffelovek rázem promění v igelitové tašky plné deštníků s nápisem Paris. Určitě se nebojte něco od nich koupit, ale při obchodování s nimi se musíte držet hesla smlouvat, smlouvat a smlouvat. Chtějí vám dát tři Eiffelovky na klíče za jedno Euro? Řekněte si o čtyři. Občas zakroutí hlavou že ne, ale často s vámi také uzavřou obchod. Z toho ale na druhou stranu také vyplývá kvalita jejich produktů. Na dvou ze tří modelů můžete vidět nějaké deformace, takže vybírejte opatrně.

5

Poslední skupinkou lidí, kterou můžete okolo Eiffelovky potkat jsou „staré paní“. Tento "gang" dobře organizovaných starých babiček k vám přijde s žebráckou miskou a začne vám vyprávět nějaký velmi smutný příběh. A zatímco vám ta stará paní vypráví onu smutnou událost, při které nezůstane jediné oko suché, její komplic vás mezitím okrade. Dejte si na ně pozor.

Autor: maoric
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak si užít Paříž
Jak si užít Paříž
Paříž je město plné zajímavostí. Můžete tu podnikat spoustu věcí, všudypřítomné kavárny vybízejí k posezení, památky obklopují celé město.
Jak poznat Štrasburk | tipy
Jak poznat Štrasburk | tipy
Jak poznat Štrasburk  | tipy. Štrasburk - to je francouzské město, které bylo založeno roku 12 př.n.l., a které určitě stojí za návštěvu. Nachází…
Jak si vychutnat Paříž | tipy
Jak si vychutnat Paříž | tipy
Jak si vychutnat Paříž | tipy. Paříž je možná snem každé romantické duše. Byla svědkem bouřlivých okamžiků na konci 18. století a tento nádech jí zůst…
Jak si užít krásné město Chamonix?
Jak si užít krásné město Chamonix?
Byl jsem tam a musím říct, že bych se tam ještě jednou rád vrátil. Příroda úžasná, prostředí, hory, to vše zapůsobí na Vaše smysly hned po příjezdu.
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.