Přejít k hlavnímu obsahu

Jak získat žákovský průkaz

Jak získat žákovský průkaz

Mezi výhody, které přináší studentský život, patří celá řada slev, o nichž si nestudující může nechat jenom zdát. Pokud studujete na vysoké nebo střední škole, můžete využít slevy na jízdné a namísto plného platit cenově zvýhodněné žákovské jízdné. Je ovšem třeba pořídit si žákovský průkaz. Ten lze uplatnit u všech dopravců na území České republiky. Jako jeho alternativu lze použít i průkaz ISIC s aktuální revalidační známkou.

Co je potřeba

  • tiskopis žákovského průkazu
  • fotografie 3,5 × 4,5 cm
  • platný doklad totožnosti
  • cena: 47 Kč
1

Kdo může využívat žákovský průkaz

Studenti od 18 do 26 let dojíždějící do školy mimo místo svého bydliště se žákovským průkazem na každé cestě výrazně ušetří. Žákovský průkaz ocení i studenti, kteří nedojíždí denně, ale v delších časových intervalech, např. v neděli večer jedou na koleje a ve čtvrtek se vracejí domů. A také ti, kteří rádi cestují a chtějí snížit své výdaje. Žákovský průkaz si mohou nechat vystavit i žáci a studenti od 15 do 18 let, těm ale stačí prokázat svůj věk i jiným platným osobním dokladem s fotografií.

2

Kde průkaz získat

Nejprve si na vlakovém či autobusovém nádraží u přepážky vyzvedněte tiskopis žákovského průkazu. Jeho pořizovací cena je symbolická, stojí pouhé 2 Kč.

3

Vyplnění údajů

Do formuláře vyplňte své jméno, příjmení a datum narození. Nezapomeňte nechat tiskopis žákovského průkazu potvrdit školou, na níž studujete. Ta doplní údaje o trvání školního, případně akademického roku, svou adresu, podpis a razítko.

4

Potvrzení

S tiskopisem se znovu vydáte k přepážce dopravce. S sebou si vezměte aktuální fotografii a doklad totožnosti. Za ověření a vystavení průkazky s hologramem zaplatíte 45 Kč.

5

Cestování se žákovským průkazem

Jízdenky můžete kupovat ve vlaku, v autobuse, u prodejních okének i přes internet, vždy záleží na možnostech, které nabízí konkrétní dopravce. Nezapomeňte ale nosit s sebou svůj žákovský průkaz, bez něj (či bez karty ISIC) je zvýhodněná jízdenka neplatná.

6

Na jakých cestách je možné využívat žákovský průkaz

Se žákovským průkazem získáte slevu ve výši 75 % na jednosměrné, zpáteční a traťové jízdenky ve 2. třídě osobních vlaků i v autobusech. A nemusíte zrovna cestovat do školy. Čerpání slev pro držitele žákovského průkazu není limitováno přesně danou trasou, můžete s ním vyrazit kamkoli. Zároveň nejste vázáni na konkrétní dopravní společnost; žákovský průkaz v současné době musí uznávat všechny společnosti, které v Česku zajišťují hromadnou osobní dopravu.

Žákovský průkaz tak uplatníte u Českých drah, RegioJetu, Arrivy i všech ostatních přepravců. Žákovský průkaz navíc můžete využít na libovolných trasách v rámci celé České republiky v průběhu celého školního roku včetně prázdnin. A právě volné dny nabízejí prostor k zajímavým výletům po památkách a do přírody.

Tipy

Fotografie nemusí být nová od fotografa. Například si stačí naskenovat na fotopapír a vytisknout nějakou starší (na které ale jdete poznat).

Klíčová slova: sleva žákovský průkaz
Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak zpracovat jedlé kaštany | 4 recepty
Jak zpracovat jedlé kaštany | 4 recepty
Jedlé kaštany se jedí pečené jen tak, nebo se dále zpracovávají buď pečené či vařené. Vyrábí se z nich například náhražka nugátu. Před pečením, vaření…
Jak na skvrny od potu a antiperspirantu
Jak na skvrny od potu a antiperspirantu
Skvrny od potu či antiperspirantu jsou dost nepříjemné a dokáží zničit celý kousek oblečení. V případě potu hrajeme o čas, ale i starší skvrny lze ods…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.