Přejít k hlavnímu obsahu

Jak změnit zdravotní pojišťovnu | rady

22. Říjen 2020

Jak změnit zdravotní pojišťovnu | rady. Změnit zdravotní pojišťovnu samozřejmě můžete, ovšem má to svá zákonná pravidla. Především zdravotní pojišťovnu lze měnit pouze jednou za 12 měsíců vždy k 1. lednu následujícího roku a přihlášku musíte podat nejpozději šest měsíců před plánovanou změnou pojišťovny, to znamená do konce června roku současného. V praxi to znamená, že pokud podáte přihlášku v r. 2021 kdykoliv po 1. červenci, budete u nové pojišťovny registrováni až od 1.1.2023.

1

Způsob přihlášení k nové zdravotní pojišťovně:

Dostavíte se na nejbližší pracoviště vybrané zdravotní pojišťovny, kde vyplníte přihlášku a předložíte následující doklady:

◦ občanský průkaz

◦ rodný list

◦ studenti středních a vysokých škol potvrzení o studiu

◦ senioři potvrzení o přiznání důchodu

◦ nezaměstnaní potvrzení o evidenci na úřadu práce

◦ osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) kopii živnostenského listu nebo jiného oprávnění k výkonu této činnosti.

Dále i přehled o příjmech a výdajích ze samostatné výdělečné činnosti. Příslušný formulář k přihlášení ke zdravotnímu pojištění u jiné pojišťovny můžete získat a vyplnit na webových stránkách vybrané zdravotní pojišťovny. Poté ho však musíte odevzdat k ověření na příslušné pobočce. Administrativní odhlášení od původní pojišťovny za vás provede nová pojišťovna.

2

Do osmi dnů poté, co se stanete klientem nové zdravotní pojišťovny, jste povinni tuto změnu nahlásit svému zaměstnavateli kvůli odvodům pojistného. Změnu zdravotní pojišťovny byste měli nahlásit i svým ošetřujícím lékařům. Průkaz nové zdravotní pojišťovny vám přijde poštou na vaši adresu.

3

Ze zákona vyplývá, že vaší žádosti o změnu zdravotní pojišťovny je zdravotní pojišťovna povinna vyhovět, pokud jsou vámi uvedené údaje na formuláři správné a předložené doklady platné. Zdravotní pojišťovna není oprávněna přijmout pojištěnce v jiných lhůtách, než je uvedeno v zákoně. Stejně tak ale není oprávněna váš vztah ke zdravotní pojišťovně sama ukončit.

Novorozenec se stane dnem narození pojištěncem stejné zdravotní pojišťovny, u které je jeho matka.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak zmírnit bolest zubu
Jak zmírnit bolest zubu | rady a tipy. K nejhorším bolestem patří bolest zubu. Jen málokdo se může pochlubit tím, že ji nikdy nezažil. Ačkol…
Jak pečovat o jizvy | rady
Jak pečovat o jizvy | rady. Většina lidí vlastní nějakou jizvu, ať již po operaci nebo po pořezání, či jiném úrazu. Důležité je nezanedbávat péči…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.